Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
İHA

Tecer" Dünyanın en büyük beyaz bentonit yatakları Ünye-Fatsa bölgesinde bulunuyor. O nedenledir ki, beyaz bentonit yatırımında herkesin çok dikkat ve özen göstermesi lazım. Bentonit yüksek fiyatı nedeniyle 400 bin tonla, çimentoya fiyat konusunda eşdeğerdir. Bentonitin tonu 200-250 eurodan satılıyor. Çimentonun 4 katı bir fiyatı var. Bu yatırım burada tek değil, şu an seramik, kâğıt ve kedi kumuna yönelik üretim yapıyoruz. Beyaz bentonit bine yakın alanda kullanılıyor, çok özel kullanım alanları var. İnsan sağlığında da çok önemli bir madde olduğunu biliyoruz” dedi.

“AVRUPA'NIN TAMAMINA İHTİYAÇ DUYUYORUZ"

Avrupa'nın tamamına ihracat yaptıklarını belirten Tecer, “Avrupa’nın yanı sıra Hindistan, Pakistan, Mısır, Arap ülkeleri, Çin, Kore yakında başlayacaklarımız ülkeler arasında. Toplamda 35-40 ülkeye buradan ihracat gerçekleştiriyoruz. Bentoniti lokal bir yatırım olarak görmemek lazım. Burası şu anda yıllık 50 bin ton kapasite ile kurduk, ikinci üretim ünitemizi yapıyoruz.

Eylül-Ekim gibi o da açılacak. Bir 50 bin ton daha eklemiş olacağız. Amacımız minimum 200 bin ton. Her sene bir ünite yatırımı ile dört üniteye çıkaracağız. Bölgenin tahmini rezervi 200-250 milyon ton. Bu kapasite ile daha 100 sene yeter. Tabii bu sayı daha da artacaktır. Daha ellenmemiş, taranmamış bölgeler var. İlerleyen zamanlarda ben bu rakamın 500 milyon tona çıkacağını düşünüyorum. Sadece bizim 25 milyon ton rezervimiz var” diye konuştu.


24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri