Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, Türkiye'ye asıl para bırakan, otelleri ve müzeleri dolduranın Avrupalı turistler olduğunu söyledi.

Turizm sektörünün geçen yılki performansını değerlendiren ve 2019'daki öngörülerini paylaşan Bayındır, Avrupa'dan aldıkları bilgiye göre, Avrupalı turistlerin Türkiye'ye dönme çabaları olduğunu ifade etti.

Bayındır, "Bilhassa İstanbul ve şehir otelciliği için Avrupalı turist çok mühim. Bu yıl Orta Doğulu turistler ile idare ettik ama Türkiye'ye asıl para bırakan, otelleri, müzeleri dolduran Avrupalı turistler" ifadesini kullandı. 

2019 için beklentilerinin çok olumlu olduğunu dile getiren Timur Bayındır, "Hem doluluklarda hem ortalama oda fiyatlarımızda yüzde 10-12'lerde artış bekliyoruz" dedi.

'OCAK'TA DOLULUK AZALDI, FİYATLAR ARTTI'

TÜROB Başkanı, geride bıraktıkları yurt dışındaki tüm turizm fuarlarında Türkiye'ye yükselen ilgiyi gözlemlediklerini ifade etti.  Bayındır, "Önümüzdeki hafta Berlin ITB Fuarı'nda da muhtemelen olumlu sinyaller devam edecek. Ancak kişi başı harcamayı, dolayısıyla gelirleri artırıcı uygulamaları devreye sokmak zorundayız. Turist sayısındaki artıştan daha çok, fiyatlarda yükselme sağlamaya odaklanmak lazım. Bu yıl ve gelecek yılların en önemli çalışması bu olmalı" diye konuştu. 

Ocak ayı doluluk oranlarını da açıklayan Bayındır, "Türkiye'nin Ocak 2019 otel dolulukları, 2018 yılının aynı dönemine yüzde 3.5 azaldı. Bu düşüşe karşın fiyatlarda artış görüyoruz. Ortalama günlük satılan oda bedeli geçen yıla göre yüzde 5.8 artış göstererek 62.6 euro olarak ölçüldü. Bu özellikle Avrupa'da pazar çeşitlenmesinin devam ettiğini gösteriyor" bilgisini verdi.

Ocak 2019'da İstanbul'un otel doluluklarının bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3.9 azalarak yüzde 62.9 seviyesinde gerçekleştiğini kaydeden Bayındır, Ocak ayında İstanbul'da ortalama günlük satılan oda bedelinin 76.9 euro olarak, Ocak 2018'e göre yüzde 7.6 artış gösterdiğini vurguladı. Bayındır, toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirlerin ise yüzde 3.4 artarak 48.3 euro olarak ölçüldüğünü söyledi. 

"2018 YILINDA KONAKLAMA SEKTÖRÜ İSTİHDAMI 260 BİNE ÇIKARDI"

Timur Bayındır, Antalya'da Ocak 2019 otel doluluklarının bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8.5 artarak yüzde 59.5 olduğunu, ortalama günlük satılan oda bedelinin yüzde 0.6 artışla 43.9 euro, toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirlerin ise yüzde 9.1 artışla 26.1 euro olarak ölçüldüğünü bildirdi.

Bayındır, turizm sektöründe konaklama, yiyecek-içecek hizmetleri ve seyahat acenteliği faaliyetlerini kapsayan üç alanda toplam istihdamın 2018 itibarıyla yaklaşık 1 milyon olduğunu, bunun 665 bininin yiyecek-içecek, 260 bininin konaklama, 50 bininin seyahat acenteliği alanlarında olduğunu aktardı.

TÜROB Başkanı, "Konaklama sektöründe kayıtlı istihdam 2016 yılında 192 bin, 2017 yılında 205 bin oldu. Yani 2 yılda 20 bin civarında bir istihdam kaybı söz konusu. Bu durum konaklama sektörünün, özellikle de şehir otellerinin 2016 ve 2017'de çok zor bir 2 yıl geçirmesine rağmen çalışan sayısını muhafaza etmek için gösterdiği çabayı çok net bir biçimde gösteriyor. Yani, 2018 yılında 2017'ye göre 55 binlik artış söz konusu. Bu yıl da bu düzeyde bir artış sürpriz olmaz. Ancak temkinli olmak gerekirse yüzde 10-15'lik bir istihdam artışıyla konaklama sektöründe bu rakamın 300 bini aşmasını bekliyoruz" dedi.

BAYINDIR GÖREVİ BIRAKACAK

Timur Bayındır, bir sonraki dönemde TÜROB başkanlığını bırakacağını da ilk kez açıkladı. Bayındır, "Bu bir nöbet görevi. Uzun zamandır bu işi yapıyorum. Artık nöbeti daha genç isimlere bırakmanın zamanı geldi" dedi. Alınan bilgiye göre, TÜROB yönetimi Bayındır'ın yeni dönemde onursal başkan olacağı bir formül üzerinde çalışmalarda bulunuyor.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri