Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türkiye'de binlerce iş yerini ilgilendiren İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek uygulama, az tehlikeli iş yeri sahiplerini kara kara düşündürmeye başladı. 6331 Sayılı Kanu'nun yayımından sonra 12/7/2013 tarihinde kabul edilen 6495 Sayılı Kanu'nun 56. Maddesi ile yürürlük tarihinin 01.07.2016 olarak belirlendiği uygulama ertelenmezse, 01 Temmuz'dan itibaren ciddi sıkıntıların yaşanacağını belirtildi.

Mersin İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Derneği (MERİŞGUD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hadra, değişen yasa ile ilgili bilgi vererek, KOBİ'leri uyardı. Hadra, bu kanunun üç kategoride zaten başladığını ve artık tamamen yürürlüğe girdiğini ve İş Güvenliği Yasası'ndan yararlanılmaması durumunda cezai işlem uygulanacağını ifade etti. Hadra, "1 Temmuz'dan itibaren 50 çalışanın altında bulunan iş yerlerinin az tehlikeli kapsamına giriyor. En az bir SSK'lının çalıştığı işyerleri kapsama alanına giriyor. Avukat, berber, market eğer bir kişi çalıştırıyorsa bu kapsama giriyor." dedi.

Küçük esnafların yani KOBİ'lerin, İş Sağlığı Güvenliği Yasası'nı, ortak sağlık merkezlerinden edinebileceğini bildirine Hadra, 1 Temmuz 2016 tarihinde yasaya uymayanlara, idari ve para cezası yaptırımlarının uygulanacağını hatırlattı.
CİHAN