Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kalp krizi nedeniyle geçen hafta yaşamını yitiren Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç (56) rahatsızlandığında, ilk götürüldüğü Beykoz Devlet Hastanesi'nin Başhekimi Süleyman Erdoğdu, o gün yaşananları şöyle anlattı:

"Mustafa Koç'un başında her branştan uzman vardı. Kalbi çalıştırmak için kasıktan damar yolu açıldı, akciğerlerine oksijen verildi. Amerikan Hastanesi doktorları dahi elimizde o cihazların olmasına şaşırdı. Acil müdahalenin ardından Koç, helikopterle Amerikan Hastanesi'ne götürüldü. Ancak kurtarılamadı."

CİHAZLARA ONLAR DA ŞAŞIRDI

İşadamı Koç, Kanlıca'daki evinde 21 Ocak'ta kalp krizi geçirdi. Ambulansla Beykoz Devlet Hastanesi'ne getirilen Koç'u hayatta tutmak için hastane doktorları büyük çaba gösterdi. Amerikan Hastanesi de bu çaba için daha sonra hastaneye bir teşekkür mesajı gönderdi. Başhekim Süleyman Erdoğdu da, Mustafa Koç'un hastaneye getirilişini ve yaşananları anlattı:

"Tıbbi olarak en ince detaylara varıncaya kadar tüm ihtiyaçları karşıladık. Bütün uzman doktorlarımız acil serviste müdahale için oradaydı. Amerikan Hastanesi'nden gelen doktorların talep ettiği tüm cihazları poliklinikten acil servise getirdik. Onlar bile elimizde o cihazların olmasına şaşırdılar.

Türkiye'nin en önemli isimlerinden birinin hastanede yaşam savaşı vermesi nedeniyle herkes teyakkuza geçti. Hadise olduğunda Türkiye için önemli bir kişinin durumundan dolayı titiz davrandık. Sağlık Bakanlığı'ndan İl Sağlık Müdürlüğü'nden herkes bilgi istedi. Herkes teyakkuza geçti. Krizi yönetmek için bizzat başında duruyordum. Ekibimize çok güveniyordum. Doktorlarımız gerçekten çok iyi. Her branştan uzman vardı. Sabah 08.00'de acil tıp uzmanı ilk müdahaleyi yaptı. Anestesi uzmanı ve kardiyologlarımız anında müdahale etti. 24 saat hastanede olan uzman doktorlarımız var. Hiçbir şey eksik kalmadı ne istedilerse verdik.

Sabah'ın haberine göre acil serviste kırmızı alana alınan Koç'a müdahale sırasında başka bir ağır hasta gelmedi. Eğer o sırada başka bir kırmızı alan hastası gelseydi, ona da müdahale etmek zorundaydık.

ÜNLÜ SİMALARDA TEDAVİ GÖRÜYOR

Türkiye'nin en ünlü simaları sessiz sedasız burada tedavi oluyor. Eskiden devlet hastanelerindeki odalar koğuş sistemiyle sürdürülüyordu. Özel hastaneler tek kişilik odalarda otel gibi hizmet sunarak fark yaratıyor, hastalar o yüzden özel hastaneleri tercih ediyordu. Sağlıkta dönüşüm kapsamında yenilenen hastaneler arasında Beykoz Devlet Hastanesi de var. Şu anda odaların hepsinde banyo, tuvalet mevcut. Bir ya da iki kişilik odalar... Hayırsever vatandaşlarımız destek olmak isterse, isimlerini yazdırabileceğimiz bir oda yaptırabilir veya cihaz aldırabilir."

OTEL KONFORU...

Beykoz Devlet Hastanesi'ndeki odaların, özel hastaneleri aratmadığını belirten Süleyman Erdoğdu, "Hastanede tüm temel ihtiyaçları en iyi şekilde verebiliyoruz" diye konuşuyor.