Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

IMF, Dünya Ekonomik Görünüm (DEG) Raporunu "Güçlenen Toparlanma" başlığıyla güncelledi.

Dünya ekonomisindeki iyileşmenin ivme kazandığı vurgulanan raporda, 2017 ve 2018 yıllarına yönelik küresel büyüme beklentileri sırasıyla yüzde 3,5 ve 3,6'da sabit bırakıldı.

Buna karşın, ABD'ye ilişkin büyüme tahminlerini nisanda yayınlanan önceki DEG raporuna kıyasla aşağı çeken IMF, raporunda negatif revizyona ABD Başkanı Donald Trump'ın mali politikalarının beklentilere kıyasla daha az genişlemeci olacağını gerekçe gösterdi.

Bu çerçevede, ABD ekonomisinin yeni büyüme beklentileri bu yıl için yüzde 2,3'ten yüzde 2,1'e ve gelecek yıl için yüzde 2,5'ten yüzde 2,1'e indirildi.

AVRO, KANADA VE ASYA YÜKSELİŞTE

Diğer taraftan, kuruluşun gelişmiş ülkeler kategorisinde yer alan Avro Bölgesi, Japonya ve Kanada'nın 2017 beklentilerini yeniden yukarı yönlü revize edilmesi dikkati çekti.

Raporda, siyasi risklerin azaldığı Avro Bölgesine ilişkin bu yılki büyüme tahmini yüzde 1,7'den yüzde 1,9'a ve 2018 tahmini de yüzde 1,6'dan yüzde 1,7'ye yükseltildi.

IMF'nin Avro Bölgesine yönelik beklentilerini yukarı çekmesinde Almanya, İtalya, Fransa ve İspanya'ya yönelik projeksiyonların yükseltilmesi belirleyici oldu.

Buna göre, Almanya'nın büyüme beklentileri 2017 için yüzde 1,6'dan yüzde 1,8'e ve 2018 için yüzde 1,5'ten yüzde 1,6'ya çıkarıldı. Fransa'nın 2017 ve 2018 büyüme beklentileri ise 0,1 puan artırılarak sırasıyla yüzde 1,5 ve 1,7 olarak belirlendi.

İtalya'nın bu sene ve gelecek yıla dair büyüme beklentileri de yüzde 0,8'den sırasıyla yüzde 1,3 ve yüzde 1,0'e çıkarıldı. IMF, İspanya'nın ise bu yıl yüzde 3,1 ve gelecek yıl yüzde 2,4 ile Avro Bölgesi'nin en hızlı genişleyen ülkesi olmasını beklediğini bildirdi.

Ülkeye yönelik büyüme beklentileri nisan ayında yayınlanan önceki DEG raporunda, 2017 için yüzde 2,6 ve gelecek yıl için yüzde 2,1 seviyesindeydi.

Öte yandan, 2017 büyüme tahmini yüzde 2'den yüzde 1,7'ye düşürülen Birleşik Krallık'ın gelecek yıl ise önceki rapordaki gibi yüzde 1,5 genişleyeceği öngörüldü.

Genel olarak Avrupa'da izlenen konjektürel toparlanmanın güçlenebileceğine işaret eden IMF ekonomistleri, öte yandan, yüksek varlık fiyatları ve düşük volatilitenin ise gelecekte piyasanın kendini dengeleme olasılığını artırdığını kaydetti.

EN YÜKSEK REVİZYON KANADA'YA

Raporda, Japonya'ya yönelik 2017 beklentisi 0,1 puan artışla yüzde 1,3'e güncellenirken, 2018 beklentisi yüzde 0,6 sabit tutuldu.

Kanada ise bu yılki büyüme beklentisinin 0,6 puan artışla 2,5'e revize edilmesiyle, raporda en yüksek pozitif revizeyi gören ülke niteliğini kazandı. Öte yandan, ülkenin 2018 büyüme beklentisi ise yüzde 2,0'den yüzde 1,9'a çekildi.

IMF, gelişmiş ülkelere yönelik beklentilerini bu revizyonlar çerçevesinde bu yıl için yüzde 2,0'de tutarken, 2018 için yüzde 2den yüzde 1,9'a indirdi.

ÇİN İÇİN BEKLENTİLER YÜKSEK

Rapora göre, IMFnin gelişmekte olan ekonomilere yönelik bu yılki büyüme beklentisi yüzde 4,5ten yüzde 4,6'ya yükseltilirken, gelecek yıla yönelik büyüme tahmini yüzde 4,8de bırakıldı.

Bu grup içerisinde Çin, Güney Afrika ve Meksika'ya yönelik 2017 büyüme beklentileri yukarı yönlü revize edildi.

IMF ekonomistleri, Çin'in 2017 büyüme beklentisini yüzde 6,6'dan yüzde 6,7'ye ve 2018 büyüme beklentisini yüzde 6,2'den yüzde 6,4'e çıkardı. Meksika ve Güney Afrika'nın bu yılki büyüme beklentileri 0,2 puan artışla sırasıyla yüzde 1,9 ve yüzde 1 olarak revize edildi.

Öte yandan, Rusya ve Hindistan'a yönelik büyüme rakamları değiştirilmedi. Kuruluş, Rusya'nın hem bu ve hem de gelecek yıl yüzde 1,4 genişlemesini öngörüyor. Hindistan'ın ise 2017de yüzde 7,2 ve gelecek yıl yüzde 7,7 büyümesi bekleniyor.

Suudi Arabistan ise yükselen ve gelişmekte olan ekonomiler arasında büyüme beklentileri aşağı çekilen tek spesifik ülke oldu. Buna göre, IMF Suudi Arabistan ekonomisinin bu yıl yüzde 0,1 ve gelecek yıl yüzde 1,1 genişleyeceğini öngörüyor. Bu rakamlar, nisan ayındaki DEG raporunda sırasıyla yüzde 0,4 ve yüzde 1,3 olarak açıklanmıştı.

BREXİT, ÇİN'İN KREDİ BORCU VE TRUMP POLİTİKALARI

IMF, güncellediği DEG raporunda global ekonomik risklerin kısa vadede dengeli gözükmesine karşın orta vadede aşağı yönlü olduğuna da işaret etti.

Bu riskler arasında Trump yönetiminin ekonomik politikalarına ve ABD Merkez Bankası'nın sıkılaştırma hızına yönelik belirsizlik, Avrupada Brexit müzakereleri ve Çin'in artan kredi borcunun yarattığı finansal dengesizlikler öne çıkarıldı.

Ayrıca ABD gibi gelişmiş ülkelerin korumacı ticaret politikalarına yönelmesinin küresel tedarik zincirlerine zarar verebileceği ifade edilen raporda, bunun özellikle gelişmekte olan ülkeleri olumsuz etkileyebileceği vurgulandı.

TÜRKİYE'NİN İHRACAT GÜCÜ TOPARLANDI

IMFnin raporunda Türkiye'ye ilişkin tek değerlendirmeye ise "Yükselen ve Gelişen Avrupa" başlığı altında yer verildi.

Söz konusu ülke grubundaki büyümenin, Türkiye’ye ilişkin pozitif beklentilere paralel olarak hızlanacağı belirtilen raporda, "Türkiye'nin ihracatı 2016'nın son ve 2017'nin ilk çeyreğinde güçlü toparlandı." ifadesi kullanıldı.

Raporda ayrıca Türk mallarına yönelik dış talebin Avro Bölgesi ülkelerine yönelik olumlu beklentilerle artabileceğine işaret edildi.

Buna karşın, sınırlı sayıda ülkenin yer aldığı büyüme beklentileri tablosunda Türkiye'ye yer vermeyen IMF, nisanda yayınladığı bir önceki raporda Türk ekonomisinin bu yıl yüzde 2,5 ve gelecek yıl yüzde 3,3 genişleyeceği öngörüsünde bulunmuştu.