Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Otomobil Hurda araçlarda ÖTV indirimi 31 Aralık’ta sona eriyor - Otomobil Haberleri

    Eski teknoloji ile üretilmiş, çevre kirliliği başta olmak üzere ekonomik ömrünü tamamlayan ve yakıt tasarrufu konusunda dezavantajlı hale dönüşenhurdaaraçların toplanması konusunda Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)indirimiyıl sonundasonaeriyor.

    Başkent’tekihurdaaraçları 27 Temmuz 2017 tarihinden itibaren toplamaya başlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi, EtimesgutHurdaToplama Merkezi’nde 7020-7103 sayılı Kanun çerçevesinde bugüne kadar bin 525hurdaaracı bedelsiz olarak topladı.

    Ekonomiye katkı sağlamak amacıyla M1 ve N1 kategorisindeki ekonomik ömrünü tamamlamışhurdaaraçları teslim eden mükellefler, yeni araç satın aldıklarındaÖTVindiriminden yararlanabiliyor.

    REKLAM

    Düzenleme, 16 yaş ve üstü araçlarıhurdaya ayırıp, sıfır araç alanlara 3-10 bin TL arasında değişen oranlardaÖTV indirimi sağlıyor.ÖTVindiriminden yararlanmak isteyenler için son tarih ise31Aralık 2019 olarak açıklanıyor.

    GERİ DÖNÜŞÜME GİDİYORLAR

    Hurdaya çıkarılacak araç için, önce notere müracaat ederek aracın madde hükmünden faydalanabileceğine dair belge alınması, motor ve şasi numaralarının beyan ile örtüşmesi zorunluluğu bulunuyor.

    Araç sahiplerinin noterden belgelerini aldıktan sonra belediyenin Destek Hizmetleri Başkanlığı bankosuna başvurarak dilekçe işlemlerini tamamlaması gerekiyor.

    EtimesgutHurdaToplama Merkezi’nde toplananhurdaaraçlar, geri dönüşüm için Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumuna teslim ediliyor.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ