Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, cezaevleri ve yargı konusunda koronavirüs etkisi hakkında şunları söyledi: "Bugün itibariyle yargısal sorumluluk dışındaki duruşmalar ertelenmiştir. Dosyanın tarafları duruşmaların yeni gününü UYAP üzerinden takip edebileceklerdir. Cumhurbaşkanlığımızın aldığı karar üstüne 60 yaş üstü personele izin konusunda, adliye  çalışanlarımız için yürürlüğe girmiştir.

 

"GEREKLİ TEDBİRLERİ ALMAKTAYIZ"

Ceza infaz kurumlarında gerekli tedbirleri almaktayız. Bilim Kurulu'nun aldığı kararları yerine getirmekteyiz. Hastalık belirtisi varsa, sağlık kuruluşuna gönderilmektedir. Sorun tespit edilmeyenler de özel bir yerde tutulmaktadır. Görüşler ertelenmişti, avukatların da asgari düzeyde görüşmeleri gerçekleştirmelerini öneriyoruz. Dışarıdan gelen herkese maske ve eldiven verilerek görüşmeler yapılmaktadır.

 

"CEZAEVLERİNDE VAKAYA RASTLANMADI"

Denetimli serbestlik kapsamında hükümlülerin toplu çalışmaları sona erdirilmiştir. Kitaplar da 24 saat bekletildikten sonra teslimi sağlanacaktır. Şu an itibariyle koronavirüse rastlanmamıştır.

"HAFTASONU NOTER HİZMETİ ERTELENDİ"

Hafta sonu noter hizmetleri ertelenmiştir. Bütün noterlerde de 24 saat dezenfekte çalışmaları yapılmıştır. Bakanlıklarımızın açıklamalar dışında hiçbir bilgiye itibar edilmemesini rica ediyoruz. Bu konuda cumhuriyet savcılıklarımız gereğini yapmaktadır."

TARİHLER TARAFLARA TEBLİĞ EDİLECEK

İstanbul Adalet Sarayı'nda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında, 14 Nisan'a kadar sadece tutuklu sanıkların yargılandığı davaların duruşmaları yapılacak. Bu tarihe kadar olan duruşmalara ilişkin verilecek yeni tarihler ve ara kararlar taraflara tebliğ edilecek. Ayrıca, tutuklu şüpheli ve sanıkların, adliyeye getirilmeden, cezaevinden SEGBİS aracılığıyla mahkeme salonuna bağlanacağı öğrenildi.

ANKARA'DA DA DURUŞMALARA ARA VERİLDİ

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin Akıncı Üssü davasının görülmesine, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı tedbirler kapsamında Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince 30 Mart'a kadar ara verildi. Mahkemece, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde hafta boyu görülmesi planlanan 475 sanıklı davanın koronavirüs nedeniyle bu ve gelecek haftaki duruşmalarına ara verilmesi, yargılamaya 30 Mart'ta devam edilmesi kararlaştırdı.

DİĞER DURUŞMALAR DA ERTELENİYOR

AA'daki habere göre Ankara'daki diğer mahkemeler de koronavirüs nedeniyle duruşmaları ertelemeye başladı. Bazı ağır ceza mahkemeleri, sanıkları tutuksuz olan davaların duruşmalarını çoğunlukla 2-3 hafta erteledi. Tutuklu sanıkların bulunduğu dosyalarda sanıkların cezaevinden video-konferans sistemiyle duruşmalara katılmalarının sağlanması için cezaevi müdürlüklerine müzekkereler gönderildi.

Ankara'daki kimi mahkemeler ise bugüne duruşma günü verilmesine karşın adliyeye gelmeyen sanık, müdahil ve taraf avukatlarını mazeretli kabul ediyor.

HSK'NIN TAVSİYA KARARI

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), koronavirüse ilişkin tedbirler kapsamında, tutuklu işlere yönelik soruşturma ve kovuşturmalar ile ivedi sayılacak diğer hususlar haricinde duruşma ve keşiflerin ertelenmesinin mahkemelerce değerlendirilmesi konusunda cumhuriyet başsavcılıklarına, adalet komisyonu başkanlıklarına, bölge adliye ve bölge idare mahkemelerine yazı göndermişti.

MERSİN'DE DE DURUŞMALARA ARA VERİLDİ

Mersin ve Erdemli adliyelerinde tutuklu ve ivedi işler hariç olmak üzere 31 Mart 2020 tarihine kadar yapılacak olan duruşmalar ertelendi.

BATMAN ADALET SARAYI'NDA KORONAVİRÜS ÖNLEMİ

Batman Adalet Sarayı'nda, yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında, bir süre sadece tutuklu sanıkların yargılandığı davaların duruşmaları yapılacak. Birçok alanda Covid-19 kapsamında önlemler alınmaya devam ederken, Batman Adalet Sarayı'ndaki duruşmalar için de yeni bir düzenleme yapıldı. Alınan karar doğrultusunda, bir süre sadece tutuklu sanıkların yargılandığı davalar görülecek ve acil duruşmalar yapılacak. Tutuksuz dosyalara ilişkin verilecek yeni tarihler ve ara kararlar taraflara tebliğ edilecek. Ayrıca, tutuklu şüpheli ve sanıkların, adliyeye getirilmeden, cezaevinden SEGBİS aracılığıyla mahkeme salonuna bağlanacağı öğrenildi.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri