Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Finansbank hisselerinin QNB'ye devri için başvuru yapıldı - İş-Yaşam Haberleri

    Finansbank hisselerinin QNB'ye devri için BDDK, SPK ve Hazine'ye başvuru yapıldı. Finansbank'tan konuya ilişkin Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada şöyle denildi:

    "İlgide kayıtlı açıklamamız kapsamında, Bankamız hisselerinin (%99,81) Qatar National Bank'a (QNB) satış suretiyle devredilebilmesini teminen gerekli izinlerin alınması için QNB tarafından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na ve bu işlem dolayısıyla, Bankamızın ilgili iştirakleri nezdinde meydana gelecek doğrudan/dolaylı pay sahipliği değişiklikleri için de Sermaye Piyasası Kurulu ve Hazine Müsteşarlığı'na başvuru yapılmıştır."

    Geçen yıl aralık ayında Katar'ın en büyük bankası konumundaki Qatar National Bank (QNB), Finansbank'ın yüzde 99.81'lik hissesini aldığını duyurmuştu.

    PİYASA DEĞERİ 31.6 MİLYAR DOLAR

    Merkezi Doha'da bulunan QNB'nin yüzde 50'si Katar Devleti'nin, yüzde 50'si ise özel sektörün. Dünyanın 27 farklı ülkesinde faaliyet gösteren QNB'nin piyasa değeri yaklaşık 31.6 milyar dolar, çalışan sayısı ise 15 binin üzerinde. Şirketin 2014 yılı net kârı 2.9 milyar dolar.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ