Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kadın cinayetlerinden rahatsız mı oluyoruz, tedirgin mi?

Yasalar; din, dil, cinsiyet ve ırk ayrımı gözetmeden herkes için eşit uygulanır. Yani, bir kadını öldüren bir katil daha az veya daha fazla hapis cezası almaz.

Katledeni katil denir. Öldürdüğü kişinin cinsiyeti, işlediği suçun vasfını değiştirmez.

Kadın ve suç kelimeleri yan yana geldiğinde; genellikle suçtan zarar gören hep kadın oluyor. Suç işleyen ise erkek.

Suç işleyen veya suça teşvik eden kadınların oranı ise oldukça düşük.

Kadınların mağdur olmaması, cinayete kurban gitmemesi, dayak yememesi, parçalara ayrılıp bir varile konmaması ve üzerine beton dökülüp yazılmaması için yasal anlamda yapılacak olanlar tartışıladursun, kadınlar ne yapmalı sorusuna yanıt aradım.

Psikolog kuzenim Belçim Epözdemir’i aradım.

Kadınların, bir erkekle duygusal bir ilişki yaşanmadan önce dikkat etmesi gereken özellikleri sordum Belçim’e.

İŞTE, KADINLARIN İŞİNE YARAYACAK ÖNEMLİ TÜYOLAR

“Bu tür erkeklerin en önemli özelliği aslında şiddet gösterme eğilimi. Bu sadece bir insana değil hayvanlara da yaptığı şiddetleri içeriyor. Hepimizin içinde antisosyal kişilik örüntüsü var birine zarar vermek gibi ama bu tür katiller bunu eyleme de geçiriyor bu yüzden en önemli nokta şiddeti eyleme geçirme kısmı. Aynı zamanda bu tür kişiliklerde öfke kontrolü yoktur kadınında mutlaka denk geldiği kavgalar olur ama bahsettiğimiz öfke kontrolsüzlüğü ufak tefek olaylar için bile geçerli olabilir. Mesela en sık olanı araba kullanırken olanı arabadan inmesi yanında kesici alet taşıması veya sopa taşıması gibi. Birçok kadın bunları göz ardı ediyor.

Bir erkeğin bir kadını dövüp, bayıltıp boğup varile gömecek karakterde olduğunu nasıl anlarız?

“Tanıştığımız kişilerin bize zarar verme potansiyellerini ilk görüşmede tam olarak anlayabileceğimiz bir davranış örüntüsü ne yazık ki yok.

Özellikle bu kişilerin birçoğunun çevresi tarafından sevilen ve örnek gösterilen kişiler olduğunu düşünürsek başkalarının algısı ile o kişiyi değerlendirir ve yapmış olduğu olumsuz davranışları ‘herkesin bir kusuru vardır zaten’ diyerek bir çok olumsuz davranışını görmezden gelmemiz kaçınılmaz olmaktadır. Bu yüzden dikkat edersek bazı davranışlarının limiti bize zarar verebilecekleri ihtimallerini düşünmemize yardımcı olabilir. “

Birinin şiddete meyilli olup olmadığını anlayacak testler yok mu?

“En dikkat edilmesi gereken kısım şiddete meyilli oluşlarıdır. Bu tür bireylerin fark edilmesi zor değildir aslında. Genellikle küçük yaşlarda kendileri de aileleri tarafından ihmal edilmiş, şiddete uğramış olabilmektedir. Aynı zamanda yine geçmiş öykülerine baktığımızda birçoğunun çocukken hayvanlara veya başka canlılara zarar verdiği görülmektedir. Fakat unutulmamalıdır ki şiddet her zaman fiziksel değildir. Psikolojik şiddet dediğimiz, kadını değersiz hissettirecek her türlü sözel ve davranışsal eylemlere girişebilirler. Kadını küçümser, görüşlerini aşağılar, yaptıklarını veya söylediklerini olumsuz eleştirir, tehdit eder ve küfür eder. Bunu baş başayken yapabilecekleri gibi toplum içerisinde yapabilirler.”

GARSONA FIRÇA ATMASI BİLE KİŞİLİK ÖZELLİĞİ

Öfke kontrolü olmayanların şiddete eğilimi olduğu söylenir...

“Evet. Genellikle öfke kontrolünü sağlamakta güçlük çekerler. Aslında ilişki içerisindeki kadınların da sık sık denk geldiği ama göz ardı ettikleri bir durumdur bu. Örneğin, araba kullanırken ufak bir soruna bile büyük tepkiler vermeleri veya yemek geç geldi diye garsona öfkelenmeleri gibi. “

Kıskanmayı neden sevgi olarak görüyoruz?

“Duygusal ilişki yaşadığı kadını korumak ve kıskanmak adı altında kadının hem beden bütünlüğüne saygı duymaması hem de kadının yaşamını kontrol etmeye çalışması psikolojik şiddetin belki de en sık görülenidir. Şiddete meyilli olanlar, kendisine yardım eden market çalışanına teşekkür etmesi, konuşması, soru sormasını bile problem haline getirebilmektedirler.

KADINLARI YALNIZLAŞTIRMA ŞİDDETİ

“Ve belki de aslında en önemli olanı sosyal izolasyon dediğimiz kadını yalnızlaştırmaları. Çünkü bu sayede kadının motivasyon ve destek kanallarının yolunu kapatmış olmaktadır. Böylece kadının yardım çığlığının duyulmadığından emin hale gelecektir.”

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
0:00 / 0:00