Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türkiye'de birçok şubesi bulunan ünlü bir fast food restoran zincirinde servis edilen içeceğin içindeki buzda dışkı bulgularına rastlandı.

Skandal, BBC televizyonunda yayınlanan Rip Off Britain adlı programında ortaya çıktı. Program gıda ürünlerinin hijyen seviyelerine yönelik araştırmalar yapıyor.

Tavuk ürünleri satan firmanın İngiltere Birmingham'daki bir şubesinde servis edilen içeceğin içindeki buz parçaları araştırma için Leeds Beckett üniversitesi'ne gönderildi.

BBC’nin haberine göre; analiz sonuçlarını değerlendiren Dr. Margarita Gomez Escalada, “Buzlarda yüksek oranda bakteri bulduk” dedi.

Escalada, programdaki değerlendirmesinde şunları söyledi: “Buzlardaki dışkı organizmaları ya buzun yapıldığı suda ya da buzun kendisinde bir kirlenme olduğunu ortaya koyuyor. Bu da buzun tüketilmesiyle hastalık kapma riskini artıyor.”

Dünyanın hemen her yerinde şubeleri bulunan fast food zinciri de araştırma sonucunun BBC’de yayınlanması üzerine bir açıklama yayınladı. Şirket, bulguların hayal kırıklığı yarattığını belirterek, “derhal inceleme başlatıldığını” açıkladı.