Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Ben yerel yönetimlere ve yerelden kalkınmaya çok önem veririm.

    Sağlıklı gelişmenin ve büyümenin yerelden genele doğru ilerlemesi gerektiğine inanırım.

    Bu yüzden, siyasi partilerin yerel yönetimlere ve yerel yapıya bakışlara önem taşır.

    14 Mayıs'taki seçim öncesi parti programlarını incelediğimde, yerel yönetimlere ilişkin en ayrıntılı ve planlı yaklaşımı benimseyen partinin Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) olduğunu belirtmek gerekiyor.

    Millet İttifakı'nın diğer partileri de CHP ile benzer görüşlere sahipler, ama en kapsamlı program CHP'ninki olarak öne çıkıyor.

    Belli ki, eğer seçimi Millet İttifakı kazanırsa, belediyelerde büyük değişimler yaşanacak.

    Zaten şimdiden bir "Çağdaş Yerel Yönetim Reform Paketi" hazırlanmış durumda.

    *

    CHP'nin programında, ağırlaşan kent sorunlarının çözümünde yerel yönetimlere yeni yetkiler verileceği, vatandaşların yerel yönetimlerde daha fazla söz sahibi olacağı ifade ediliyor.

    Son yıllarda çektiğimiz en ciddi sıkıntıların başında, yerel yönetimlerin sanki iktidara rakipmiş gibi gösterilmesi ve merkezi yönetim tarafından onlara karşı olumsuz tavır alınması geliyordu.

    Reform paketinde bu duruma son veriliyor, yerel yönetimlerin iktidara ve ulusal demokrasiye rakip değil, tam tersine onların tamamlayıcısı olacakları vurgulanıyor.

    Merkezî ve yerel idareler arasındaki görev ve kaynak paylaşımının yeniden düzenleneceği, yerel ve merkezî

    yönetimlerin görevleri arasındaki sınırın net olarak çizileceği anlatılıyor.

    REKLAM

    Yerel yönetimlere görev ve sorumluluk verilirken nüfus büyüklüklerinin ve görevlerini etkili biçimde sunabilecek yeterli teknik ve idari kapasiteye sahip olup olmadıklarının dikkate alınacağı belirtiliyor.

    *

    Reform programında, metropollerin yeniden belirlenmesi de gündemde..

    Hatta daha da öteye geçip, yerel yönetimlerin zaman içinde ülkenin tüm coğrafyasını kapsaması, mümkün olduğu ölçüde bütün Türkiye'nin belediyelere dönüşmesi hedefleniyor.

    Tek tip belediye modelinden vazgeçilerek, görevleri ve gelirleri bakımından kırsal alan özelliklerini gözeten yeni bir belediye modelinin oluşturulması planlanıyor.

    Büyükşehir belediyelerinde mesafe ölçütüne dayalı kent yönetimi karmaşasına son verileceği, 5447 sayılı kanun ile kapatılan belediyelerin yeniden açılacağı duyuruluyor.

    Belediye meclislerinin yanında; meslek odalarının, sendikaların, sivil toplum örgütlerinin, her düzeydeki eğitim kurumlarının ve toplumsal amaçlı kuruluşların temsilcilerinden oluşan Belediye Danışma Meclisleri, Kent Meclisleri ve Kent Uzlaşma Kurulları oluşturulması isteniyor.

    Reform paketinde muhtarlar da unutulmamış.

    Muhtarlık sisteminin en uçtaki kamu hizmet birimi olarak yeniden yapılandırılması, muhtarların belediye meclisinde aktif söz sahibi olmaları benimseniyor.

    *

    Millet İttifakı'nın "Çağdaş Yerel Yönetim Reform Paketi" içinde daha pek çok yenilik var, ancak ben burada ilgimi ve dikkatimi çekenleri aktardım.

    Ve tüm maddeleri de beğendim.

    Çünkü eksiklikleri doğru olarak saptamışlar ve yerine ihtiyaca dönük daha işlevsel yöntemler koymuşlar.

    Yazımın başında da dediğim gibi, yerel yönetimler ve yerelden kalkınma oldukça önemlidir.

    Umarım seçimi kim kazanırsa kazansın, bu konuya duyarlılıkla ve samimiyetle yaklaşır.

    Diğer Yazılar