Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam İGA'dan sermaye artırımı - İş-Yaşam Haberleri

    İGA'nın açıklamasına göre, gerçekleştirilen genel kurulda alınan kararla, şirketin 4 milyar 450 milyon TL olan mevcut sermayesi 1 milyar 790 milyon TL artarak 6 milyar 240 milyon liraya ulaştı.

    Şirketi oluşturan konsorsiyumun üyeleri olan Cengiz, Mapa, Limak, Kolin ve Kalyon Grubu şirketlerinin her biri sermaye artırımına 358 milyon liralık beş eşit payla katıldı. Bu artırımlaİGAortaklarının şirkete sağlamış olduğu sermaye katkısı 1 milyar 615 milyon avronun üzerine çıktı.

    "AKTİF BÜYÜKLÜKTE TÜRKİYE'DE DÖRDÜNCÜ"

    Açıklamada konuya ilişkin görüşlerine yer verilenİGAHavalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, havalimanı inşaatının yüzde 94'lük kısmının tamamlandığına dikkati çekerek, havalimanının ülke ekonomisine katma değer sunması için güçlü hedefleri bulunduğunu aktardı.

    REKLAM

    Ana hissedarlarının bu hedefler doğrultusunda önemli sorumluluk almaya devam ettiğini kaydeden Samsunlu, şu anİGA'nın sermayesinin Türkiye'nin en büyük şirketleriyle aynı seviyeye yükseldiğini bldirdi.

    Samsunlu, bu kararın, hissedarlarının Türkiye ekonomisine olan güveninin bir kanıtı olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

    "İGA'nın havalimanı inşaatı ve işletmesi ile dünya standartlarının üzerine çıkardığının ve İstanbul'u dünyanın havacılık merkezi yapacağının bir kanıtıdır. İşletmeye açılmamız için 90 günden daha az bir zaman kaldı. Bu sermaye artırımı ile hem şirket mali yapımızın güçlendiğini hem de açılışa kadar devam eden yatırımların hızlıca tamamlanacağını söyleyebiliriz. 2016 yılında bağımsız bir kuruluşa yaptırdığımız ekonomik etki araştırmasına göre İstanbul Yeni Havalimanı doğrudan ve dolaylı olarak 2025 yılına kadar 225 bin kişiye istihdam sağlayabilecek. Yaratacağımız ilave hane halkı gelirinin yaklaşık 4,4 milyar dolara kadar çıkabileceği, Türkiye’nin ulusal ekonomisine katkısının da milli gelirin %4,9 seviyesine kadar çıkabileceği öngörülüyor. Buradan da anlaşıldığı üzere İstanbul Yeni Havalimanı yeni bir ekonomik cazibe merkezi olacak ve ülkemize çok önemli katkılar sağlayacaktır."

    Samsunlu, bu sermaye artırımı ile aktif büyüklüğü ve öz kaynaklarına göre Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olduklarını kaydederek, Fortune 500 listesindeki şirketler arasında THY, Tüpraş ve Turkcell'den sonra aktif büyüklüğü en yüksek dördüncü şirket olabilecek bir büyüklüğe ulaştıklarının altını çizdi.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ