Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Avrupa Şampiyonası'na Gürcistan galibiyeti ile harika bir başlangıç yaptık.

    İlginç bir maç oldu. Karşılaşma öncesi yağan yağmur, son anlarda yine şiddetini artırdı. Ağırlaşan sahaya rağmen oyuncularımız fizik olarak istenilen performansı gösterdiler. Tarihinde ilk kez bu tür bir organizasyonda yer alan rakibimiz Gürcistan, oyunu kendi sahasında kabul etti. Fakat, hücuma çıktıklarında tehlikeli oldular. Bizden daha çok pozisyona girdiler. Son anlarda, Samet’in kornere gönderdiği top maçı kazanmamızda büyük rol oynadı.

    Taraftar üstünlüğü bizim adımıza büyük avantaj oldu. Oyuncularımıza itici güç oldular. Bu tür maçlarda sahanın atmosferi her zaman önemlidir. Bu anlamda milli oyuncuların özgüvenine büyük katkı sağladı.

    Teknik direktör Monttela, yine santrforsuz bir kadro ile sahaya çıktı. Barış, bu bölgede başarısızdı. Hava toplarında etkisizdi. Ne zaman kenara geldi. Kendisinden beklenen performansı sergiledi. Tehlikeli oldu.

    Dikkat edilmesi gereken en hassas nokta orta sahamızdı. Hakan, çıkana dek iyi işler yaptı. Fakat, Kaan ve sonradan oyuna giren Merih bu alanın oyuncuları değil. Rakip takım çok rahat geldi. Uzun top kullandılar. Savunmamız zorlandı. Bu anlarda şans bizden yanaydı.

    İlk yarı oyuna iyi başladık. 20-25 dakika üstünlük bizim elimizdeydi. Çok topla oynadık. Tek sorun yavaş oynamamız. Futbolcularımız hareketsizdi. Statik kaldılar. Topun hızı da düşüktü. İkinci yarı daha etkili olduğumuz anlar vardı. Hatta, Gürcistan üstümüze geldiğinde bocaladığımız, oyundan düştüğümüz bir anda sahne alan Arda oldu. Muhteşem bir gole imza attı. Tıpkı Mert’in attığı gol gibi kolay kolay unutulmayacak bir gol oldu.

    Korku filmi izler gibi anlar yaşadık. Eyvah dediğimiz anlar oldu. Son gol ise yine tarihe geçecek bir pozisyondu. Rakip kalecinin ceza sahamıza geldiği bir anda, kaleci Mert’in yumrukladığı topu alan Kerem, boş kaleye topu gönderdi. 3. gol maçında sonucunu belirledi.

    Galibiyetle başladığımız şampiyona büyük sevinç yarattı doğal olarak. Şurası da unutulmamalı. Sıkıntılı yerler var. Montella, takımın eksiklerini görmüştür diye düşünüyoruz. Savunma rakibe fazla şans veriyor. Yediğimiz gol de bunun bir örneği. Abdülkerim, rakibine biraz yakın olsa bu golü yemeyebilirdik.

    Bundan sonraki maçlarda eksiklerimizi gideririz diye düşünüyoruz. Orta saha organizasyonu ve hücum hattını yeniden kurgulamak zorunluluğu ortada. Barış, kenar oyuncusu olarak daha etkili olacaktır. Mutlak bir santrfora ihtiyaç var. En önemlisi de orta sahadaki eksiklerimiz. Hakan’ın yanına iyi bir kesiciye gereksinim var.

    Beklentimiz; Montell, Portekiz karşılaşmasında farklı bir kadro ve taktikle sahaya iyi bir kadro çıkarır. Gürcistan galibiyeti çok değerli. Ancak, aksayan yönleri de göz ardı etmeyelim.

    Sahanın yıldızı elbette Arda’ydı. Ferdi de beklenilen gibiydi. Mert savunmada pasif kaldı. Attığı golle kendini affettirdi. Samet de şaşırtan iyi performans sergiledi.