Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Anasayfa Video Balat çetesi hâkim karşısında

    Sinemasal Kültür Sanat Derneği Başkanı Enes Kaya’ya silahlı saldırı olayıyla ortaya çıkan Mesut Baraj liderliğindeki çıkar amaçlı suç örgütüne üye oldukları iddia edilen 30 sanığın yargılandığı davada mahkeme, 16 tutuklu sanığın tahliyesine karar verdi ve yurt dışı yasağı koydu. 11'i tahliyesine karar verilen toplam 23 sanığın ise Balat'a girmesine yasak konuldu. Sanık Mesut Baraj, Ozan Turan ve Ararat Özer hakkında ise tahliyeleriyle birlikte ev hapsi uygulanmasına hükmetti.

    İstanbul 38. Ağır Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmaya, 16 tutuklu sanık ve bazı tutuksuz sanıklar ile 6 şikayetçi ve taraf avukatları katıldı.

    Duruşmada savunma yapan sanık Mesut Baraj, Balat’ta hiç kimseyle bir sorunun olmadığını ve hiçbir iddiayı kabul etmediğini söyledi. Baraj, "Sanıklardan yakın olanlarımla zaten beraber iş yaparız. Sanıkların bir kısmı çalışanımızdır, bir kısmı komşumuzdur, bir kısmını hiç tanımam ve kimseyle emir, talimat ilişkimiz yoktur. Oturduğumuz semtte Ramazan ayında bir iftar yemeği verdik. Mahalleliyi tanımıyorduk, bize de önyargılıydılar. Bu yüzden düzenledik. İftar yemeğine kim geldiyse örgüt üyesi ilan etmişler" dedi. Baraj, Ortaköy'de bir barda yaşanan kavga olayıyla alakalı ise "Ortaköy’deki eğlence mekanına doğum günü kutlamaya gitmiştik. İçeri girdik, sözde biz Seda Sayan’ın kocasına çarpmışız. Bizi tanımadıkları için, oranın müşterileri seçkinmiş diye bizi kapı dışarı çıkardılar. Bize 'Siz olay çıkarırsınız, gergin duruyorsunuz’ dediler. Ben de kendimi tutamadım bir tane kafa attım" şeklinde konuştu.

    BAKMADAN GEÇME