Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Galatasaray, ağustos ayında güven tazelemiş başkanı, Florya inşaatı, belli oranda geliri, ligi de takımını da iyice özümsemiş hocası ve omurgası yerli yerinde duracakmış gibi gözüken kadrosu ile sezona başlayacak.

    Fenerbahçe ne yapacak? Ne yapmalı?

    • Bir kere transferinin yüzde 50'sini zaten tamamlamış, lige ve camiasına alışık teknik adamı ile sezona başlayacak Trabzonspor olacak..

    • Sezon sonu seçim olacağından muhakkak atılım yapmak durumunda olan bir yönetimi olan ve sezona kuvvetli başlamak isteyen kupa şampiyonluğu ile moral kazanmış Beşiktaş olacak..

    • 3 İstanbul takımı düştü. Yerlerine Göztepe ve Sakarya veya Bodrum gibi takımlar gelecek. Şehir deplasmanı sayısı artacak yani..

    • Gelecek sezon da 4 takım düşecek. 19 takımlı lig olacak ve 36 lig haftası söz konusu. 250 milyon dolar seviyelerine çıkan yayın ihalesinin ilk meyvesi yeni sezonda yenileceğinden takımların kasasına giren para bu sezondan fazla olacak. Bu, aynı zamanda bu sezondan daha kuvvetli hale gelecek Anadolu takımı kadroları demek.

    • TFF büyük ihtimalle değişecek. Ama hakemler ve sistem aktörlerinin büyük bir kısmı aynen yerinde duracak.

    Bu durumda, Fenerbahçe açısından yapılacak en büyük hata kadroyu sil baştan dizayn etmek olacaktır.

    1- Dijku - Osayi - Fred - Jayden ve Batshuayi gibi artık neredeyse 'Fenerli' olmuş futbolcularla oyuncular ısrarla ayrılmak istemiyorlarsa devam edilmeli.

    2- Ligi ve camiayı özümsemiş yukarıda saydığım bu isimlerin dışında mümkünse İrfan Can gibi 'genetik kod taşıyan' iyi oyuncuları da tutmak lazım.

    3- Tecrübelilerden Oly rövanşından bu yana 'salma yapan' Dzeko'nun gönderilmesi ve illa kalacaksa Tadic'in kalması doğru olur. Muhakkak ve muhakkak hızlı ve atletik kenar forvete ve üst düzey bir santrafora ihtiyaç var. Morata - Batshuayi gayet ideal isimler olurlar mesela.

    4- Ferdi - İsmail ve Szymanski kaynak yaratmak adına satılabilirler. Ama eğer istenilen teklifler gelmezse İsmail ve Szymanski'nin kalması çok iyi olur. Yine de 1. sınıf bir 6 numara takviyesi şart.

    5- En önemlisi teknik adam kim olacak sorusuna verilecek yanıt. Başkan adaylarından Aziz Yıldırım'ın stratejisi ve adayı belli: Mourinho.. Aziz Bey, "Parayı harcarım ve iyi kadro kurar Mourinho'yu getiririm" diyor. Ali Bey'in ise şu anda açıklanmış bir stratejisi yok. İsmail Kartal ile devam etmek bir risk. Etmemek başka bir risk. Ama en büyük risk geç kalmak. 9 Haziran'da bitecek başkanlık seçiminden 1 gün sonra yeni teknik adamın açıklanması lazım. Geçmiş senelerdeki kararsızlık asla kabul edilemez. İlk resmi maçına 23 Temmuz'da çıkacak takımın hocası bekletmeye gelmez.

    6- İsmail Kartal hep bir soru işareti bırakıyor kafalarda farkındayım. Hep bir "son anda"lar ile akıllarda kalıyor. Güveniliyor ve devam edilmesi gerektiğine inanılıyorsa 2-3 gün içinde başkan Ali Koç'un bu kararı bildirmesi lazım. Değiştirilecekse de deklare edilmeli. Kartal en azından yıpratılmadan, saygıyı hak ederek vedalaşmayı hak ediyor.

    Özetle kadrodan ana unsur 3-4 oyuncu dışında kayıp yaşanmadan ek takviyelere ihtiyaç var ki her iki başkan adayı da bu sözleri verdiler. Ali Koç'un teknik adam konusunda kısa sürede stratejisini belirlemeye ve geçmiş yıllarda ona çok hata yaptıran 'kararsızlık' dehlizine yine düşmemesine ihtiyaç var.