Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM / Ajanslar

Japon yayın kuruluşu NHK, Japon otomobil üreticisi Toyota Motor ve Suzuki Motor'un sermaye ortaklığına gitmeyi planladığını
bildirdi.

Toyota ve Suzuki, teknolojik yeniliklerin yarattığı zorluklar ve küresel otomobil endüstrisinde konsolidasyona ayak uydurmaları gerektiğini belirterek 2016 yılında ortaklık olasılıklarını araştırdıklarını açıklamışlardı.

Uygun fiyatlı kompakt otomobillerde uzmanlaşmış olan Suzuki, sürücüsüz araçlar için gereken yüksek araştırma ve geliştirme
yatırımlarını yapmakta zorlanıyordu. Toyota ve Suzuki bu yılın başlarında küresel otomobil endüstrisinde hızlı değişen teknolojilerle daha iyi rekabet edebilmek amacıyla birbirleri adına elektrikli araç ve kompakt otomobiller üretmek için işbirliği yapacaklarını açıklamışlardı.

FİRMALARDAN AÇIKLAMA GELDİ

Çıkan haberlerin ardından firmalar tarafından yapılan açıklamaya göre söz konusu işbirliği otonom (sürücüsüz) araç teknolojilerine odaklanacak. Anlaşma kapsamında Toyota yüzde 4.9 oranında Suzuki hissesi (908 milyon dolar değerinde) alacak. Suzuki ise Toyota'ya 454 milyon dolarlık yatırım yapacak. 

 

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri