Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Bursa Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturmada, gözaltına alınması kararı verilen Bursa'da 6.5 yıl valilik yapan ve bir dönem İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı görevinde de bulunan Şahabettin Harput Ankara'da, eski Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya ise Bursa'daki evinde sabaha karşı yakalandı. Şahabettin Harput, Ankara'dan Bursa'ya getirilirken il eski Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya ise Bursa Emniyet Müdürlüğü'nde nezarete konuldu.

Şahabettin Harput'un Bursa Valiliği görevi sırasında Özel İdare'ye ait bir binayı cemaate yakın olan hastaneye usulsüz olarak verdiği, işadamlarına cemaate yardım etmesi için dolaylı baskı uyguladığı ve onun döneminde kurulan, emekliye ayrıldıktan sonra yönetiminde görev aldığı Orhangazi Üniversitesi'nin kuruluşunda görevini kötüye kullandığı iddiaları ortaya atılmıştı.

Emekli olan Bursa Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya'nın, Malatya Emniyet Müdürü olarak görev yaparken 2007 yılında Zirve Yayınevi katliamıyla ilgili olayların yeniden incelenebileceği ileri sürüldü.

İŞADAMLARI DA GÖZALTINA ALINDI

Operasyonda, bir dönem Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olan Sönmez Holding Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez ve iki oğlu, kentin ileri gelen işadamları Hulusi Karakuzu ve Sami Şentürk'ün de aralarında bulunduğu 76 işadamı da gözaltına alındı.

Bursa Cumhuriyet Savcılığı yetkilileri soruşturmanın sürdüğü için gözaltına alınanların listesini açıklamazken, bu sayının 100'ü aşabileceği belirtildi.

CHP'Lİ İRGİL: CADI AVCINA DÖNÜŞTÜ

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, gözaltına alınlar arasında tanıdıklarının da bulunduğunu, bunların cemaatle ilgilerinin olmadığını ileri sürdü. Milletvekili İrgil, şunları söyledi:

"Gözaltına alınanların bazılarını tanıyorum. Bunların cemaat ile hiç bir ilgileri yok. Olması da mümkün değil. Dönemin yöneticileri ve siyasileri bu kişileri dolaylı ve doğrudan yardım ve bağışa zorlamışlardır. Paralel yapı ile bir zamanlar kol kola yürüyen yöneticiler ve siyasilerin hiç bir sorumluluk almazken, bedel ödemezken, bu insanlara faturanın kesilmesi düşündürücüdür. Binlerce asılsız ihbar ile cadı avına dönüşen bu süreç ülkenin geleceği açısından kaygı verici. İktidar bu paralel yapıyı destekleyici ve teşvik edici sorumlu arıyorsa dönüp aynaya baksın."

DHA