İstanbul'da AK Partili Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu istifa etti. Esenyurt Belediyesi'nden yapılan açıklamada, 13 yıl 8,5 aydır ilçenin belediye başkanlığını yürüten Kadıoğlu'nun, bugün itibarıyla kendi isteğiyle görevinden istifa ettiği, buna ilişkin yazılı talebini Valiliğe bildirdiği belirtildi.

Açıklamada, Kadıoğlu'nun 3 yıldır muhtelif sağlık sorunları nedeniyle tedavi gördüğü kaydedilerek, şöyle denildi:

"Sorumlu olduğu ilçenin ve Esenyurt halkının ihtiyacı olan hizmetlerin üretilmesinde ve yerine getirilmesinde bu sağlık sorunlarının engel olmaya başlayacağı kaygısıyla böyle bir istifa kararı almış bulunmaktadır. Sayın Belediye Başkanımızın, seçildiği günden bugüne kadar Esenyurt ilçesine ve halkına olan duyarlılık sebebiyle almış olduğu bu kararı saygıyla karşılıyoruz. Kendisine Esenyurt ilçesi ve içinde yaşayan insanlar adına gösterdiği insanüstü gayret, çaba ve çalışmalar, sağlık, eğitim, çevre, kültür, sosyal barış daha nice hizmetlerinden ötürü sonsuz şükran ve teşekkürlerimizi kamuoyu önünde sunarız."

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÜNAL: DAHA ÖNCEKİ İSTİFALARLA BENZER BİR İSTİFA DEĞİL

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal da NTV televizyonunda yaptığı açıklamada, "Daha önce değişim konusunda kamuoyunu bilgilendirdik. Bunların istişarelerle yürütülen istifalar olduğunu ifade etmiştik ama Necmi Kadıoğlu'nun istifası bunun dışında tamamen sağlık sorunları nedeniyle yapılmış bir istifadır. Açıklamada da net bir şekilde zaten bu ifade edildi. Daha önceki istifalarla benzer bir istifa değil." dedi.

MEHDİ EKER: BELEDİYE İLE İLGİLİ TARTIŞILAN KONU YOK

Kadıoğlu'nun istifasına ilişkin ilk değerlendirme AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker'den geldi. Habertürk TV'de istifayı değerlendiren Eker, "Esenyurt Belediyesi ile ilgili tartışılan bir konu yok. Kendisi istifa etti, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek. Bundan sonraki hayatında başarılar diliyoruz. Esenyurt Türkiye'nin en büyük ilçelerinden birisi" dedi.

HANGİ BELEDİYE BAŞKANLARI İSTİFA ETTİ?

Daha önce AK Partili il belediye başkanlarından, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Balıkesir Belediye Başkanı Edip Uğur, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan ve Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş istifalarını açıklamıştı. İlçe belediyelerinden Zonguldak'ın Gökçebey ilçesi Belediye Başkanı AK Parti’li Vedat Öztürk de istifasını açıklamıştı.

İLÇE BELEDİYELERİNDE İLK İSTİFA

Kadıoğlu'nun istifası İstanbul'daki ilçe belediyelerdeki istifalarda bir ilk oldu. Daha önce ilçe belediyelerinde bir istifa olmamıştı. 

NECMİ KADIOĞLU KİMDİR?

1954 yılında Gümüşhane'de doğdu.

İlkokulu Gümüşhane'de orta, lise ve üniversite eğitimini ise İstanbul'da tamamladı. İş hayatına Gümrük Müşaviri olarak başladı. Mali Müşavir olarak çalıştı. Yurt içinde ve yurt dışında üstdüzey yöneticilik yaptı.

1992-1993 yılları arasında Kağıthane Belediyesi'nde Başkan Danışmanlığı yaptı. 1994-1998 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Kaynak ve İştirakler Daire Başkanlığı ve Başkan Danışmanlığı görevlerinde bulundu.

28 Mart 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde Esenyurt Belediyesi'nde Belediye Başkanı olarak seçilmişti. İyi derecede İngilizce, Almanca ve Arapça bilmektedir. Evli ve altı çocuk babasıdır.