Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTURK.COM / EKONOMİ SERVİSİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugün yaptığı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında yüzde 7,50 olan politika faizini (bir haftalık repo ihale faizi) sabit tuttu.

Piyasa beklentisi de Merkez Bankası'nın faiz oranlarında değişiklik yapmayacağı yönündeydi.

TCMB, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7,50; faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini yüzde 7,25 ve koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizi yüzde 10,75 seviyelerinde sabit tuttu.

Kararın ardından Dolar yüzde 0,25 primle 3,0390 TL, Euro ise 3,3075 TL'ye yükseldi. Karar öncesi Dolar 3,02 TL seviyelerinden satılıyordu.

SADELEŞME İFADESİ NEDEN ÇIKARILDI?

Ekonomist Murat Sağman, PPK kararı sonrası HABERTURK.COM'a şu değerlendirmelerde bulundu:

"Önceki toplatılarda bahsedilen VIX ve MOVE endekslerinde daha olumlu bir gidişat olmadığı müddetçe adım atması beklenmiyordu. Beklentiler doğrultusunda değişlikliğe gitmedi.

Dikkat çeken' sadeleşme' vurgusunun metinden çıkarılması. Piyasalar bunun arkasındaki sebepleri anlamaya çalışacak.

DİKKAT EDECEĞİ NOKTA ENFLASYON

Ocak ve Şubat'ta çift haneli olması muhtemel bir enflasyon verisi bekleniyor. Amerikan Merkez Bankası (Fed) bu ay sonunda muhtemelen pas geçeceği için Merkez Bankası da Şubat ayını pas geçebilir. Çift haneli enflasyon olursa Mart'ta faiz yükseltebilir. Ancak Erdem Başçı'nın görev süresi Nisan'da dolduğu için artışı bir sonraki başkana bırakabilir.

FED AGRESİFLEŞİRSE

Orta Vadeli Program'da iddialı bir büyüme hedefi var o yüzden Merkez'in faizi artırması çok kolay değil. Merkez Bankası'nın Nisan ayına kadar faiz artırmayı düşünmesi için enflasyonda ciddi bir yükseliş ve Fed'in agresif faiz artırması gerekiyor ki ikincisi pek muhtemel görünmüyor."

TCMB AÇIKLAMASI

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Para Politikası Kurulu (Kurul), Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının aşağıdaki gibi sabit tutulmasına karar vermiştir:

a) Gecelik faiz oranları: Marjinal fonlama oranı yüzde 10,75, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25,
b) Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 7,5,
c) Geç Likidite Penceresi faiz oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 12,25.

Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle yıllık kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir. Artan jeopolitik risklere karşın Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir. Kurul, açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

Enerji fiyatlarındaki gelişmeler enflasyonu olumlu yönde etkilemeye devam etmektedir. Bununla birlikte, artan maliyet unsurları çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeyi sınırlamaktadır. Bu çerçevede Kurul, ücret gelişmelerinin ve küresel piyasalardaki belirsizliklerin enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışları üzerindeki etkileri ile enerji ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki oynaklıkları dikkate alarak, gerekli görülen süre boyunca likidite politikasındaki sıkı duruşun korunacağını ifade etmiştir.

Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir. Kurul, ayrıca yılın başından itibaren artan küresel oynaklığı ve Ocak Enflasyon Raporu öngörülerini değerlendirmiştir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."

EN SON OCAK 2014'TE FAİZ ARTIRMIŞTI

Merkez Bankası en son 2014 başında faizleri artırmıştı. 29 Ocak 2014 günü olağanüstü toplanan PPK'dan sert faiz artışı çıkmıştı. O dönemde yüzde 4,50 olan 1 haftalık repo faizi yüzde 10'a, gecelik borç verme faizi yüzde 7,75'ten yüzde 12'ye, borçlanma faizi yüzde 3,5'ten yüzde 8'e ve geç likidite penceresi yüzde 15'e yükseltilmişti.

Merkez Bankası 29 Ocak 2014 tarihinden bu yana sürekli faiz indirimine gitti.