Yerel Haber Hattı 0536 266 79 69
KONUŞMAYI BAŞLAT
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Menekşe ATASELİM / GAZETE HABERTÜRK

İçinden plastik parçası çıkması üzerine 55 ülkede milyonlarca Mars, Snickers ve Milky Way çikolatasını toplama kararı alan ABD’li şirket Mars, Türkiye’de de kısıtlı miktarda ürünü geri çağıracağını açıkladı. Mars Gıda Türkiye’nin Habertürk’e verdiği bilgiye göre, Türkiye’de riskli görülen ürünlerin yüzde 86’sı henüz distribütörlerin depolarında beklerken imha edildi. Kalan ürünlerin ise henüz tüketiciye satışının başlamadığı, market depolarında toplama işlemlerinin devam ettiği öne sürüldü. Geri çağırılan ürün miktarı hakkında bilgi vermeyen şirket, tüketicinin satın almaması gereken ürünlerin parti numaralarını da açıkladı. Yapılan yazılı açıklamada, ürün toplama kararının tedbir amaçlı alındığı ifade edilirken, Mars’ın Hollanda Veghel fabrikasında üretilen ürünlerinden birinde plastik parçası tespit edilmesi sonucu Türkiye’de etkilenmesi muhtemel olan Snickers 5’li paket, Snickers 80 Gram ve Snickers Minis 206 Gram çikolatalarının geri çağırıldığı belirtildi. Tespit edilen cismin solunum yolunda açabileceği olası rahatsızlıklara fırsat vermemek amacıyla geri çağırma kararı alındığı kaydedilirken, işlemin yalnızca Hollanda’da üretilmiş olan ürünleri kapsadığına ve Hollanda dışında üretilen çikolataların durumdan etkilenmediğine dikkat çekildi. Açıklamada, yaşanan olumsuzluktan üzüntü duyulduğunu belirten Mars Gıda Türkiye, tüketicilerden özür diledi.

33 MİLYAR $’LIK DEV ŞİRKET

Temeli 1911’de Frank C. Mars tarafından atılan Mars, 6 kategoride toplam 33 milyar dolarlık satış yapan dev bir şirketi. Mars ve Snickers’ın yanı sıra M&M, Twix, Orbit, Doublemint, Whiskas gibi ünlü markaların da sahibi olan Mars’ın yalnız Snickers’tan elde ettiği satışın yılda 3.5 milyar doları aştığı tahmin ediliyor. Milyonlarca ürünün toplatılmasının şirkete yüksek miktarda mali yük getireceği de ifade ediliyor.

BAKANLIĞA BİLGİ VERİLDİ, CEZA UYGULANMAYACAK

Mars Gıda, Türkiye’de ürünlerinin bir kısmını geri çağırırken, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na da bu operasyona yönelik bilgi sundu. Bakanlık yetkilileri, şirketin kendi tespiti sonrasında böyle bir adım attığını belirterek, sürecin bakanlık dışında yürüdüğünü vurguladı.

ZARAR GÖREN OLMADI

Şirkete cezai bir işlem uygulanıp uygulanmayacağı merak konusu olurken, yetkililer, “Ürünler zaten geri çekilmiş. Uygulama tedbir amaçlı. Bize de bilgi sunuldu. Türkiye’de bu ürünleri yediği için zarar gören ya da bakanlığa şikayette bulunan bir tüketici bulunmuyor.Dolayısıyla şu anda cezai işlem gerektiren bir durum yok” dedi.

PATRONU TATİLE GELMİŞTİ

Aile şirketi Mars’ı hali hazırda dördüncü kuşaktan Victoria Mars yönetiyor. Victoria Mars’tan önce şirketin başkanlığını üstlenen babası Forrest Mars Jr, Forbes’a göre dünyanın en zengin 26’ncı insanı. Kardeşleri Jacqueline Mars ve John Mars ile 26’ncı sırayı paylaşan Forrest Mars, 24 milyar dolarlık kişisel servete sahip. Mars, 2012 yılında 45 metrelik yatı Dione Sky ile Türkiye’yi ziyaret etmiş ve İstanbul, Bodrum, Kuşadası’nda tatil yapmıştı.