Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

HABERTÜRK

Hitay Yatırım Holding firmalarından DORinsight tarafından "Makyaj Malzemeleri Araştırması" gerçekleştirildi. Eylülde 74 ilden 583 kadının katılımı ile yapıyanaraştırmaya göre, kadınlar makyaj malzemelerine ayda ortalama 55 TL'lik bir bütçe ayırıyor. En çok bütçe ayıranlar 68 TL ile AB sosyoekonomik sınıfına mensup kişiler. En az para ayıran kesim ise ayda ortalama 47 TL ile 18-24 yaş arası gençler.YÜZDE 12'Sİ KULLANMIYOR

Makyaj malzemesi kullanıcılarının 10'da 1'inden fazlası makyaj malzemelerine ayda en az 100 TL'lik bütçe ayırıyor. Buna karşın, makyaj malzemesi kullanıcılarının yaklaşık 3'te 1'inin makyaj malzemelerine ayırdığı bütçe ise 20 TL'nin altında. Katılımcıların en çok kullandığı makyaj malzemesi yüzde 68 ile rimel. Bunu yüzde 66 ile göz kalemi, yüzde 65 ile ruj takip ediyor. Yüksek sosyoekonomik sınıflara mensup kişiler daha çok makyaj malzemesi kullanıyor. Öte yandan, araştırmaya katılan kadınların yüzde 12'si makyaj malzemesi kullanmıyor. Bu oranın 25-34 yaş arası grupta yüzde 7 iken, 45 yaş ve üzeri grupta yüzde 31 olması dikkat çekiyor.

YÜZDE 75'İ MAĞAZADAN ALMAK İSTİYOR

Araştırmaya göre makyaj malzemesi kullanan kadınların yüzde 75'i makyaj malzemelerini mağazadan almak istiyor. Yüzde 35'lik bir kesim ise katalogdan seçerek almaktan yana. İnternetten almak isteyenlerin oranı yüzde 21, katalogdan satış yapıp ürünlerini indirimli olarak almak isteyenlerin oranı ise yüzde 15.