Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, banka olarak darbe girişiminin ardından herhangi bir mevduat çıkışı yaşamadıklarını ve uygulamada herhangi bir değişikliğe gitmediklerini belirtirken, piyasada ise perakende müşteri segmentlerindeki döviz satışının 6-7 milyar dolar civarında hatta bir miktar daha yüksek olduğunu kaydetti  Bali bir televizyon kanalında katıldığı programda 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimin bankalara ve piyasaya yansımaları ile ilgili yaptığı değerlendirmede, "Müşteri davranışında önemli bir değişiklik yok...

Bir mevduat çıkışı görmedik, olağan dışı bir kredi talebi görmedik. Maliyetlerimizde artış anlamına gelebilecek türden davranışlar görmedik. Kredi ya da mevduat faizlerinde bir değişiklik yapma artışa gitme ihtiyacı duymadık" dedi ve ekledi:

"İş Bankası olarak 15 Temmuz öncesindeki çalışma biçimimizden farklı herhangi bir yöntemsel değişiklik, uygulama
değişikliği öngörüsünde bulunmadık, uygulamadık."

6-7 MİLYAR DOLARLIK DÖVİZ SATIŞINI TEYİT ETTİ  

Her kur yükselişinde görülen perakende müşteri segmentlerindeki döviz satışının bu sefer de görüldüğünü belirten Bali, "Basına da yansıdı, 6-7 milyar dolar civarında bir satıştan bahsedildi. Ben kendi bankamızdaki rakamlara da baktığımda bunun teyit olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Belki de bu tutarın üzerindedir" diye konuştu.

Reuters'ta 20 Temmuz'da yer alan haberde, dolar/TL'de görülen sert yükselişle darbe girişiminin ardından üç günlük sürede bireysel yatırımcıların yoğun döviz satışlarının görüldüğünü ve bu satışların 6-7 milyar dolar aralığına yükseldiği
belirtilmişti. Darbe girişimi sonrasında baskılanan dolar/TL, S&P'nin Türkiye'nin kredi notunu düşürmesi ve ardından olağanüstü hal ilan edilmesi sonrası 3.0970 ile tarihi zirveyi görmüştü.

Şu anda dolar/TL 3.0770 seviyesinde hareket ediyor. Bali bankacılık sektörüyle ilgili yaptığı değerlendirmede de sektöre sermaye yeterliliği, kredi mevduat dengeleri açısından bakıldığında, 2010'a göre bir miktar gerileme olmakla birlikte hala batı bankalarına göre sağlam olduklarını belirterek, sektörde temel bir sorun olmasını beklemediklerini söyledi.

Yatırımcıların spekülatif herhangi bir davranış içinde olmaması gerektiğine dikkat çeken Bali, fırsatçılık yapılmaması gerektiğini de kaydetti. (REUTERS)