Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
İHA

AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ve CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Meclis'te düzenledikleri ortak basın toplantısında Türkiye'de yaşanan trafik kazalarına dikkat çekti. Ilıcalı, "Trafik güvenliği konusunda ağır bir sorumluluk hissediyorum, bu hususta ne gerekirse yapmaya hazırım" derken, konunun partilerüstü bir durum olduğunu söyledi. 

AK Parti'li Mustafa Ilıcalı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde, Trafik güvenliği ve Sürücü Eğitimlerinin değerlendirildiği bir basın toplantısı düzenledi. 

Trafik güvenliği ve Sürücü Eğitimlerinin değerlendirildiği basın toplantısına Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ile birlikte TBMM İdare Amiri AK Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu, AK Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli, aynı zamanda kendisi de bir sürücü kursu sahibi olan CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ile Türkiye Sürücü Eğiticileri Konfederasyonu Başkanı İsmail Yılmaz katıldı.

Basın toplantısına Sürücü Eğitimcileri Konfederasyonu tarafından Antalya'da yapılan çalıştaya vurgu yaparak başlayan Ilıcalı, "Sürücü eğitimlerinin trafik güvenliğine katkısının masaya yatırıldığı çalıştay, yaklaşık bin kişinin katılımı gerçekleştirildi. 15-18 Kasım 2016 Tarihleri arasında Sürücü Eğitimcileri Konfederasyonu tarafından 'Trafik Güvenliğinde Sosyal Sorumluluğumuzun Farkındayız' teması ile yapılan çalıştaya bizlerde görüş ve önerilerimiz ile destek vermeye çalıştık. Beşincisi gerçekleştirilen geleneksel çalıştayda, sektörün sorunları tartışılmış, çözüm için öneriler sunulmuştur. Çalıştaya, Şahsımla birlikte TBMM İdare Amiri ve AK Parti Çorum Milletvekili Sayın Salim Uslu, AK Parti İzmir Milletvekili sayın Kerem Ali Sürekli, aynı zamanda kendisi de bir sürücü kursu sahibi olan CHP Sakarya Milletvekili Sayın Engin Özkoç ve 24. Dönem CHP İzmir Milletvekili Sayın Alaattin Yüksel' de katılım sağlamıştır. Çalıştayda yaptığım konuşmada, trafik güvenliğine ve trafik güvenliğinde sürücü eğitimlerinin önemine vurgu yapmak için TBMM de bir basın toplantısı yapma önerisinde bulundum. Bu çalıştaya verdiğimiz desteğin somut göstergesi olarak, çalıştayda alınan kararları kamuoyu ile paylaşmak, alınan çözüm önerilerini bir an evvel hayata geçirmek için bugün bu basın toplantısını yapıyoruz" dedi.

"FARKINDALIK OLUŞTURMAK İÇİN NE GEREKİYORSA YAPMAYA HAZIRIZ"

Annesi, babası, ağabeyi ve yengesi olmak üzere en yakınlarını trafik kazasında kaybettiğini vurgulayan Ilıcalı, "Trafik güvenliği konusunda ağır bir sorumluluk hissediyorum, bu hususta ne gerekirse yapmaya hazırım" diye belirtti. Konuşmasında, son on yılda ülkemizde yaşanan ölümlü kazaların azaldığına da dikkat çeken Milletvekili Ilıcalı sözlerine şu şekilde devam etti:

"Yaşanan trafik kazaları maalesef ülkemizin en önemli sorunları arasında yer alıyor ve her gün vatandaşlarımız ölüyor ya da sakat kalıyor. Bu konu partiler üstü bir konu, siyasi, ideolojik görüşümüz ne olursa olsun insani bir nokta bir aradayız ve çözüm üretmek adına ne yapmamız gerekirse yapmaya hazırız. Niye halen ülkemde sürücü hatası yüzde 90 diğer ülkelere baktığımız zaman bu kadar yüksek değil! Eğitim, bilinç ve farkındalık oluşturmak için seferberlik ilan edeceğimizi belirtiyorum."

"KURS SAYILARI NÜFUS YOĞUNLUĞUNA GÖRE SINIRLANDIRILMALI"

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç toplantıda yaptığı açıklamada, sürücü kursları arasındaki rekabetin eğitim konusunda olmasını belirterek, illerdeki sürücü kursları sayılarının, nüfus yoğunluğuna göre sınırlandırılması gerektiğine dikkat çekti. AK Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli'de, Antalya'da yapılan çalıştay ile sürücü kurslarının kalitesinin artırılması açısından önemli kararlar alındığını ifade ederek, kazaların asgariye indirilmesinde sürücü eğitiminin önemine vurgu yaptı. TBMM İdare Amiri Çorum Milletvekili Salim Uslu ise; bu hususun partiler üstü, doğrudan insanı ilgilendiren bir konu olduğunun altını çizdi. Uslu, Meclis'te de tüm siyasi partilerin aynı ciddiyetle konuyu ele aldığını belirterek, sürücü kursları ile ilgili siyasi düzenlemelere her türlü desteği vereceklerini belirtti.