Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam AB ülkeleri off-shore firmalara ilişkin bilgi paylaşımında anlaştı - İş-Yaşam Haberleri

    Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da düzenlenen AB maliye bakanları gayri resmi toplantısının ardından açıklama yapan Hollanda Maliye Bakanı ve Avro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem, söz konusu firmalara ilişkin bilgilerin, ilk etapta üye ülkeler arasında deneme amaçlı paylaşılacağını ifade etti.

    Panama belgelerinin vergi kaçakçılığıyla mücadeleye yeni bir ivme kazandırdığını belirten Dijsselbloem, AB üyeleri arasındaki bilgi paylaşımının tam olarak ne zaman başlayacağının belirlenmediğini kaydetti.

    Terörizmin finansmanının önlenmesi amacıyla çıkarılan söz konusu düzenlemenin, artık daha yaygın kullanılacağına işaret eden Dijsselbloem, Avrupa’da vergi kaçakçılığına karşı tedbir alınmasına yönelik güçlü istek olduğunu dile getirdi.

    “Panama belgeleri” olarak basına sızdırılan belgelerde, çok sayıda kişi ve şirketin uluslararası vergi kaçakçılığı, kara para aklama, uluslararası yaptırımları delme amacıyla off-shore şirketler ve hesaplar üzerinden finansal işlem yaptığı öne sürülüyor.

    Genellikle vergi ödememek ya da düşük vergi ödemek için yurt dışında kurulan ve “vergi cenneti” olarak adlandırılan bazı ülkelerdeki off-shore şirketlere finansal varlıklar, vergi sistemlerinin dışına kaçırılarak yönlendiriliyor.

    Sızdırılan belgelerde, aralarında devlet başkanlarının da olduğu 100'den fazla politikacının yanı sıra birçok küresel şirket ve ünlü ismin da adı geçiyor. Belgelerin sızdırılmasının ardından İzlanda Başbakanı David Gunnlaugsson istifa etmişti.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ