Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Anasayfa Özel İçerikler Esin Övet Gerçek babaların babalar günü kutlu olsun
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Bugün hem bayram hem de Babalar Günü.

    Öncelikle adam gibi adam, baba gibi babaların günü kutlu olsun. Her "Ben babayım" diyenin gününü de asla kutlamıyorum. Onlar lütfen üstüne alınmasın.

    Çocuklarına, ailesine bakmayan ve hamile karısını döven, çocukları dışında başka başka hayatların içinde olan, hatta çocukları olup sokakta kadınları taciz eden, tecavüz eden erkeklerin varlığını bildiğimiz şu korkunç zamanlarda her erkeğin 'Babalar Günü'nü kutlamamak gerek. Keza onları kınıyor ve varlıklarından bile utanıyorum.

    Fakat baba olduğunun bilincine varan, çocukları ile şahane bağ kurup onları büyüten, dişiyle tırnağı ile babalık yapan, kız çocuklarını erkek çocuklarından ayırmayan, kız çocuklarını okutan, ne hata yaparsa yapsın her koşulda yanında olan "baba gibi babaların" günü kutlu olsun.

    ***

    Babalarının varlığı bile kız çocukları için bir güç

    Kız çocukları için babaları çok özeldir ve ilk aşklarıdır. Benim de öyle. Babama bakarken içim titriyor. Gerek yaşının verdiği sebeple, gerekse hastalıktan şu ara biraz rahatsız. Fakat onun, babamın hala hayatta olması, varlığını bilmek bile güç. O yüzdendir ki, kız çocuklarınızı sevin, koruyun, kollayın; onları cesaretlendirin.

    Hata bile yapsa kız çocuklarınız, onların arkasında durun. Çünkü kız çocukları babalarının arkasında olduğunu bilirse daha güçlü, kuvvetli olur ve her kendini kandırana inanmaz.

    Gerek iş dünyasında, gerekse özel dünyasında kendini korur, kollar.

    ***

    Bugün bayram erken kalkan çocuklar

    Bayram günü Barış Manço'nun "Bugün bayram erken kalkın çocuklar / Giyelim en güzel giysileri / Elimizde taze kır çiçekleri / Üzmeyelim bugün annemizi" şarkısını söylemeyen var mıdır?

    Varsa hemen söylesin. Hatta Z Kuşağı, ergen çocuklarınız varsa onlara da öğretin. Çünkü had safhada mutsuzluğun kol gezdiği şu günümüzde bu şarkı mutluluk veriyor.

    "Mutsuzluk" diyeceğim maalesef her imkanı olan, hatta o tatilden, bu tatile savrulan, marka marka kıyafetler giyen, her türlü şeyi bilen küçücük çocuklar bile mutsuz.

    Nedir bu mutsuzlukları artık onları da ayrı bir yazı konusu yapacağım ama bayram ritüellerini unutmayın, unutturmayın çocuklarınıza. Tatilde bile olsanız bayram günü bazı gerçekler var ki, onları yerine getirmek gerek. Özellikle anne ve babalar çocuklarınıza bayram duygusu yaşatın.

    ***

    Ve bu bayramda

    Güzel sağlıkla, huzurla bir bayram olsun.

    -Küslerin barıştığı...

    -Kardeşliğin yeniden hatırlandığı...

    -Dil, din, ırk ayrımı yapmadan herkesin selamlaştığı, bayramlaştığı...

    -Kurban kesiminde dinimizin kurallarına uygun hareket edildiği.

    -Sokak aralarında, kaldırımlarda, evin banyosunda, çocukların gözü önünde kurban kesilmediği.

    -Çocukların güldüğü, koştuğu, eğlendiği güzel bir bayram olsun. Kurban Bayramı'nız kutlu olsun.