Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Anasayfa Özel İçerikler Nagehan Alçı Zeytin Ağacı ve Hamza Dağ'ın lansmanından notlar…
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Dün sabah Hamza Dağ’ın İzmir Swiss Otel’deki proje lansmanına yetişmeye çalışırken içimden bir zamanlar merkez sağın ama uzun süredir CHP’nin kalesi olarak anılan bu şehirde acaba AK Parti farklı bir konsept düşünmüş müdür diye geçiriyordum.

    Kapıda ciddi bir kalabalık vardı. Partililer, iş dünyasının ileri gelenleri, gazeteciler…

    Toplantının yapılacağı beşinci kata ulaştığımda asansör kapısı dahi insan selinden zor açılıyordu.

    Kalabalığı yara yara salona girdim. Herhangi bir yer belirlenmemiş, kim nereye bulduysa oturuyor ve etraf hınca hınç dolu…

    Siyaseti 23 yıldır takip eden bir gazeteci olmasam bu kalabalığa bakıp ‘bu iş bitmiş, bu seçim alınmış’ derim… Halbuki siyasette kalabalıklar her zaman sandık zaferini işaret etmez. Hele parti tanıtım ve seçim toplantılarında hiç etmez. Daha ziyade o partinin organizasyon becerisi ve örgütlerinin gücünü gösterir ki AK Parti bu konuda bence en profesyonel ve altyapısı sağlam parti.

    2019’a kıyasla daha dinamik bir hava gördüm. İzmir adayı ve dört dönem İzmir milletvekili Hamza Dağ geçen seçimdeki yüzde 38’in üzerine çıkabilirse bence bu bir başarıdır ve aldığım his, --- hem AK Parti’deki motivasyon hem de CHP’deki dağılmışlığı göz önüne aldığımda- bunun böyle olacağını söylüyor.

    Gelelim lansmana…

    Konsept zeytin ağacı idi. Her sandalyenin üzerine birer küçük ağaç bırakılmış. Ancak davetlilerin tamamına yakını ya başka şehirden gelmiş ya da günün geri kalanında başka yerlere yetişecek oldukları için o canım ağaçların çoğu yerlerde kaldı. Düşünce hoş olabilir fakat bence yazık oldu bitkilere…

    Büyük bir zeytin ağacı resminin önünde çıktı sahneye Dağ.

    “Bir zeytin ağacı gibiydi İzmirli, her zaman yeşildi, karamsarlığa hiç düşmedi.

    Bir zeytin ağacı gibiydi İzmirli, dalları tüm güzelliklere yeterdi.

    Bir zeytin ağacı gibiydi İzmirli. Hiç yaprak dökmedi, umudu hep tazeydi.

    Bir zeytin ağacı gibiydi İzmirli, kökleri bilgeliğe, berekete uzanmak için yola çıkar, eninde sonunda başarabileceğini bilirdi…” Cümleleriyle girdi salona.

    Ancak açık söyleyeyim ben bu kadar cast kokan sunumları sevmiyorum. Çok prova yapıldığı belliydi. Oldukça heyecanlıydı Hamza Bey. Halbuki yıllardır tanıdığımız bir isim, bence kendi doğası dışına çıkmasa, mümkün olduğunca doğaçlama konuşsa çok daha iyi olur. Seyirciye böyle ezberlenmiş işler geçmiyor.

    Nitekim 1,5 saati aşan süren sunumda giderek açıldı, 11 başlığa ayırdığı projeleri büyük bir şevkle anlattı Dağ.

    İzmir’i karış karış bilen bir isim, sunumda bir yerin ismi yanlış yazılmıştı, hemen kendiliğinden düzeltti. İzmir’i ve sorunlara çözüm önerilerini anlatırken yine özüne döndü, provasız, gayet akıcı anlattı.

    Trafikten, belediye hizmetlerine, çevre düzenlemesinden, özellikle İzmirli DEM tabanına hitap edebilecek taziye evlerine kadar bir çok vaat hazırlamış AK Parti.

    Bence İzmir’e uygun bir dil ve konsept de vardı. Adnan Saygun’u da andı, Atilla İlhan’ı da Atatürk’ü de, yakın zamanda kaybettiğimiz Alev Alatlı’yı da…

    “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir’e gelişinde onu karşılayan çocuklar gibi içimde tarif edilemez bir mutluluk var…” cümlesi ve benzerleri tam da bu şehrin kodlarına uygun olarak seçilmişti.

    Ben başta gösterilen animasyon filmini de eğlenceli buldum. Rafadan Tayfa havasında bir skeç hazırlamışlar, muhalefete yönelik sert dil yok, çöp, çukur ve trafik göndermeleri ile sınırlı tutulmuş eleştiriler.

    İzmir Büyükşehir'i konuşuyoruz, gelelim ilçelere...

    İlçelerde farklı sonuçlar olabilir.

    2019’da 24 ilçeyi CHP, Bergama, Bayındır, Kiraz ve Kınık olmak üzere 4 ilçeyi AK Parti, Aliağa’yı MHP, Tire’yi İYİ Parti almıştı.

    YRP Kemalpaşa ve Aliağa’da Cumhur İttifakı’nı böler

    Bu kez CHP’li Kemalpaşa ve MHP’li Aliağa’da YRP adaylarının oy bölme olasılığının yüksek olduğu söyleniyor. Hatta bu iki ilçe üzerine AK Parti ve YRP arasında ciddi pazarlıklar olmuş.

    Kemalpaşa muhafazakar seçmenin yoğun olduğu, Tayyip Erdoğan’ın özel olarak takip ettiği bir ilçedir. AK Parti 2019’da CHP’ye Saadet’in aday çıkarması nedeniyle kaptırmıştı. Ayrıca 1994-2004 arası Refah ve Fazilet Partili Mehmet Ali Özdoğru burada belediye başkanlığı yaptı, Kemalpaşa ile özdeşleşmiş bir isimdir.

    Şimdi de YRP güçlü bir isim koydu, bu da 2019’daki Saadet etkisi yapıp koltuğun CHP’de kalmasını sağlayabilir. Duyduğuma göre meclis üyesi alma karşılığı AK Parti adayını destekleme üzerine görüşmeler olmuş ancak anlaşma sağlanamamış.

    Sonuçta YRP bu ilçeleri alamaz ama Cumhur İttifakı’na zarar verme potansiyeli yüksek.

    Ancak bu tartışmaların büyükşehir üzerinde bir etkisi olmaz.

    Hamza Dağ ve ekibinin morali yüksek görünüyor öte yandan İzmir’de AK Parti açısından başarı, son seçimdeki oranın üzerine çıkmak demek.