Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Başbakanlık ek binasında yapılan operasyonda 9 mühendis ile birlikte daha önce örgüt üyesi olduğu şüphesiyle pasife alınan "Başbakanlık Uzmanı" Akif Mustafa Koçyiğit'in, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) bilgi sızdırdığı gerekçesiyle Emniyet birimleri tarafından gözaltına alındığı bildirildi.

Gözaltına alınanların Twitter'daki Fuat Avni hesabıyla ilgili olduğu belirtildi. Uzun süre sessiz kalan Fuat Avni hesabından paylaşılan "Görevimin başındayım" mesajı da hesabın yurtdışı bağlantılı olduğu ve çok sayıda kişi tarafından yönetildiği şüphesini güçlendirdi.

Fuat Avni muamması çözülmeden Twitter'da Mustafa Koçyiğit adı kullanılan hesaptan kafa karıştıran mesajlar paylaşıldı.

Gözaltına alınan Koçyiğit'in kardeşi olduğu ve onun adına yazıldığı iddia edilen Tweet'lerde Fuat Avni hesabının 8 kişi tarafından yönetildiği öne sürüldü. "Kardeşimin can güvenliğini sağlayın, Fuat Avni ve arkasındakı ekibi hakkında her şeyi anlatayım" mesajının yanısıra bir dizi iddia ortaya atıldı.

"Sonun elimden olacak. Bizi kurban edemeyeceksin Kısa Seyfi" mesajı ise sosyal medyanın gündemine oturdu. Sosyal medya kullanıcıları kısa sürede "trend" olan Kısa Seyfi'nin kimliğini merak ediyor.

Söz konusu hesapta kullanılan dil ve saat verilerek açıklama yapılacağının belirtilmesi "Twitter'da algı yönetimine yönelik yeni bir Fuat Avni hesabı mı" sorusunu da akıllara getirdi.

Bu arada Fuat Avni ile ilgili Gazeteci Nevzat Çiçek'in tweet'leri de dikkat çekti. "Yakalanan Fuat Avni değil Fuat Avni'ye bilgi sızdıranlar" diyen Çiçek, şunları yazdı:

Fuat Avni ile ilgili iddiaları tek tek yazayım
1-İstihbarat Daire Başkanlığında darbe sonrası 9 mühendis göz altına alınıyor...

2-Bu mühendislerin sorgusunda kripto paralelci oldukları anlaşılıyor ve halen göz altında tutuluyorlar

3-Bu mühendisler İstihbarat Daire Başkanlığının tüm arşiv,video ve dijital akışını anlık olarak aktarıyorlar

4-Bilgilerin anlık olarak aktarıldığı kişi Başbakanlık Sektörel izleme biriminde Arif kod adlı Mustafa Koçyiğit...

5-Mustafa Koçyiğit Paralelin Türkiye Bilgi İşlem sorumlusu...Yapılan sorgulamada Telekomünikasyon iletişim TİB Başkanlığında da durum aynı

6- Üst makamların haberi olmadan bilgiler Mustafa Koçyiğite geliyor oradan yurt dışına çıkarılıyor

7-Cumhurbaşkanı Yaverinin de buraya bilgi aktarıldığı ifade ediliyor...

8- Mekanizma yurt dışında bilgi gönderenlerin büyük kısmı ele geçiriliyor bu nedenle hala ana data kesilmiş değil

9- TİB ana merkez iletişim merkezi Paylaşımlar hala burdan servis yapılıyor engellenememiş bu nedenle belli bir süre daha yazar

10-Bütün bunlardan Fuat Avninin yazdıklar doğrudur izlenimi çıkmasın.Bilgi alınıyor yoğruluyor isteğe göre servis ediliyor