Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Macron ve Xi Jinping'den kritik mesajlar: İlişkilerimiz her zamankinden daha fazla öneme sahip

    Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Leyen ile görüşmek için Paris'e geldi.

    2019'dan sonra ilk defa Avrupa turuna çıkan Jinping, Sırbistan ve Macaristan öncesindeki ilk durağı olan Paris'te Çin ve Avrupa ilişkileriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

    Çin'in Avrupa'yı dış politikasının bir önceliği olarak gördüğünü ve Çin-AB ilişkilerini stratejik ve uzun vadeli bir perspektiften değerlendirdiklerini söyleyen Jinping, Çin ve AB'nin ortak bağlarına bağlı kalması gerektiğini vurguladı.

    Çin lideri Xi Jinping'i Elysee Sarayı'nda karşılayan Fransa lideri Macron, uluslararası dengeler nedeniyle Çin ve AB ilişkilerinin her zamankinden daha kritik olduğunu belirtti. "Tüm aktörler için eşit bir oyun alanı sağlamalıyız" diyen Macron, masada Ukrayna ve Ortadoğu konularının olduğunu bildirdi.

    REKLAM

    Fransa liderinin Xi Jinping'in 2 günlük Paris ziyaretinde en çok vurgulayacağı konunun Çin'in Ukrayna ve Rusya arasında barış yapılması için Rusya üzerindeki ilişkilerini kullanması olduğu biliniyor.

    AB Komisyonu Başkanı Von Leyen de görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, AB ve Çin arasında ticari sorunlar olduğunu ve bunların çözümüne yoğunlaşacaklarını belirtti.

    Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Avrupa turunu ABD Dışişleri Bakanı Blinken'la Pekin'de yaptığı görüşmenin bir hafta sonrasında gerçekleştiriyor.

    XI JINPING: GAZZE VE UKRAYNA'DA BARIŞ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

    Çin lideri Xi Jinping, görüşmenin ardından kritik açıklamalarda bulundu.

    Çin lideri, İsrail ve Hamas arasındaki çatışmanın çözümü için daha geniş tabanlı, yetkili ve etkili bir uluslararası barış konferansını desteklemek üzere AB ile birlikte çalışmaya hazır olduklarını duyurdu.

    Ukrayna-Rusya Savaşı ile ilgili de konuşan Jinping, Çin'in barış görüşmelerini kolaylaştırmak için 'gayretle' çalıştığını söyledi. Xi, Macron'a, "Ukrayna krizini ne biz yarattık, ne de taraf olduk" dedi.

    ABD'li yetkililer geçtiğimiz haftaki demeçlerinde Çin'in Rusya'ya silah sattığını öne sürmüş ve "Bu onları taraf yapar" açıklamasını yapmıştı.

    VON LEYEN: ADİL OYNAYAN ÇİN İYİDİR AMA AVRUPA DA EKONOMİSİNİ KORUR

    Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan AB Komisyonu Başkanı Von Leyen, Çin lideri Xi'yle açık ve dürüst bir görüşme yaptıklarını söyledi.

    Çin'in Rusya üzerindeki nüfuzunu kullanarak Ukrayna-Rusya Savaşı'nı sona erdirmesi ve nükleer gerilimin düşürülmesi konusunda Pekin yönetimine güvendiklerini belirten Leyen, "Dünya Çin'in üretim fazlasını absorbe edemiyor. Şirketlerimizi ve ekonomimizi savunacağız" dedi.

    Çin'in ekonomi politikalarından etkilenen diğer G7 ülkeleriyle de koordine olacaklarını söyleyen Von Leyen, "Ticari savunma enstrümanlarımızın tamamını Çin konusunda kullanmaya hazırız" ifadesini kullandı.

    Von Leyen, Avrupa'nın tedarik zincirinin dayanıklılığını güçlendirmesi gerektiğini belirterek, Çin ile AB arasındaki ilişkinin 'çok katmanlı' olduğunu söyledi, "Çin'in oyunu adil oynaması hepimiz için iyidir ancak Avrupa da ekonomisini korumak için ne gerekiyorsa yapar" dedi.

    ÖNERİLEN VİDEO
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ