Son Dakika

Brexit Haberleri, Güncel Brexit haberleri ve Brexit gelişmeleri

 • İngiltere Başbakanı Johnson'dan AB'ye "Brexit mektubu"

  Dünya, 20 Ağustos 2019

  İngiltere Başbakanı Johnson'dan AB'ye "Brexit mektubu"

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avrupa Birliği'ne Brexit anlaşmasındaki "tedbir maddesinin" kaldırılmasını ve yerine iki İrlanda arasında fiziki sınır getirmeyecek çözüm bulunması için yasal bağlayıcılığı bulunan başka madde konulmasını teklif etti

 • AB, anlaşmasız Brexit konusunda uyardı

  Dünya, 19 Ağustos 2019

  AB, anlaşmasız Brexit konusunda uyardı

  Avrupa Birliği (AB), anlaşmasız Brexit halinde bu tablodan en çok İngiltere'nin zarar göreceğini bildirdi.

 • Almanya: Anlaşmalı Brexit, anlaşmasız Brexit'ten iyidir

  Dünya, 19 Ağustos 2019

  Almanya: Anlaşmalı Brexit, anlaşmasız Brexit'ten iyidir

  Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, İngiltere'nin AB'den anlaşmalı bir şekilde ayrılmasının anlaşmasız Brexit’ten çok daha iyi olduğunu söyledi.

 • 'İlk sırada siz olacaksınız'

  İş-Yaşam, 13 Ağustos 2019

  'İlk sırada siz olacaksınız'

  ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasının ardından ABD ile ticaret anlaşması yapmak isteyen ülkeler arasında öncelikli olacağını belirtti

 • İngiltere'de başbakanlık personelinin izinlerine Brexit iptali

  Dünya, 09 Ağustos 2019

  İngiltere'de başbakanlık personelinin izinlerine Brexit iptali

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bürokrasiden anlaşmasız Brexit'e yönelik hazırlıkları hızlandırmalarını isterken, başbakanlık ofisi "10 Numara"da görevli personelin izinleri de iptal edildi...

 • Avrupa Birliği, Londra'yla Brexit'i görüşmeye hazır

  Dünya, 06 Ağustos 2019

  Avrupa Birliği, Londra'yla Brexit'i görüşmeye hazır

  AB, İngiltere'nin birlikten ayrılık anlaşmasının müzakereye kapalı olduğunu fakat gelecek haftalarda Londra ile Brexit'e ilişkin görüşmeler yapabileceğini açıkladı.

 • İngiltere'den anlaşmasız ayrılık için 2,1 milyar sterlinlik ek bütçe

  Dünya, 01 Ağustos 2019

  İngiltere'den anlaşmasız ayrılık için 2,1 milyar sterlinlik ek bütçe

  İngiliz hükümeti, İngiltere'nin AB'den anlaşmasız çıkış olasılığına ilişkin gerekli düzenlemelerin yapılabilmesi için 2,1 milyar sterlinlik ek bütçe ayrıldığını duyurdu.

 • Brexit Partisi liderine tehdit!

  Dünya, 31 Temmuz 2019

  Brexit Partisi liderine tehdit!

  AB karşıtlığıyla bilinen Brexit Partisi lideri Nigel Farage, eski Liberal Demokrasi Partisi üyesi ve AB yanlısı Richard Hall tarafından sosyal medya üzerinden saldırıya maruz kaldı.

 • Brexit kurbanı May veda etti!

  Dünya, 25 Temmuz 2019

  Brexit kurbanı May veda etti!

  İngiltere Başbakanı Theresa May, dün Buckingham Sarayı'na giderek Kraliçe 2. Elizabeth'e istifasını sundu. 21 yılın ardından artık sıradan bir parlamenter olarak görev yapacağını kaydeden Theresa May, Avam Kamarası'nda 4 bin 500'den fazla soruya cevap verdiğini belirterek, "İleride soru sormayı sabırsızlıkla bekliyorum." dedi. May, görevi "Brexit'i gerçekleştirme ve ülke için parlak bir gelecek yaratma taahhüdünde bulunan birine" devretmekten mutluluk duyduğunu da söyledi. May, oturumun ardından parlamenterlerin alkışları eşliğinde Avam Kamarasından ayrılarak, son kez Başbakanlık resmi konutu ve çalışma ofisi 10 Numara'ya geçti. Burada eşi Philip May ile birlikte yemek yiyen May, çalışanlarla vedalaşıp kısa bir açıklamada da bulundu.

 • İngiltere Başbakanı Boris Johnson'dan Brexit mesajı!

  Dünya, 25 Temmuz 2019

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson'dan Brexit mesajı!

  İngiltere'de hükümeti kurma görevini alarak resmen ülkenin yeni Başbakanı olan Boris Johnson, 31 Ekim'de Brexit'i gerçekleştireceklerini, AB'den anlaşmasız ayrılmaya hazır olduklarını ifade ederek önemli mesajlar verdi.

 • Yeni İngiltere Başbakanı Johnson'dan Brexit mesajı

  Dünya, 24 Temmuz 2019

  Yeni İngiltere Başbakanı Johnson'dan Brexit mesajı

  Son dakika... İngiltere'de hükümeti kurma görevini alarak resmen ülkenin yeni Başbakanı olan Boris Johnson, 31 Ekim'de Brexit'i gerçekleştireceklerini, AB'den anlaşmasız ayrılmaya hazır olduklarını ifade etti.

 • 'Bankalar anlaşmasız Brexit'e hazır'

  Para, 11 Temmuz 2019

  'Bankalar anlaşmasız Brexit'e hazır'

  İngiltere Merkez Bankası, ülkenin bankacılık ve finans sisteminin Avrupa Birliği ile herhangi bir anlaşma yapılmadan gerçekleşebilecek ayrılığa hazır olduğunu bildirdi

 • Brexit'ten sonra yatırımlar azaldı

  Para, 03 Temmuz 2019

  Brexit'ten sonra yatırımlar azaldı

  İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney ülkede iş yatırımlarının Brexit referandumundan bu yana azaldığını ve İngiltere'nin potansiyelinin altında büyüdüğünü belirtti

 • AB'den şirketlere Brexit uyarısı

  Para, 10 Haziran 2019

  AB'den şirketlere Brexit uyarısı

  Avrupa Birliği, İngiltere'de liderlik yarışında 'anlaşmasız Brexit'i destekleyenlerin öne çıkmasıyla şirketleri bu yönde hazırlık yapmaları için uyarmaya karar verdi.

 • İngitere'nin AB'den ayrılacağı tarihi açıkladı

  Dünya, 03 Haziran 2019

  İngitere'nin AB'den ayrılacağı tarihi açıkladı

  Theresa May'in cuma günü görevden ayrılmasıyla İngiltere Başbakanı olması en muhtemel aday olarak öne çıkan Boris Johnson İngiltere'nin bir anlaşmaya varılmasa bile 31 Ekim'de AB'den ayrılacağını açıkladı. Johnson geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Trump'ın desteğini almıştı

 • 'Boşanma faturasını ödemeyin'

  Dünya, 02 Haziran 2019

  'Boşanma faturasını ödemeyin'

  ABD Başkanı Donald Trump AB'nin İngiltere'ye daha iyi ayrılık koşulları sunması , aksi takdirde İngiltere'nin 49 milyar dolarlık 'boşanma faturasını' ödememesi gerektiğini dile getirdi.

 • ABD'den Brexit'e tam destek

  Dünya, 01 Haziran 2019

  ABD'den Brexit'e tam destek

  ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton "ABD'nin tercihi Britanya'nın, halkın kararına uyarak AB'den ayrılmasıdır. AB'den bağımsız bir İngiltere'nin dünya üzerindeki etkisi daha büyük olacaktır. Bu da ABD açısından olumlu bir durumdur" açıklamasında bulundu. Bolton bunun yanında Brexit sonrası İngiltere'yle yeni bir ticaret anlaşması imzalamak istediklerini belirtti

 • 'Emperyalist aptal bir İngiliz değilim'

  Dünya, 31 Mayıs 2019

  'Emperyalist aptal bir İngiliz değilim'

  Dünyaca ünlü şarkıcı Elton John, İtalya'da verdiği konserde Brexit sürecinde ülkesinden utanmaya başladığını belirterek "Ben bir Avrupalıyım, emperyalist aptal bir İngiliz değilim" dedi.

 • Sert Brexit açıklaması: Yeniden görüşülmeyecek!

  Dünya, 29 Mayıs 2019

  Sert Brexit açıklaması: Yeniden görüşülmeyecek!

  AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Avrupa Birliği'nin Birleşik Krallık ile hali hazırda üzerinde uzlaşmaya varılmış olan Brexit anlaşmasını yeniden ele almaya niyetli olmadığını vurguladı ve "Şurası çok açık ki, Brexit yeniden görüşülmeyecek" diye uyardı.

 • Tarihi toplantının ardından Brexit'e onay çıktı!

  Dünya, 14 Kasım 2018

  Tarihi toplantının ardından Brexit'e onay çıktı!

  Son dakika... İngiltere'de başbakan Theresa May önderliğinde toplanan bakanlar kurulu, Avrupa Birliği ile yapılan taslak Brexit anlaşmasını onayladı. Taslağın 5 saat süren tarihi toplantıda kabul edilmesinin ardından, anlaşma önümüzdeki günlerde parlamentoya sunulacak

 • İngiltere'de Başbakan May, Brexit anlaşmasına kabinesinin desteğini aldı

  BBC, 14 Kasım 2018

  İngiltere'de Başbakan May, Brexit anlaşmasına kabinesinin desteğini aldı

  İngiltere Başbakanı Theresa May, Avrupa Birliği ile Brexit sürecinin nasıl işleyeceğine dair vardığı anlaşmaya kabinesinden destek aldığını açıkladı. May beş saat kabine toplantısının sonunda AB'yle varılan anlaşmanın müzakere edilebilecek en iyi uzlaşma olduğunu savundu. Anlaşmanın şimdi de parlamentodan onay alması gerekiyor.

 • İngiltere'de Brexit bilmecesi: 'Fantaziden gerçeğe'

  BBC, 23 Kasım 2018

  İngiltere'de Brexit bilmecesi: 'Fantaziden gerçeğe'

  Avrupa Birliği ve İngiltere, aylar süren pazarlıkların ardından Brexit anlaşması üzerinde mutabakata vardı. Fakat anlaşmanın İngiltere Parlamentosu tarafından onaylanması çok zor görünüyor. Bu durumda daha sonra neler olacağı ise meçhul. Gazeteci-yazar Ergin Yıldızoğlu, Brexit referandumuna giden yoldan bugüne İngiltere'de yaşananları ve yaşanabilecekleri yazdı.

 • İngiltere Başbakanı May'in Pirus zaferi sonrası Brexit ne yönde gelişecek?

  BBC, 15 Aralık 2018

  İngiltere Başbakanı May'in Pirus zaferi sonrası Brexit ne yönde gelişecek?

  İngiltere'de Brexit referandumunun tetiklediği kaos sürüyor. Başbakan Theresa May, AB ile Brexit anlaşmasına tepki gösteren Muhafazakar Parti milletvekillerinin tetiklediği parti içi güven oylamasını kazandı. Ancak AB liderleri, "Anlaşma yeniden müzakere edilemeyecek" diyor. Brexit sürecinin ne yönde gelişeceği ise belirsiz. Ergin Yıldızoğlu'nun analizi...

 • Brexit - 2019'da İngiltere'yi bekleyen senaryolar neler?

  BBC, 01 Ocak 2019

  Brexit - 2019'da İngiltere'yi bekleyen senaryolar neler?

  İngiltere, Brexit sürecinin nasıl sonuçlanacağını merakla bekleyerek girmişti. Aradan bir yıl geçti, kağıt üstünde Brexit'e 3 aydan az bir süre kaldı ancak bu merak azalmadı, tam tersine daha da arttı. Brexit tarihi olan 29 Mart hızla yaklaşsa da, İngiltere'nin önünde hala birçok senaryo var. BBC Türkçe'den Emre Temel, 2019'da İngiltere'yi bekleyen Brexit senaryolarını yazdı.

 • Times ve FT: Brexit düğümü çözülemezse çare ikinci referandum

  BBC, 23 Ocak 2019

  Times ve FT: Brexit düğümü çözülemezse çare ikinci referandum

  İngiltere'de yayımlanan Financial Times ve Times gazeteleri Brexit üzerine ikinci bir referandum düzenlenmesi ihtimalini bugünkü başyazılarında inceledi. FT "İkinci bir Brexit referandumu toplumu bölebilir fakat Theresa May'in Brexit planı da toplumu bölüyor" derken Times "Referandum, anlaşmasız Brexit'ten kaçınmak için seçenekler arasında kötünün iyisi. Hatta öyle gözüküyor ki başka bir seçenek yok" ifadelerini kullandı.

 • İngiltere'de Brexit için kritik gün

  Dünya, 29 Ocak 2019

  İngiltere'de Brexit için kritik gün

  İngiliz parlamentosu Brexit anlaşmasının reddedilmesinin ardından ülkenin izleyeceği yolu belirleyecek bir dizi oylamaya hazırlanıyor.

 • İngiliz parlamentosu Brexit seçeneklerini eledi

  Dünya, 30 Ocak 2019

  İngiliz parlamentosu Brexit seçeneklerini eledi

  İngiltere Başbakanı Theresa May, parlamentodan aldığı koşullu desteğin ardından AB ile Brexit müzakerelerini yeniden açacak.

 • Brexit'te kader haftası: Onaylanacak mı ertelenecek mi?

  Dünya, 11 Mart 2019

  Brexit'te kader haftası: Onaylanacak mı ertelenecek mi?

  İngiliz parlamentosu ülkenin Avrupa Birliği (AB) üyeliğinden ayrılma (Brexit) sürecine ilişkin 3 kritik oylamaya hazırlanırken, siyasi kriz derinleşme potansiyeli taşıyor.

 • Brexit: İngiltere'deki tartışmalarda son durum ne, bundan sonra ne olacak?

  BBC, 13 Mart 2019

  Brexit: İngiltere'deki tartışmalarda son durum ne, bundan sonra ne olacak?

  İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit anlaşmasını ikinci defa da parlamentoya kabul ettiremedi. AB'den çıkma sürecinde İngiltere'nin bundan sonraki adımı ne olacak?

 • İngiltere Brexit Bakanı: AB süreci ertelerse, anlaşmayı önümüzdeki hafta Parlamento'da oylayabiliriz

  BBC, 19 Mart 2019

  İngiltere Brexit Bakanı: AB süreci ertelerse, anlaşmayı önümüzdeki hafta Parlamento'da oylayabiliriz

  Stephen Barclay, AB'nin Perşembe günü başlayacak zirvesinde Brexit sürecinin uzatılmasına onay vermesi halinde, Brexit anlaşmasının İngiltere Parlamentosu'nda üçüncü kez oylanması için gerekli koşulun sağlanmış olacağını söyledi. Avam Kamarası Başkanı John Bercow dün "Hükümet aynı anlaşmayı Parlamento'da oylatamaz" demişti.

 • Brexit - Merkel: İngiltere'nin AB'den düzenli şekilde ayrılması için son ana dek çalışacağım

  BBC, 21 Mart 2019

  Brexit - Merkel: İngiltere'nin AB'den düzenli şekilde ayrılması için son ana dek çalışacağım

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) düzenli bir şekilde ayrılması için "son ana kadar çalışma" sözü verdi. Merkel bugünkü kritik AB Zirvesi öncesi Almanya Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, Brexit'in sorunsuz tamamlanmasının herkesin çıkarına olduğunu söyledi.

 • İngiltere'de milletvekilleri Brexit seçeneklerini oylayacak, May 'istifa baskısı altında'

  BBC, 27 Mart 2019

  İngiltere'de milletvekilleri Brexit seçeneklerini oylayacak, May 'istifa baskısı altında'

  Avrupa Birliği'nden ayrılık (Brexit) sürecini kontrolüne alan milletvekilleri bugün farklı Brexit seçeneklerini oylayamaya başlıyor. Guardian, Telegraph ve Times gibi ülkenin önde gelen gazeteleri Başbakan Theresa May'in, istifa tarihini açıklaması şartıyla Brexit anlaşmasına destek vereceğini söyleyen milletvekillerinin baskısı altında olduğunu yazıyor.

 • 8 Brexit önergesi de destek alamadı

  Dünya, 28 Mart 2019

  8 Brexit önergesi de destek alamadı

  İngiliz Parlamentosu'nda Brexit sürecinin geleceğine ilişkin oylanan 8 senaryodan hiçbiri çoğunluk desteği alamadı. En büyük desteği alan yeni referandum seçeneği de 268 evet oyuna karşı 295 hayır oyunda kaldı

 • Brexit kördüğüm olsa da mizahı patlattı

  Dünya, 30 Mart 2019

  Brexit kördüğüm olsa da mizahı patlattı

  Brexit sürecinde sempati kazanan tek siyasetçi Avam Kamarası’nın Başkanı John Bercow oldu. Bercow’un bariz mimiklerle ve büyük jestlerle milletvekillerini düzene davet eden bağırışları dünya televizyonlarında geniş yer buluyor

 • Brexit: Parlamentoda AB’den ayrılık anlaşmasının yeniden reddeden İngiltere'yi neler bekliyor?

  BBC, 31 Mart 2019

  Brexit: Parlamentoda AB’den ayrılık anlaşmasının yeniden reddeden İngiltere'yi neler bekliyor?

  İngiltere'dre Başbakan Theresa May'in Avrupa Birliği'yle yaptığı Brexit anlaşması Cuma günü parlamentoda üçüncü kez reddedildi ve süreç çıkmaza girdi. Bundan sonra ne olacağıyla ilgili birçok senaryo konuşuluyor. Bu süreçte ülkeyi neler beklediğini iktisatçı Ergin Yıldızoğlu inceledi.

 • Brexit ertelendi! İşte tarihi...

  Dünya, 11 Nisan 2019

  Brexit ertelendi! İşte tarihi...

  Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, "AB üyesi 27 ülke Brexit'in ertelenmesi konusunda anlaştı. Şimdi İngiltere Başbakanı Theresa May ile görüşüp İngiliz hükümetinin onayını alacağım." açıklamasında bulundu. Görüşmenin ardından AB ve İngiltere Brexit'i 31 Ekim 2019'a kadar erteleme kararı aldı

 • Brexit Partisi'nin istediği Brexit nasıl olabilir?

  BBC, 28 Mayıs 2019

  Brexit Partisi'nin istediği Brexit nasıl olabilir?

  İngiltere'de düzenlenen Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Brexit Partisi en fazla oyu aldı. Partinin politikalarının çoğu bilinmiyor, bir manifesto yayımlamadı ve göç, ekonomi politikaları gibi alanlarda soruları yanıtsız bıraktı. Fakat haklarında net olarak bildiğimiz bir şey, AB'yi bir an önce terk etmek istemeleri. Peki Brexit Partisi'nin istediği Brexit nasıl olabilir?

 • İngiliz basınında AP seçimi yorumları: Partilerin Brexit tutumları değişebilir

  BBC, 28 Mayıs 2019

  İngiliz basınında AP seçimi yorumları: Partilerin Brexit tutumları değişebilir

  İngiltere'de Avrupa Parlamentosu seçimlerinde iktidardaki Muhafazakar Parti'nin yanı sıra ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin de oy kaybetmesi İngiliz basınının manşetlerinde tartışılmaya devam ediyor. Gazeteler, büyük oy kayıpları yaşayan Muhafazakar Parti ve İşçi Partisi'nin Brexit konusundaki tutumlarını değiştirmek zorunda kalabileceğini aktarıyor.