ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
01 Şubat 2017 Çarşamba, 00:34:09 Güncelleme:08:47:24

‘ACİLL!!! Sakın bir daha ATATÜRK ile Tayyip Erdoğan’ı bir tutma SAKINNNN!!!’

 

Gazetedeki e-mail adresimi her dakika kontrol edemiyorum. Zira her gün yüzlerce posta geliyor ve takdir edersiniz ki bunları her an bakıp okuma şansım olmuyor. Genellikle ofise geldiğimde açıyorum posta kutumu, eğer PİAR’cılardan değilse gelen mektupları tek tek okumaya çalışıyorum.

Az önce açtım yine. Bir yığın mektup. Başlıklarına bakarken arada bir tanesinin “ACİL!!!” koduyla gönderilmiş olduğunu fark edince hemen açtım tabii. Öyle ya, acilse bir önceliği vardır gelen mesajın. Neyse... Tıkladım üzerine ve tek bir cümleyle karşılaştım. Yazımın başlığında okuduğunuz cümleyle. Yazış şekli de aynen şu: “Sakın bir daha ATATÜRK ile tayyip erdoğan’ı bir tutma SAKINNNN!!!” Atatürk büyük harflerle, Erdoğan ise özellikle küçük harflerle yazılmış.

İDAREYİ TESLİM ETMEDİ

Sanırım önceki gün yazmış olduğum yazının sonunda başkanlık sistemine neden sıcak baktığımı anlatırken Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı dönemine bulunduğum atıftan dolayı sinirlenmiş değerli okurum. Öyle sinirlenmiş ki, o sinirle daha fazla bir şey yazamamış. Kendini frenlemiş. İyi de yapmış; çünkü frene basmasaydı eminim çok daha ağır ifadeler kullanacaktı şahsıma karşı. O yüzden kutluyorum kendisini bu medeni reaksiyonundan dolayı.

Keşke başkanlık tartışmasında Atatürk’le ilgili verdiğim örneğe karşı tüm okurlar ya da izleyenler aynı biçimde reaksiyon gösterseler. Gösteremiyorlar maalesef. Aksine freni patlamış kamyon misali üzerimden geçiyorlar hep beraber. Ağız dolusu hakaret, küfür ve aşağılamayla sözüm ona Atatürk’e sahip çıkıyorlar. Hayır, işin tuhaf tarafı ne önceki günkü yazımda, ne de Habertürk TV’de katıldığım cumartesi günkü programda Atatürk’le ilgili en ufacık olumsuz bir laf etmedim.

Aksine onun güçlü liderliğine hep vurgu yaptım. Dediğim şu: Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarken daha demokratik olduğu öngörüsüyle parlamenter sistemle yola çıkmış, ama görevde bulunduğu süre içerisinde asla bu sisteme birebir riayet edememiş. Çalıştığı bütün başbakanlarla devamlı gerginlik yaşamış. Ülkenin ve partisi CHP’nin yönetim anlayışı yüzünden en yakın silah arkadaşı İsmet İnönü ile yaşadıkları, objektif biçimde yazılan tarih kitaplarında anlatılıyor tek tek.

Detaya girersek köşem Atatürk’ün başbakanlarıyla, CHP’li mebuslarla yaşadığı tatsızlıkların anlatıldığı köşeye döner. Derdim, Atatürk’ün geçimsiz bir lider ya da başbakanlarının beceriksiz kişiler olduğunu vurgulamak falan değil. Derdim, başkanlık sisteminin bu ülke için bir gereklilik olduğunu anlatmaya çalışmak. Elbette ki Atatürk dönemi çok özel bir dönemdir ve o dönemin başka dönemlerle muhakeme edilmesi mevzubahis bile değildir.

Atatürk’e ve o döneme, sadece “Başkanlık neden doğrudur?” sorusuna verilecek en güzel örneğin o dönem olduğuna dair inancımdan dolayı atıfta bulunuyorum.

Değerli okurlarım... Evet, Atatürk ülkenin kuruluşunda parlamenter sistemi uygun görmüştür, ama gerçek şu ki sistemdeki Cumhurbaşkanı profiline asla uygun davranmamıştır. Görevi boyunca yetkisinin dışına çıkmış, ülkenin de partisinin de idaresini kimseye teslim etmemiştir. En yakın silah arkadaşı İsmet İnönü dahil kimseye güvenmemiştir. İyi ki de güvenmemiş, iyi ki de yetkilerinin dışına çıkmış. Çıkmasaydı emin olun Türkiye’nin emekleme dönemi kabul edilen o 15 yıl heba olurdu ve yeni doğmuş Türkiye adlı bebek adım dahi atamadan hayata gözlerini kapardı.

YAŞASAYDI YAPMIŞTI

“Neden?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Nedeni çok bunun, ama tek bir şey söyleyeyim: Ondaki öngörü, ondaki hesap kitap, ondaki ilericilik ve devrimcilik birlikte görev yaptığı hiçbir arkadaşında yoktu. Atatürk derin düşünen bir liderdi. Çok derin... O nedenle ben hâlâ aynı inadı sürdürüyorum. Parlamenter sistemin aslında bu toprakların genlerine, şartlarına uygun olmadığını çok önceden tahmin etmişti ve doğru olanın başkanlık paralelinde bir sistem olduğunu biliyordu. Ancak mahalle baskısından çekindiği için bunu yapamadı.

Emin olun, daha uzun yaşasaydı bugün bizim tartıştığımız değişimi o çoktan yapmıştı.

Devam edeceğim bu konuya...


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Cuma13 MPH29°
Güneşli