Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında aralarında eski Anayasa Mahkemesi Genel Sekreteri Mehmet Oğuz Kaya ile eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Murat Arslan'ın da bulunduğu 19 Sayıştay denetçisi gözaltına alındı.

Başsavcılık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Memur Suçları Soruşturma Bürosunca, Ankara merkezli 7 ilde Sayıştay denetçileri hakkında soruşturma başlatıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hakan Pektaş'ın talimatıyla başlatılan operasyon kapsamında, aralarında eski Anayasa Mahkemesi Genel Sekreteri Kaya ile eski YARSAV Başkanı Arslan'ın da bulunduğu 26 Sayıştay Denetçisi hakkında "FETÖ üyeliği" suçlamasıyla gözaltı kararı alındı.

Gözaltı kararı verilen şüphelilerden Kaya ve Arslan'ın da olduğu 19'unun gözaltına alındığı, 7'sinin adreslerinde bulunamadığı belirtildi.

Sayıştay denetçiliği görevini yürütürken, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında açığa alınan Kaya ve Arslan'ın, sabah saatlerinde evlerinde gözaltına alındığı öğrenildi.

Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın başkanlığı döneminde Genel Sekreter olan Kaya, Kılıç'ın başkanlığı devretmesinin ardından Sayıştay'da denetçi olarak görevlendirilmişti. Olağanüstü hal kapsamında çıkarılan KHK ile kapatılan YARSAV'ın Başkanı Murat Arslan da Anayasa Mahkemesi raportörü olarak görev yaparken, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ın "oluru" ile 2015'te Sayıştay denetçisi yapılmıştı.

AA

YARSAV NEDİR?

26 Haziran 2006 tarihinde Ankara'da kurulan YARSAV, kendisini; 'yargı bağımsızlığı , tarafsızlığı ve yargıç güvencesini savunur' şeklinde tanımlamıştır.

Amaçlar;

Tüm yargıç ve savcıları, evrensel ilkeler de dahil olmak üzere, yüksek etik değerlere, donanıma ve hak ettikleri yaşam standardına sahip kılmak,

Hukuk dışı saldırılara ve her türlü baskıya karşı yargı erki ve mensuplarını koruyarak, saf gerçeğe ulaşılmasının ve adaletin gerçekleşmesinin önündeki engelleri kaldırmak,

Demokratik, lâik ve sosyal Hukuk Devletinin tüm kurum ve kurallarıyla oluşmasını ve işlerliğini sağlamak olan YARSAV, 23 Temmuz 2016 tarihinde OHAL kararnamesi ile kapatılmıştır.