Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Anasayfa Özel İçerikler Abdurrahman Yıldırım Müzik hâlâ çalıyor, dansa devam
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Yapay zekâdaki patlamadan hiç olmadığı kadar faydalanan ABD'li çip üreticisi Nvidia geçtiğimiz çeyreğe ait bilanço sonuçlarını açıkladı ve beklentileri bir hayli aştı.

    ➔ Yapay zekâda (AI) devam eden patlama sayesinde Nvidia’nın bilançosu üst üste altıncı çeyrekte de piyasa beklentilerinin üzerinde geldi. Çip üreticisinin 2023 yılı sonuna kadar cirosu üç kattan fazla artarak 22.1 milyar dolarına ulaştı.

    ➔ Üç zayıf işlem gününün ardından hisse senedi fiyatı yeniden önemli ölçüde yükseldi. Seans içinde 19.8 dolar gerileyen Nvidia hisse senetleri kapanış sonrası işlemlerde zaman zaman yüzde 10 değer kazanarak 742 dolara kadar ulaştı.

    ➔ Açıklanan bilanço ve geleceğe ilişkin piyasa tahminlerinin de üzerinde beklenti açıklaması sonucu hisse senedinin 1.000 düzeyini göreceğine yönelik raporlar yayımlanmaya başladı.

    ➔ Nvidia yapay zeka furyasını tetikleyen ve son dönemde küresel borsaları sürükleyen teknoloji şirketlerinin başında geliyor.

    ➔ Şirketin toplam piyasa değeri bir yıl içinde üç katına çıktı ve kendisinin de dahil olduğu Muhteşem Yedili olarak tanımlanan Apple, Amazon, Alphabet, Microsoft, Meta, Tesla arasında artık çok özel bir konuma sahip.

    YAPAY ZEKANIN EN BÜYÜK KAZANANI

    ➔ Şirket daha üç yıl öncesine kadar ürettiği çipleri öncelikle en yeni nesil video oyunlarının sorunsuz çalışmasını sağlayan bir işlemci üreticisi olarak görülüyordu.

    ➔ Bugün ise Nvidia yaklaşık 2 trilyon doları piyasa değeriyle yapay zeka patlamasının en büyük kazananı konumunda. Şu anda yalnızca Apple ve Microsoft daha yüksek bir piyasa değerine sahip.

    ➔ Şirketin rakamları ABD teknoloji sektörünün geneli için bir gösterge ve öncü olarak kabul ediliyor.

    ➔ Ayrıca başta ABD’li S&P 500 ve Nasdaq olmak üzere pek çok küresel endeksin de göbeği bu şirketin durumuna çok bağlı.

    ➔ Şirketin üç aylık kârı bir yıl içinde 1,4'ten yaklaşık 12,3 milyar dolara yükseldi.

    NVIDIA CEO’SU: BU DAHA BİR ŞEY DEĞİL

    ➔ Nvidia CEO'su Jensen Huang yapay zeka kullanımının bir dönüm noktasına ulaştığını ve talebin dünya çapında arttığını vurguladı.

    ➔ Şirketin kurucusu ve CEO'su Jensen Huang dün akşam saatlerinde şunları söyledi:

    "Üretken yapay zeka ve yüksek bilgi işlem gücü bir dönüm noktasına ulaştı. İster şirketlerde ister farklı sektörlerde isterse tüm uluslarda olsun, talep dünya çapında hızla artıyor. Otomotiv, finans ve sağlık gibi bireysel sektörlerdeki pazar milyarlarca dolar seviyesinde."

    ➔ Huang bu açıklamalarıyla yatırımcıların ağızlarına sadece bir parmak değil adeta kepçeyle bal çaldı. Nvidia CEO’su bu ifadeleriyle olayın sadece birkaç çeyrekle sınırlı olmadığını, yükselişin hızla süreceğini ve ne sektör ne de ülke sınırı tanımayacağına işaret etti.

    ÇOK YÜKSEKTEN DÜŞECEK…

    ➔ Nvidia açıkladığı rakamlarla adeta baş döndürdü.

    ➔ Ama endişeler de yok değil. Bazı eleştirmenler Nvidia’nın karşı karşıya olduğu en büyük tehlikenin yine kendi başarısı olduğunu belirtiyor.

    ➔ Yatırımcıları endişelendiren konu ise şu: Şirketten gelen çok iyimser açıklamalara rağmen acaba Nvidia mevcut çıkışını ne kadar daha sürdürebilecek?

    ➔ Daha da önemlisi: Yapay zeka çevresinde oluşan heyecan nedeniyle şirket hisseleri yılbaşından bu yana yüzde 50 düzeyinde bir fiyat artışı kaydetti.

    ➔ Şirket hisseleri geçen yıl da yüzde 239 prim yapmıştı. 2019 sonundan bu yana ise hisse senetleri 11 kat artmıştı. Hem uzun vade hem orta vade hem de çok kısa vadede Nvidia hisselerinin rekor seviyede yükselmesi bir sıkıntı anında çok yüksekten düşme ihtimalini artırıyor.

    ➔ Ve bu düşüş yalnızca şirket hissedarlarını değil aynı zamanda teknoloji sektörünü ve küresel pek çok endeksi de komaya sokacak.

    ➔ Son günlerde ABD borsalarındaki tedirginliğin ve ilk kez bir bilançonun bu kadar büyük merakla diken üstünde beklenmesinin nedeni buydu.

    TEK KALMA RİSKİ

    ➔ Ayrıca şirket her çeyrek bilançosuyla birlikte yapay zeka sektöründeki hakimiyetini biraz daha artırıyor.

    ➔ Diğer bir ifadeyle Nvidia an itibarıyla yapay zeka aleminin kralı durumunda.

    ➔ Şirketin sektörde yalnızca kendisiyle yarışan tek at konumunda olması, geometrik hızla büyümesi herhalde sektörün fıtratı olsa gerek.

    ➔ Ama aynı zamanda şirketin, sektörün ve piyasaların geleceği bakımından en önemli riski oluşturuyor. Riski de, şirketin kendi başarısı ile piyasaların bu başarıya atfettiği değerin oluşturduğu güçlü momentum yaratıyor.

    ➔ Zira bu atın tökezlemesi halinde sektörün bayrağını kapıp koşmaya devam edecek Nvidia çapında ikinci veya üçüncü bir at şu an için ortalıkta görünmüyor. Nvidia’nın riski sektörde ve piyasalarda tek kalmasından kaynaklanıyor.

    ➔ Esecek her rüzgar, oluşacak her sarsıntı öncelikle en büyüğü ve en önden koşanı vuracak.

    ➔ Bir özlü sözde ifade edildiği gibi “Her anın tadını çıkar. Çünkü zaman geri gelmez. Geri gelen, zamanda geriye gitme arzusudur.”

    ➔ Bu duyguyu özellikle yanlış ata oynamış pek çok yatırımcı yakından tanıyabilir.