HABERTURK.COM

Fed faiz kararını açıkladı. Fed faizlerin 25 baz puan indirilmesine karar verdi. 11 yıl sonra gelen faiz indirimi sonrası Fed'in politika faizi 2.00-2.25 seviyesine geldi. Faiz indirme kararı 2'ye karşı 8 oyla alındı. 

Fed, bilanço daraltmayı da beklenenden 2 ay önce, 1 Ağustos itibarıyla sonlandıracağını belirtti ve ekonomik genişlemenin sürdürülebilmesi için uygun hareket edeceğinin altını çizdi. Fed Başkanı Powell ise kararın ardından yaptığı basın toplantısında indirimin risklere karşı sigorta mahiyetinde olduğunu söyledi. Öte yandan Powell, "Şunu kesin olarak söyleyebilirim. Uzun vadeli bir faiz indirim döngüsüne girmedik." ifadelerini kullandı.

Fed'in faiz kararı ve Powell'ın açıklamaları sonrası dolar/TL 5.52 seviyesinden 5.60 üzerine çıktı. Euro/ dolar paritesi ise 1.11 altına indi. Altının onsu yüzde 1.1 değer kaybederek 1415 dolara indi. Gram altın fiyatı ise 254 TL'ye geriledi. ABD borsaları yüzde 1.5 civarı kayıpta.

Fed, faiz indirimine gerekçe olarak küresel gelişmeleri ve zayıf enflasyonu gösterirken aşkın rezervler üzerindeki faizi de yüzde 2.35'ten 2.10'a çekti. Fed'in faiz kararının ardından gelecekteki faiz politikasına karar vermek için verileri izleyeceğini vurgularken, karar sonrası yayımladığı metinde şu ifadeler dikkat çekti:

 

Görünümdeki belirsizlikler sürüyor. Ekonomi ılımlı hızda büyümeye devam ederken istihdam piyasası güçlü. Ücretler ortalamada güçlü kalırken işsizlik düşük seyretmeyi sürdürüyor.  Hanehalkı harcamaları yükseldi, iş yatırımları ılımlı.

Fed Başkanı Powell, karar sonrası yaptığı basın toplantısında indirimin aşağı yönlü risklere sigorta olması düşünülerek yapıldığını söylerken imalat sanayisindeki iki çeyrektir süren gerilemeye ve hayalkırıklığı yaratan küresel büyümeye dikkat çekti.

Powell, ticaret belirsizliğinin gelişimini ve enflasyonu izleyeceklerinin altını çizerken, "Fed yılbaşından bu yana daha destekleyici bir para politikası uygulamaya yöneldi." dedi ve "Küresel zayıflık, ticaret gerilimi ABD ekonomisini etkiliyor" ifadelerini kullandı.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri