Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Günümüz otomobillerinde önemli güvenlik donanımlarından biri olan çarpışma önleyici sistemler, otoyollardan çıkarak süper marketlere giriyor.

Habertürk'ten Yiğitcan Yıldız'ın haberine göre, ABD'li otomobil üreticisi Ford, sensörler teknolojisine yer verdiği bir alışveriş arabası tanıttı.

Kendine kendine durabilen alışveriş arabasının, Ford'un binek otomobillerindeki otonom güvenlik donanımına sahip olduğu belirtiliyor.

Yapılan açıklamaya göre, sensörlerden gelen bilgileri algılayan Ford'un alışveriş arabası, bu sayede önüne çıkan rafları, müşterileri ve tezgahları algılayabiliyor.

Otoparklardaki eğimli yüzeyde başı boş haldeyken otomobillere çarpmanın da önüne geçen araç, teknolojisinin yanında tasarımı ile konvansiyonel alışveriş arabalarından ayrışıyor.

FİYATI BELLİ DEĞİL

Ford'un alışveriş arabasının fiyatı henüz açıklanmış değil.  Öte yandan, Ford'un alışveriş arabası, otomobillerde kullanılan teknolojilerin günlük hayatın diğer alanlarına girmeye başladığını göstermesi bakımından ise ayrı bir öneme sahip.

Gelişmeler, bugün otomobillerde güvenlik donanımı olarak sunulan çarpışma önleyici sistemler haricinde, otonom sürüş teknolojilerinin de ilerde hayatın diğer alanlarında kendine farklı kullanım alanları bulduğunu görmemize yol açabilir. 

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri