Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Geçen hafta Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk'ın Twitter profiline # bitcoin ibaresini yerleştirmesiyle 38 bin doları zorlayan Bitcoin bu seviyede uzun süre tutunamadı. Bitcoin yeni haftaya 33.800 dolar civarında başladı.

Elon Musk bu sabah, katıldığı bir Clubhouse yayınında Bitcoin'i desteklediğini belirterek, yakın zamanda finans dünyasında daha fazla kabul göreceğini beklediğini belirtti. Bu açıklama fiyatlarda Twitter'da yaptığı değişikliktekine benzer bir oynamaya sebep olmadı.

Elon Musk Bitcoin hakkında aslında ilk kez yorumda bulunmuyor. Aralık ayında da yine Twitter üzerinden Tesla bilançosunu Bitcoin'e çevirip çeviremeyeceğini sormuştu. Böyle bir adım kuşkusuz kripto paraların genel kabulünde büyük bir rol oynar. Bitcoin yatırımcılarının Elon Musk'ı bu kadar sıkı takibinde aslında az da olsa böyle bir radikal değişime yönelik beklentinin etkisi de bulunuyor.

DOGECOİN YENİDEN YÜKSELİŞE GEÇTİ

Son günlerde Elon Musk sayesinde popüler olan bir başka kripto para Dogecoin ise cumartesi günü yaşadığı sert kaybın ardından yeniden hızlı bir yükselişe geçti. Reddit'te SatoshiStreetBets isimli alt forumda kullanıcıların organize olarak kripto paranın GameStop'u yapmaya çalıştığı Dogecoin son 24 saatte yüzde 49 yükseldi. Bu yükselişe rağmen cuma günkü zirvesinin hala yaklaşık yüzde 45 altında seyrediyor. Yine de haftalık olarak dolar bazında hala yüzde 340 yükselmiş durumda. Dogecoin'deki bu olağanüstü oynaklığın bu hafta da devamm etmesi bekleniyor.

RIPPLE'DA BÜYÜK OYNAKLIK

Kripto para piyasasında bir başka dikkay çeken yükseliş ise Ripple'da yaşanıyor. ABD'de SEC'in açtığı soruşturma sonrası kasım ve aralıkta büyük kayıplar yaşayan Ripple sabah saatlerinde dolar bazında son 24 saatte yüzde 44 yükseldi.

Bu yükselişte söz konusu soruşturmanın büyük sonuçları olmayacağına dair artan inanç etkili oldu. Bunun yanında Çin sosyal medyasında Ripple özellikle son 3 gündür çok konuşulmaya başlandı. Çin'in Twitter'ı olarak kabul edilen Weibo'da yüksek sayıda takipçisi olan hesaplar bu kripto parayı önermeye başladı. Ripple'ın bu haftaki yükselişinde Asyalı yatırımcıların yaptığı alımların etkili olduğu düşünülüyor.

Ripple son 0.75 doları görmesinin ardından bir anda düşüşe geçti ve 0.44 dolara geriledi. 1 saatlik düşüşü yüzde 41'i buldu.

Ethereum ise son 24 saatte yüzde 2.3'lük kayıp yaşasa da 1.325 dolarla, 1.300 dolarlık kritik seviyenin üzerindeki seyrini sürdürüyor.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri