Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor Futbol Spor Toto 2. Lig Kardemir Karabükspor Atilla Türker Karabükspor'un Miranda Kuca transferindeki vurgunu yazdı - Futbol Haberleri

    Geçen hafta... Karabükspor’u avucunun içi gibi bilen bir yönetici arkadaşım aradı. Çok dertli olduğu ses tonundan hemen anlaşılan bu arkadaşım, “Biraz da Karabük’le ilgilenmende fayda var. İnanılmaz olaylar yaşanıyor” dedi.

    Devamını da getirdi: “Karabük, bundan 3.5 ay önce Jailton Alves Miranda Kuca adında bir futbolcu aldı. Nasıl bir futbolcu biliyor musun, tam bir bomba!.. Çok kötü. Ama benim sana asıl anlatmak istediğim nokta başka... Bu futbolcunun gerçek değeri 150-200 bin Euro olmasına karşın, Karabük’ün kasasından yaklaşık 2 milyon Euro çıktı. Tabii şimdilik... 4 milyon Euro’yu bulacak. Birileri cambazlık yaptı.”

    SADECE 74 DAKİKA OYNADI

    Araştıracağımı söyledim ve telefonu kapattım. Şimdi... Resmi kayıtlara dayanarak yazıyorum: Bu Miranda Kuca kardeşimiz, Yeşil Burun Adaları uyruklu bir futbolcu... Karabükspor’u kurtarması için devre arasında büyük umutlarla alınmış... Alınmış ama, kaç maçta forma giymiş, biliyor musunuz? 2... Sadece 2 maçta... İlki, Tolunay Kafkas döneminde, F.Bahçe maçında 10 dakika... Diğeri de yine Tolunay Kafkas döneminde, Kasımpaşa maçında, 64 dakika... Yani, toplam 74 dakika...

    Düşünebiliyor musunuz! Kurtarıcı olarak alınan ve kucak dolusu para ödenen bu Miranda Kuca kardeşimizin Süper Lig’de forma giydiği toplam süre sadece 74 dakika...

    VURAL U-21’E GÖNDERDİ

    Haa, pardon... Tolunay Kafkas’tan sonra göreve gelen Yılmaz Vural da bu Kuca’ya sonuna kadar kucak açmış... Nerede mi? Karabükspor’un U21 takımında... Yılmaz Vural’ın “Gözüm görmesin” dercesine U21’e yolladığı Kuca kardeşimiz, forma giydiği Konyaspor U21 maçında da berbat görüntüsü ile yine saç baş yoldurmuş. İcraatı bu kadar Kuca kardeşimizin.

    26 YAŞINDA İLK VE SON VURGUNU

    Son durumu ne mi bu değerli Miranda Kuca’nın!.. Hemen söyleyeyim. Sağlığı sıhhati harika... Pek çok kişiye duacı... Çok mutlu. Hak etmediği paraları yiyor. Karabük sokaklarında afili afili dolaşıyor. Üstelik istikbali de çok iyi... Çünkü sözleşmesi 3.5 yıllık. Öyle ya, Karabük yarınlarda göndermek istediği taktirde 3.5 yıllık parasını çatır çatır alabilecek durumda...

    Ve bu Kuca kardeşimiz kaç yaşında biliyor musunuz?.. 26. Yani... İlk ve son vurgununu Karabük üzerinden yaptığı çok net belli oluyor.

    Kuca’nın nereden alındığını da merak ediyorsanız eğer... Portekiz’den... Ama Estoril’den... Hani şu, menajerlerin kulübü olarak bilinen Estoril’den... İteleme konusunda her bir menajerinin ordinaryüs mertebesine ulaştığı Estoril’den.

    Şimdi... Süper Lig’de düşmemeye oynayan Karabükspor... Çuval dolusu para ödeyerek aldığı bir futbolcuya forma giydiremiyor. Aldığım son duyum şu: Bu Kuca kardeşimiz... Kötü örnek olmasın diye... Yarınlarda U21’de de kadroya alınmayacak.

    BU BELGELERİ AÇIKLAYIN

    Sadede geleyim artık... Kim aldı bu futbolcuyu? Kim getirdi bu futbolcuyu?.. Kimler aracılık yaptı bu futbolcuya... Aslında ben biliyorum ama... Alan ve aldıran beyefendilerden bizzat duymak isterim. Ve şunları da isterim.

    1- Bu futbolcu ile yapılan sözleşme...

    2- Verilen menajerlik ücretlerinin belgesi.

    3- Estoril’e yapılan ödemenin belgesi...

    4- Kulüp yönetim kurulu kararı ve muhasebe kayıtları...

    Sakın yanlış anlaşılmasın, kendim için istemiyorum. Karabük’te bu transferi gerçekleştiren yönetici ya da yöneticilerin durumunu göz önünde bulundurarak istiyorum. Evet, Karabük’ün çok saygıdeğer yöneticisi... Ya da yöneticileri... Nasıl aldınız bu oyuncuyu! Açıklayın... Açıklamanız gerekiyor. Başta Karabük halkı olmak üzere herkes bilsin. Herkes aydınlansın.

    Ve menajer kardeşim... Sorması ayıp değilse... Sen ne kazandın. Rica etsem, 5 dakikanızı ayırsanız da... Şu belgeleri kamuoyuna bir takdim etseniz.

    Öyle ya... 4.4 milyon Euro’ya mal edildiği öne sürülen bu berbat ötesi futbolcu için kimlere ne kadar ödeme yapıldığının bilinmesinden doğal ne olabilir.

    ‘200 BİN EURO ETMEZ’

    Şu kadarını söyleyeyim: Sorduğum bu soruların tüm yanıtlarını öğrenmeye çalıştım elbette... İddianın detayları şu şekilde: Kuca kardeşimize yarım sezon için 400 bin Euro verildiği söyleniyor. Estoril’e ödenen ise yaklaşık 200 bin Euro... Geri kalan 1 milyon 400 bin Euro’nun da... Bazı kişiler tarafından indiragandi edildiği ifade ediliyor.

    Portekiz futbolunu çok iyi bilen ve Kuca’yı yakından tanıyan bazı dostlar ise bu futbolcunun bonservis bedelinin 200 bin Euro bile etmeyeceğini bildiriyor. Yine aynı kişiler Kuca’nın geçen sezon Portekiz’de 80 bin Euro’ya top koşturduğunu vurguluyor.

    Bir aksilik olmazsa, bu faturaların, bu makbuzların karşılığı mutlaka çıkacak.

    Karabüklü yöneticiler kendilerini düşünüyorsa eğer... Menajer kardeşimiz kendini düşünüyorsa eğer... Bu belgeler ortaya çıkmalıdır. Çıkmalıdır ki... İndiragandinin boyutunu öğrenelim.

    13 MİLYON TL’LİK KAZIK

    300-500 bin Euro’ya maledilmişse eğer Kuca... Kazığın boyu en fazla 1 metre.

    Yok, söylendiği gibi 4.4 milyon Euro’ya falan maledildiyse eğer... Birileri tarafından indiragandi yapıldıysa eğer... Kazığın boyutunu siz hesaplayın artık.

    Unutmadan... Yılda 800 bin Euro alacak olan bu futbolcunun 3.5 yıllık toplam ücreti 2 milyon 800 bin Euro... Ekleyin 1 milyon 600 bin Euro bonservis ücretini de... Eder size 4 milyon 400 bin Euro...

    İnanın, ben bu rakamı yazarken, içim gidiyor. Verecek ve alacak olanların hiç mi içi gitmez acaba!

    Kuca’ya kucak dolusu sevgiler demeden önce... Kuca’ya kucak açan kişilere selam göndermeden önce. Şunu söyleyeyim:

    - Transfer işi, ciddi iştir. Her adama bırakılmaz. Kimi yönetici... Güce güç katar. Kimi de... Takla atar. İşi iyi yapanla... Takla atanı... Güzel ayırmak gerekiyor.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ