Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Anasayfa Özel İçerikler Serdar Ali Çelikler Mou bile olsa transfer hocaya bırakılmaz
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Aynısı Jorge Jesus'da da olmuştu. Fenerbahçe taraftarı ve camiası Jesus'un gelişi ile bir hava yakalamış, ancak transfer dönemi başlayana kadar o hava sönmüştü. 'Erken Uyarı Sistemi' olan bendeniz yine benzer dönemde bu uyarıyı yapmıştım. Çok çok iyi hatırlıyorum:

    * O dönem de yönetim topu sürekli hocaya atıyor; transfer soran muhabirlere "hoca santrfor istemiyor" diyorlardı. Sonra Batshuayi alındı..

    * O dönem de "Hoca kadroyu çok beğendi. 4 takviye yeter dedi" martavalları okunmuştu, 10'dan fazla oyuncu alındı.

    * O dönem de yönetim birkaç oyuncu ile anlaşabileceklerini iletmişti. (Weghorst - Trezeguet - Torreira) ama Jesus istememişti.

    * O dönem de yönetim medyaya "Hocaya falancayı sunduk, 'o kadar para harcamayın' dedi bize" şeklinde bilgiler sunmuştu. Misal Nino yerine Gustavo Henrique'yi aldırmıştı.

    * Ve yine o dönem de Jesus, kendi menajeri ve avukatı olan hanımefendi vasıtası ile birkaç tane çerçöp doldururken bu satırların yazarı "Transfer hocaya bırakılmaz" diye yazmıştı..

    Elbette Mourinho büyük hoca. Ama duyduğum ve beni ürküten şey şu: Hoca ya fazla özgüvenli ve ciddi bir Türkiye Ligi küçümsemesi içinde ya da bize farklı anlatılıyor.

    * "Mou 6 numara istemiyor. Alırsanız upgrade oluruz ama şart değil" diyorlar mesela. Ya bizi yanıltıyorlar ya da hoca küçümseme hatasında. Atletik 6, dünyada her takıma lazım çünkü.

    * "Hoca, Szymanski'yi tutuyor. Tadic'i de 10 numara oynatırım diyor. Rafa Silva / Talisca pahalı. Alsak iyi olur ama almasak da olur diye düşünüyor" diyorlar mesela. Ya bizi kandırıp topu hocaya atıyorlar ya da Mou yine hata içinde. Türkiye Ligi aslen "skor üreten 10 numara ligi"dir çünkü.

    * "Hoca Dzeko kalsın" dedi diyorlar. Ama eksik anlatıyorlar. "Batshu'nun sözleşmesi bitti. Dzeko sözleşmeli oyuncu. 1. santrafor olarak Batshu gibi atletik biri alınacak" demedikleri için Batshu'nun kaybı endişe yaratıyor çünkü.

    ☆☆

    Ali Koç 27 Mayıs'ta "Öyle bir kadro kuracağım ki şampiyonluk sözü vermeme gerek kalmayacak" dedi.

    2 Haziran'da da "Kemik kadroyu koruyacağız" cümlesini kurdu.

    Acun Ilıcalı en az 6 kere "Müthiş bir takım kuracağız" dedi. "Öyle isimlere gidiyoruz ki insan heyecanlanıyor" dedi.

    Şimdi iş "Mou istemiyor.." falan noktasına geldiyse ya Mourinho'ya "Burası öyle küçümsenmeye gelecek bir lig değil" demek lazım ya da kamuoyuna "Merak etmeyin. Sözümüzün eriyiz. Şu, şu, şu bölgelere kaliteli transferler yapacağız" demek lazım. Olumsuz bir durumda topu hocaya atma işi en yanlış iş. Kendinizi kurtarmak için hocaya topu atarsanız hocanızı yıpratırsınız. Yok hoca hakikaten bu kafadaysa da yeniden hatırlatayım: Transfer hocaya bırakılmayacak kadar ciddi bir iştir. Dünyanın hiçbir büyük kulübünde transfer sadece hocaya bırakılmaz. Yöneticilik."Ben aldım, sen istersen oynatma" demeyi de içerir. Ve evet Mourinho dahi olsa bunu demek gerekir. Ben yine erkenden uyarımı yapmış olayım.