Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da siyasi parti lideriyle görüşmeler gerçekleştirdi.

Bosna Hersek'teki temaslarını tamamladıktan sonra basın mensuplarının karşısına çıkan Füle, Avrupa Birliği (AB) üyeliği konusunda Bosna-Hersek'e uyarılarda bulundu. 

Nisan ayı içinde Bosna-Hersek hükümetindeki 6 siyasi partinin temsilcileriyle yapmayı planladıkları üst düzey toplantıların üçüncü ayağını ülkedeki siyasilerin sorumsuzluğu nedeniyle iptal ettiğini açıklayan Füle, Seydiç-Finci kararının uygulanmamasından dolayı ülkedeki siyasetçileri suçladı. 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Bosna Hersek aleyhine 2010 yılında verdiği ve ülkenin AB üyeliği önündeki en büyük engel olarak görünen kararın 3 yıldır uygulanmadığını ve anayasada gerekli düzenlemelerin halen yapılmadığını ifade eden Füle, konuyla ilgili yeni düzenlemeler hakkında AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın ve AB üyesi ülkelerin karar alacağını söyledi. 

Füle, "Ben kendileri tavsiyelerimi bildireceğim. Umuyorum ki üye ülkelerin alacağı karar uzun yıllardır devam eden bu soruna çözüm olacaktır" dedi. 

Füle ayrıca, BosnaHersek'in AB üyeliğinin değerlendirmeye alınabilmesi için öncelikli olarak söz konusu kararın uygulanması ve anayasada da buna uygun değişiklikler yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

AA