Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Önümüzde 9 günlük uzun bir tatil var. Ve henüz nereye gideceğinize, ne yapacağınıza karar vermeyenlerdenseniz bu araştırmam yol gösterecektir. Özellikle son dakika karar verenler ve çeşitli sebeplerden kısa sürede yola çıkması gerekenler için seyahat planlamasında artık internet en önemli başvuru kaynağı. Ancak neyi nerede bulacağınızı bilmeniz şartıyla...

Şu an gideceğiniz yerde hangi aktivitelere katılarak keyif alabileceğinizden uçakta hangi koltuğu seçmeniz gerektiğine kadar kapsamlı bilgi veren internet siteleri mevcut. Benim önereceğim 6 web sitesini kullanarak yurtdışı seyahatinizi kolayca planlayabilirsiniz.

1) Ucuz bilet
(www.kayak.com)

Kararınızı verdiniz ve yurtdışında gideceğiniz destinasyonu belirlediniz. Ancak uçak biletini nereden daha ucuza alabileceğiniz konusunda hiçbir fikriniz yok. Havayollarının internet sitelerini tek tek dolaşmak yerine, www.kayak.com’a girerek 200’den fazla internet sitesinde yer alan bilgiye erişip, 600’den fazla havayoluna ait bilet fiyatlarına anında ulaşabilirsiniz. Bu internet sitesinin arama motoru size istediğiniz sınıfın biletini en uygun fiyata bulacaktır. Ancak, siz yazıyı okumaya devam edin ve aşağıda bahsettiğimiz airlinequality.com’a uğramadan biletinizi almayın.

2) Hangi havayolunun bileti?
(www.airlinequality.com)

Kayak.com sayesinde uçacağınız yere birkaç havayolu tarafından sağlanan bütçenize uygun biletleri buldunuz. Peki, hangi havayolunu seçeceksiniz? Tabii ki en ucuzu en caziptir. Peki 10 dolar fazla ödeyerek 10 saatlik uçuşunuzu çok daha rahat geçirmek istemez misiniz? Airlinequality.com internet sitesinde birçok havayolunun bütün sınıflarıyla ilgili müşteri yorumlarını bulacaksınız. Bu yorumları okuyarak havayollarını kıyaslayabilir, böylece daha rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Airlinequality.com’u inceledikten sonra biletinizi gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

3) Otel rezervasyonu
(www.hotels.com)

Konakladığınız yer, tatilinizin en önemli unsurlarından biridir. Eğer konakladığınız otel, hayal ettiğiniz tatil için gerekli imkânları sunmuyorsa bütün tatil hevesinizi kaçırabilir. Dolayısıyla otel rezervasyonu yaparken oldukça ince eleyip sık dokumanızda yarar var. Bütçenize ve taleplerinize uygun otelleri bulmak için size yardımcı olacak birçok internet sitesi bulunuyor. Bunların arasında yer alan hotels.com, tüm dünyadan 135 bin oteli size sunuyor. Gideceğiniz ülkenin şehrini internet sitesinin arama motoruna girdiğinizde önünüze birçok seçenek çıkıyor. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz kayak.com’un otel arama motoru da pek çok seyahat sitesinden topladığı otel ve fiyat bilgisi sayesinde işinize oldukça yarayabilir.

4) Tatili planlama
(www.homeandabroad.com)

Uçak bileti ve otelinizi ayarladıktan sonra sırada gideceğiniz destinasyonda kısıtlı zamanda hangi aktivitelere katılacağınızı ya da nerelere uğrayacağınızı planlamak var. Homeandabroad.com’da custom planner butonuna tıklayıp gideceğiniz destinasyonu ve orada kalacağınız gün sayısını seçtiğinizde karşınıza kısa bir anket geliyor. Anketi doldurmayı bitirdiğinizde tatilinizin günlük planı hazır olarak ekranda beliriyor. Bu plan doğrultusunda gittiğiniz şehirle ilgili olarak, bir rehbere ihtiyacınız olmadan göreceğiniz yerler ve ödemeniz gereken ücretler hakkında kolayca bilgi ediniyorsunuz.

 5) En iyi koltuk
(www.seatguru.com)

Artık yola çıkmaya hazırsınız. Neredeyse bütün işlemleri tamamladınız. Sıra uçaktaki yerinizi seçmeye geldi. Bu köşedeki yazıları daha önceden takip ettiyseniz, koltuk seçiminin uçuşunuzun rahatlığı açısından ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Çünkü aynı uçakta aynı sınıftan alınan iki koltuk arasında büyük farklar olabiliyor. Seatguru.com uçaktaki en iyi koltuğu seçebilmeniz için 700’ü aşkın koltuk konfigürasyonuna yer veriyor. Ayrıca bu sitede yolcuların çeşitli koltuklar hakkında yaptığı 35 binden fazla yoruma da ulaşabilirsiniz. En kötü koltuklara kalmak istemiyorsanız online check-in işlemleri açılır açılmaz mutlaka koltuğunuzu seçin.

6) Havalimanı rehberi
(www.worldairportguides.com)

Birçok kişi için oldukça önemsiz görünse de vardığınız yerdeki havalimanı hakkında bilgi edinmeniz mühimdir. Özellikle transit uçuşlarda bu bilgi hayati önem taşır. Sonuçta gittiğiniz yerde uzun yolculuktan dolayı yorulmuş olacaksınız. O ülkeye tamamen yabancı olduğunuzu da unutmamak gerek. Bu nedenle worldairportguides.com’dan dünya genelinde 170’ten fazla havalimanı hakkında bilgi alabilirsiniz. Havalimanı rehberliğinizi yapacak bu sitede; limana yakın oteller, araç kiralama şirketleri, alışveriş merkezleri, ATM’lerin konumları, varacağınız şehrin haritası ve şehir merkezine gitmek için en kolay ulaşım şekli gibi birçok bilgiye erişebilirsiniz.