Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Anasayfa Özel İçerikler Abdurrahman Yıldırım İthalatta altın düşüş
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Bugün açıklanacak enflasyon verisi önemli. Ocak ayından aldığı ivmeyle ne kadar yüksek çıkacağını göreceğiz.

    Hafta sonu İstanbul Ticaret Odası’nın Ücretliler Geçinme Endeksi açıklandı ve buna göre enflasyon şubatta İstanbul’da yüzde 4.07 arttı. İki aylık İstanbul enflasyonu yüzde 11.06’ya vardı.

    Genel seçimlerden sonra TÜİK’in enflasyonu ile İTO’nun enflasyonu birbirine yakın çıkıyor.

    Şubat ayında da TÜİK rakamlarında yüzde 4 civarında gerçekleşme olursa iki ayda yüzde 10’un üzerine atacak ki enflasyonist beklentileri bozabilir.

    Bu açıdan TCMB’nin son faiz kararında şahinleşmesi ve gerekmesi halinde para politikasını gözden geçirerek sıkılaştırma yapacağını açıklaması isabetli olmuş.

    ALTIN İTHALATI SERT DÜŞÜŞ

    ➔ Altın ithalatında iki yıldır yaşanan hızlı artış durulma işaretleri veriyor. Enerji ithalatından sonra ikinci ana açık kalemi haline gelen altın ithalatı 2024 yılında normal seyrine dönüyor gibi.

    ➔ Ticaret Bakanlığı’nca açıklanan şubat ayı dış ticaret öncü verilerine göre Türkiye’nin altın ithalatı 2024 yılında yüzde 69 azaldı. Önceki yılın iki ayında 9.5 milyar dolara varan altın ithalatı bu yılın aynı döneminde 2.9 milyar dolara geriledi.

    ➔ Dış ticarette ikinci tasarruf kalemi enerji ithalatı oldu. 2022’de 96.5 milyar dolara varan enerji ithalatı küresel fiyatların gerilemesiyle 2023 yılında 69 milyar dolara indi. Düşüş bu yıl da sürüyor.

    ➔ İki aylık enerji ithalatı 2023’te 15.5 milyar dolardan 12.5 milyar dolara düştü ve yüzde 20 daha geriledi.

    İTHALATTA 10 MİLYAR DOLARLIK DÜŞÜŞ

    ➔ Yine bitişikte yer alan fasıl bazında ithalat tablosundan görülebileceği gibi emtia fiyatlarındaki gerileme nedeniyle ithalat faturamız azalıyor ve normale dönüyor.

    ➔ Bunlardan biri bakır, diğeri alüminyum, bir diğeri yağlar.

    ➔ Faturayı şişiren ise ulaşım araçları. Hava taşıtlarında yüzde 59’luk artış var ama rakam rahatsız etmeyecek boyutta ve henüz 1 milyar dolara varmadı.

    ➔ İkincisi ise motorlu kara taşıtları ki, seçimlerin öncesinde otomobil alımı tam gaz devam ediyor. İki ayda geçen yıl 3.6 milyar dolar olan otomotiv ithalatı bu yıl yüzde 30 artışla 4.7 milyar dolara yükseldi.

    ➔ Sonuçta fiyat gerilemesinden dolayı toplam ithalat iki ayda önceki yılın iki ayına göre 10 milyar dolar geriledi. 64,3milyar dolar olan ithalat 54.3 milyar dolara indi. Bunda da 7 milyar dolara yakın azalmayla altın başrolü oynadı.

    ➔ Bu yıl ithalat yüzde 15.5 gerileyerek dış ticaret açığının azalmasına yol açtı.

    AÇIK YARI YARIYA AZALDI

    ➔ İhracatın aynı dönemde yüzde 8.5 artışı da dış ticaret açığının azalmasında rol oynadı. İhracattaki artış 4.2 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

    İhracatın arttığı, ithalatın düştüğü bir dönemde de dış ticaret açığı yarı yarıya azaldı ve yüzde 49.9 gerilemeyle 26.4 milyar dolardan yılın iki ayında 13.2 milyar dolara indi.

    ➔ Dış ticaret verilerine 2023 yılında iyi başladık. Bu eğilim yılın sonraki aylarında devam ederse yılı 80 milyar dolarlık bir dış ticaret açığı ile kapatabiliriz ve geçen yılki rakamdan 23 milyar dolar altında kalabiliriz.

    ➔ Ancak ithalatın miktarını biz belirliyorsak da fiyatına dünya karar veriyor. Fiyatlardaki yükselme, ya da altın ithalatının bu düşük düzeyini sürdürmemesi oranında verilecek açık da büyüyebilir.

    ➔ Ne olursa olsun cari açıkta en zor yıl artan enerji fiyatları, artan otomobil ve altın ithalatı nedeniyle 2022 idi. Geçen yıl daha az açık verdik. Bu yıl açık daha da düşecek.

    TEKNOLOJİK AÇIĞA DİKKAT

    ➔ Dış açık eğiliminde meydana gelen iyileşme yanında teknoloji ihracatında yavaşlama ve teknoloji açığında büyüme var.

    ➔ İthalat yüksek teknolojik ürünlerde artıyor. Bu ürün grubunun ithalatı iki ayda yüzde 5.9, şubat ayında ise yüzde 19 arttı. Aynı dönemde toplam ithalat düştü.

    ➔ Neyse ki aynı dönemde yüksek teknolojik ürün ihracatında yüzde 14 artışa dua edelim.

    ➔ Bir başka dikkat çekici gelişme ise sermaye yani yatırım malları ithalatının durgunlaşması.

    ➔ Geçen yıl 52.7 milyar dolara vararak rekor kıran ve yüzde 30 artan yatırım malları ithalatı yılın iki ayında yerinde sayıyor.

    ➔ Burada da toplam ithalatın gerilemesine karşılık yatırım mallarının hiç değilse rekor yüksek düzeyini koruması da başarı sayılabilir.