Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Anasayfa Özel İçerikler Kadir Kaymakçı Leonardo DiCaprio nasıl kokuyor?
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Rutger Üniversitesi’nden nörobiyolog John McGann, “İnsanlara çok iyi bir görsel sistem geliştirdikleri için karşılığında koku alma duyularının köreldiği öğretiliyor, bu yanlış” diyor.

    Sayın McGann’dan bunları duyana kadar insanoğlunun koku duyusunun körelip körelmediğiyle ilgili en küçük bir bilgim yoktu. Kendi adıma konuşacak olursam koku alma duyumun çok geliştiğini söyleyemem ancak toplu taşıma araçlarında çoğu sabah, onlarca olmasa da, 3-5 farklı kokuyla yolculuk ettiğimi rahatlıkla söyleyebilirim!

    McGann koku alma duyusunun insan için çok önemli olduğunu vurguluyor ve iyi koku alamıyoruz fikrinin yerleşmesinden 19. yüzyılda yaşamış bilim insanı Paul Broca’yı sorumlu tutuyor.

    Broca yaptığı çalışmalarda beynimizde kokuları işlediğimiz bölgenin hayvanlara göre daha küçük olduğunu fark etmiş ve insanlar için koku alma duyusunun diğer canlılara göre daha önemsiz olduğu düşünülmeye başlamış.

    Ancak 2006 yılında yapılan ve Nature Neuroscience’da yayınlanan bir araştırma bu yanlış inanışın yıkılmasını sağlamış. Araştırmaya katılan 32 deneğe çimenlik bir alanda dörtayak üstünde burunlarını yere dayayarak köpekler gibi yerdeki koku izini takip etmeleri söylenmiş. Deneye katılanların 3’te 2’si yerdeki çikolata yağı kokusunu takip edebilmiş.

    John McGann son yıllarda yapılan çalışmalar sonucunda insanın koku alma duyusunun diğer memelilerden daha iyi olamasa da en az onlar kadar güçlü olduğunu söylüyor.

    Yazının kokusu çıkmadan bütün bu koku muhabbetinin nedenini açıklayayım. Geçenlerde bir arkadaşım bir partide bütün gece yan yana olduğu bir ünlümüzün, ‘pamuk şeker’ gibi koktuğunu söyledi. “Parfümünü sorsaydın” dedim. “Parfümü değil kendisi pamuk şeker gibi kokuyordu” dedi.

    Bir an arkadaşıma çimenlikte çikolata yağı kokusu takip etme deneyini uygulamayı aklımdan geçirdim. Ancak o ısrar etti, “Yok böyle koku, inan bana!”

    BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ KOKU ÜZERİNDE ETKİLİ OLUYOR

    Arkadaşıma inanıyorum o öyle diyorsa o ‘ünlümüz’ pamuk şeker gibi kokuyordur! Ancak Colombia Tıp Merkezi’nden araştırmacı Lindsey Bordone aslında ilgimiz çekenin koku olmadığını söylüyor: “Vücut kokusu ve cinsel çekiciliğe ilişkin sürekli tekrarlanan bir hipotez var. Buna göre bağışıklık sistemi kişinin neyi çekici olarak algıladığını etkiliyor. Bu aynı zamanda kendi vücut kokusunun nasıl olacağını da etkiliyor.”

    İnsan pamuk şeker gibi kokar mı bilmiyorum, bunda bağışıklık sisteminin etkisi var mı en küçük fikrim yok.

    Beni koku konusunda düşündüren günlerdir havayı kokluyormuş gibi gezen arkadaşım ve Instagram’ın ünlü magazin hesabı ‘deuxmoi’nin 2 milyon takipçisine sorduğu, “Karşılaştığınız ünlüler nasıl kokuyordu?” sorusu!

    Soruya gelen onlarca cevap arasında ‘pamuk şeker’i aradı gözlerim ama ondan başka her şey çıktı karşıma…

    DICAPRIO ŞURUP, CLOONEY SAKIZ GİBİ KOKUYOR

    Gegorge Clooney’nin kendine özgü bir kokusu olduğunu söylüyor bir takipçi: “Rüya gibi bir histi likör ve sakız kokuyordu…”

    Jennifer Lopez’le iki kez karşılaşan bir hayranı J-Lo’nun kokusunu kokladığı en güzel çiçeklerin bir karışımı olduğunu söylüyor.

    Lady Gaga’yla yan yana gelme mutluluğuna erişen kişinin ünlü yıldızın ‘terli ama güzel’ koktuğunu yazmış.

    Bir gece kulübünde Leonardo DiCaprio’yla karşılaşan hayranı kokusunu şöyle anlatıyor: “Arkadaşlarım onun nasıl koktuğunu sordular. Tatlı şurup ve krep gibi kokuyordu. Şaka değil. Kokusu rahatlatıcı ve baştan çıkarıcıydı.”

    Jennifer Aniston’a sarılan bir hayranı, “Sandal ağacı gibi kokuyordu” diyor.

    Michael Fassbender’in ‘karanlık, mis kokulu seks’ gibi koktuğunu iddia eden hayranının yanında bizimkinin ‘pamuk şeker’ çok masum kalıyor.

    “Misk kolonyası gibi kokuyordu. Keşke onu şişeleyebilseydim” Harry Styles’ın payına düşen yorum.

    Taze çamaşır gibi kokan Ed Sheeran, bir çeşit çiek yağı gibi ruhani kokan Eva Longoria, taze okaliptüs gibi kokan Jake Gyllenhaal, duştan yeni çıkmış gibi temiz kokan Charles Melton

    EŞ SEÇERKEN KOKUSUNU DA DEĞERLENDİRİYORUZ

    Lindsey Bordone, kişisel bakım ürünlerinin, şampuanların, kremlerin insanın vücut kokusu üstündeki etkisini vurguluyor: “Bir insanın vücut kokusu benzersiz olsa da o kokuya etki eden dış etkenleri göz ardı etmemek gerek…”

    Araştırmacı Paul Breslin, insanın bir eş seçerken bilinçli ya da bilinçsiz olarak onun kokusuyla ilgili bilgileri kullandığımızı söylüyor: “Birini öptüğünüzde onun kokusunu alırsınız. Metabolizmasının kokusunu alırsınız. Çünkü onu öptüğünüzde bu koku akciğerlerden çıkar, öptüğünüz kişinin nefesini, hastalık durumunu koklarsınız… Ve tüm bu bilgileri eşinizi seçerken farkında olmadan kullanırsınız.”

    Algılanabilir kokuların muhtemelen insanlarda çekicilik veya tam tersinde rol oynadığı bilinen bir gerçek.

    Pamuk şeker ya da sandal ağacı koklamayı ben de çok isterdim ancak maalesef toplu taşıma denilen bir gerçek yüzünden akla hayale gelmedik, o ayırt edebildiğimiz trilyon koku arasında en kötüleriyle muhatap oluyor burnum... Burada kendisinden özür diliyorum.