Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
DHA

Uludağ Üniversitesi (UÜ) İşletme Topluluğu'nca bu yıl 12'ncisi düzenlenen, 'Ulusal Profesyoneller ve Başarılı Yöneticilerle Sektörler Kongresi'ne katılan FORD Otosan Genel Müdür Yardımcısı Güven Özyurt, konuşmasında dikkat çekici detaylara yer verdi.

Elektrikli araçların geleceğiyle ilgili açıklamalarda bulunan Özyurt, "Elektrikli araçların yapılmasında hiçbir problem yok. Yapılması, üretilmesi bir problem değil, tekniği ve teknolojisi var. Fakat altyapısı hazır değil. Aracı yapmakla iş bitmiyor. Şu anda bizde pazar büyüklüğü yok. Türkiye'de şu anda elektrikli araçlarla ilgili çok büyük bir motivasyon yok" dedi.

Özyurt, "Transit araçlarımızın hibrit elektrikli ve benzinli motorlu olan bir versiyonunu devreye almak üzere çalışmaya başladık. Bu, özellikle şu anda İngiltere, Londra'da şehirlerin büyümesi ve ulaşım imkanlarının boyut değiştirmesi nedeniyle başlatılmış bir proje. Daha az araç, daha çok toplu taşıma için verimli araçlar gerekli" diye konuştu.

ELEKTRİKLİ ARAÇ ÖNCE ÇİN'E GİRECEK

Dünya üzerinde elektrikli otomobilin pazar önceliğine göre üretileceğini söyleyen ve Türkiye'de elektrikli otomobile çok fazla arzunun olmadığını dile getiren Özyurt, "Elektrikli araçlar bizde, Avrupa'daki bazı ülkelerde konuşulan seviyede değil. Elektrikli araçların yapılmasında hiçbir problem yok. Yapılması, üretilmesi bir problem değil, tekniği ve teknolojisi var. Fakat altyapısı hazır değil. Aracı yapmakla iş bitmiyor. Şu anda bizde pazar büyüklüğü yok. Bunun gelişimine bağlı takip edilmesi gereken bir konu. Bence en önce Çin ve bazı çok sert emisyon kuralları olan ülkelerde elektrikli araçla girecek" diye konuştu.