Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Turizm Turizmci umudunu kaybetmiyor - Turizm Haberleri

    Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açıkladığı Nisan ayı rakamları turizmciye umut oldu. Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı Nisan'da yüzde 18.1 artarak 2 milyon 7 bin kişiye çıkarken, Rus turist sayısı ise neredeyse altıya katlandı. Turizmciler, yaşanan bu artışı haberturk.com'a değerlendirdi.

    Otelciler Federasyonu Başkanı (TÜROFED) Osman Ayıkturist sayısındaki artışın umut ve mutluluk verici olduğunu, ancak asıl önemli olanın 2014-2015 rakamlarını geçmek olduğunu söyledi.

    Ayık, "Her artan bir kişi bizim için mutluluk verici.En büyük arzumuz 2014-2015 rakamlarını yakalamak, hatta o rakamların üzerine çıkmak. Bunu çok istiyoruz. Çok büyük kayıplarımız oldu. Başta algı ve siyasi değerlendirmelerden dolayı Alman misafirlerimizi kaybettik. Ama geri dönecekler, onlar bizi seviyor, Türkiye'de rahat ediyorlar. Rusya'dan gelen ciddi bir artış var, fakat Avrupa'daki açığın Rusya ile kapanması söz konusu bile olamaz." dedi.

    ÇOK KAYIP VERDİK AMA GERİ DÖNECEKLER

    Cornelia Diamond Luxury Golf Resort & Spa Hotel'in Genel Müdürü Zafer Alkaya, "Geçen seneyi kötü bir sene olarak görüyoruz. Nisan'daki yüzde 15'lik artış sevindirici ama daha parlak bir dönem için özellikle 2014 yılının rakamlarını yakalamamız gerekiyor.Turist sayısı önümüzdeki günlerde daha çok artacak.

     Turist sayısı artıyor
    Turist sayısı artıyor Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2017 nisan ayı verilerine göre Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı Nisan'da yüzde 18.1 arttı ve 2 milyon 7 bin kişiye ulaştı. Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı ilk dört ayda yüzde 0.96 artışla 5.87 milyon kişi oldu. Rusya'dan Nisan ayında gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 485.7 artışla 181 bin 865 kişiye yükseldi.

    Avrupa pazarında çok kayıp verdik, evet, ama geri dönecekler. Çünkü hem Avrupa hem de Rusya pazarı en kaliteli servisi, en güzel hizmeti Türkiye'de buluyor. Her şey dahil otelleri çok seviyorlar. Dönmemeleri için bir sebep yok. " dedi.

    RUS TURİST AVRUPA'NIN YERİNİ TUTAMAZ

    Rusya'dan gelen turist sayısının, Avrupa pazarındaki kayıpları telafi edemeyeceğini belirten Alkaya sözlerine şöyle devam etti:

    "Özellikle Antalya'nın iki ana pazarı var. Biri Almanya diğeri Rusya. Rusya'dan gelen turist sayısında artış olabilir ama ikisi de birbirinin alternatifi değil, olamaz. Antalya'ya 3.5 milyon Rus turist geliyorsa, Almanya'dan 4.5 milyon civarında turist geliyor. Birbirlerinin açıklarını kapatmaları mümkün değil. Almanya çok büyük bir pazar." dedi.

    "İKİSİNE DE İHTİYACIMIZ VAR"

    Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı,nisan ayındaki artışın temelinin Rusya pazarından kaynaklı olduğunu belirterek, İsrail'den gelen turist sayısının da bu rakamı etkilemiş olabileceğini ifade etti.

    Yağcı, "Turizmdeki büyümenin ana unsuru Rusya'dır. Çünkü yeniden Türkiye'yi tercih etmeye başladılar. Rusların sayısı Mayıs ayından sonra daha da artacak. Avrupa pazarında Nisan ayına kadar bir düşüş vardı ama, Almanya'dan gelecek son dakika satışları ile Avrupa pazarını yeniden kazanacağımızı umuyorum. Rusya ile Avrupa'daki açık kapanmayacak ama bir nebze de olsa, en azından potansiyeli artırmış olacağız. Bizim hem Rusya'ya, hem Almanya'ya, ikisine de çok ihiyacımız var" dedi.

    "GEÇEN SENE YÜZDE 40 KAYIP YAŞAMIŞKEN..."

    REKLAM

    Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu ise, nisan ayı verilerinin sadece umutlandırıcı olduğunu, kaybedilen Orta Avrupa pazarının yeniden kazanılması için devletin, Turizm Bakanlığı'nın bu konuda devreye girmesi gerektiğini açıkladı.

    Bülbüloğlu, "Geçen sene yüzde 40 kayıp yaşamışken bu seneki yüzde 15'lik artış bizi sadece umutlandırıyor. Konaklama ve turizm sektörü için 2017 yılının çok iyi olmadığını her defasında söylemiştik. Rusya ile doluluk bir nebze artsa da, Avrupa'da, Belçika'da ve İskandinav ülkelerinde büyük kayıplarımız var. Bir kere Rus turistin bıraktığı döviz çok az. Bu rakam belki kayıplarımızı karşılayamaz ama o pazarlarda olmamız bile güzel bir şey. Biz bu yılı ayakta kalma yılı olarak görüyoruz.

    Artık, Orta Avrupa pazarının dinamiklerini çalıştırmamız gerekiyor. Uçak ve yolcu trafiğini artırmalıyız. Özellikle Türkiye'nin güvenlikteki imajını düzeltmeliyiz, tazelemeliyiz. Eğer düzeltemezsek, sadece İngiltere ve Rusya'ya bağlı kalırız. Bu da hiçbir işe yaramaz. Devletin, Turizm Bakanlığının artık birşeyler yapması gerek. Her sene yüzde 6-7 civarında büyüyen İspanya, Yunanistan bile bizden daha çok etkin" dedi.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ