Son Dakika

Ara tür diye bir sorun var mı?

23.04.2018 - 08:39 | Güncelleme:

MUHTEREM okuyucularım...
Geçen hafta sizlere modern evrim kuramının ilk ve en önemli dayanaklarından biri olan doğal seçme kuramının tarihçesini özetlemiştim. Darwin’in eserinin yayımlanmasından sonra bilhassa fosillerle ilgilenen bilim dalı olan paleontolojinin (paleo=eski, ontos=varlık, logos=söylem) uzmanlarından şöyle bir soru geldi:

“Darwin ve Wallace’ın evrim mekanizması canlıların çok yavaş bir şekilde değişmesini öngörüyor. Halbuki bizler kayaç tabakalarındaki fosillerde bir türden ondan çok değişik bir diğer türe ani geçişler görüyoruz. Bu kuramla çelişiyor gibi gözüküyor. Bu nasıl açıklanabilir?”

Darwin bu itirazın önemini kabul etmiş ve başlangıçta bunun kuramındaki en zayıf nokta olduğunu söylemiştir. Bu itiraza onun ilk başlarda bulabildiği cevap Lyell’den öğrendiği bir fikirdi: Jeolojik kayıt çökel kayaçlarının çok yavaş ve düzensiz bir şekilde birikmeleri nedeniyle hem çok yavaş hem de çok eksik olarak tutulmuştur. Geçiş türleri veya ara tür denebilecek fosiller bu kaydedilmemiş zamanlarda yaşamış olabilirler.

Fakat 1861 yılında Güney Almanya’da yarı kuş yarı sürüngen bir hayvanın fosilinin bulunması Darwin’i çok rahatlatmıştı. Archaeopteryx lithographica adı verilen bu fosil uzun süre itirazcıları susturdu ama bu sefer bilim dışı çevrelerden aynı itiraz tekrar yükseldi. Gerçi bilim insanları artık bilgisizliğe dayanan bu itirazları ciddiye almamaktadırlar, ama doğa bilimci olmayan kişiler durumu merak etmektedir. Bu haftaki yazımın amacı durumun güncel halini siz okuyucularıma anlatmaktır.

VON LINNÉ’NİN SINIFLAMASI
Daha önceki yazılarımda ilk defa 18. yüzyılda büyük İsveçli botanikçi Carl von Linné’nin bütün canlıları iki isimle belirleyerek bir sınıflama oluşturduğunu anlatmıştım. Mesela insan homo sapiens’tir. Burada homo cinsi, sapiens de türü belirtir. Benzer bir şekilde neandertal insanı homo neanderthalensis’tir. Bu betimlemeyi okuyunca, onun bir insan ama sapiens’ten ayrı bir tür olduğunu hemen anlarız. Von Linné türleri değişmez kabul ettiği için, Darwin’in muarızları, eğer Darwin ve Wallace haklıysa bunlar arasında “geçiş türleri” olması gerektiğini düşünmekteydiler.

EVRİMİN MEKANİZMASI
Halbuki geçen haftaki yazımda da ima ettiğim gibi evrim büyük canlılarda çok yavaş cereyan eden ve çok küçük farklılıklarla ilerleyen bir süreçtir. (Mikroplarda evrim birkaç gün, hatta birkaç saat içinde bile olabiliyor. Bu laboratuvar deneylerinde görülmüştür. Bu nedenle onlara karşı geliştirilen antibiyotikler bazen aniden işe yaramaz hale geliyor.) Dolayısıyla genellikle ani ve büyük değişiklik pek nadir görülür. Burada sizlere bir seri sunulmuştur. Bu seri günümüzde şu hayvanlardan oluşmaktadır: Gelincik (mustela sp.) - adi su samuru (lutra lutra) - dev nehir samuru (petronura brasiliensis) - Galapagos deniz aslanı (zalopus wollebaeki) - Karayip keşiş foku (monachus tropicalis) - Amazon yunusu (inia geoffrensis) ve nihayet çizgili yunus (stenella coeruleoalba).

Bu hayvanların hepsi günümüzde yaşamaktadır. Ama dikkatle bakılırsa bir gelinciğin ayakları perdelenirse bundan bir su samuru, su samurunun boyu büyürse, bundan bir dev nehir samuru, dev nehir samurunun ayakları yüzgece benzemeye başlarsa bundan da bir Galapagos deniz aslanı, Galapagos deniz aslanının kulaklarının gövde içine alınmasıyla bir Karayip keşiş foku, bir fokun yüzgecimsi ayaklarından gerçek yüzgeçlerin oluşması ve tüm vücudun hızlı yüzmeyi mümkün kılacak bir torpil şeklini almasıyla da yunusların oluşabileceği görülmektedir.

Pekiyi bu tür değişiklikler olmakta mıdır? Bunun cevabı evettir ki bunlara, De Vries’i izleyerek mutasyonlar diyoruz. Bir mutasyon ile gerçekleşen değişiklik, Mendell’in kalıtım kurallarını izleyerek yavrulara da geçmekte ve bu yavrular arasında mutasyonları çevreye uygun olanlar Darwin ve Wallace’ın doğal seçme kanununa uyarak seçilip egemen olmaktadırlar.

 

Arkeopteriks Berlin örneği
Arkeopteriks Berlin örneği


MUTASYON HIZLARI
Tabiat içinde tüm canlılar sürekli bir gelişim içindedirler. Türüne ve yerine (yani ortamına) göre bu gelişim çok yavaştır. (Mesela lingulidae ailesinin cins ve türleri Kambriyen’den beri, yani 530 milyon yıldan bu yana hemen hemen hiç değişmemişlerdir). Buna mukabil bakteriler bir kodlarını 1/100 ile 1/1000 ihtimalle değiştirirken (mutasyon) biz ökaryotlar 1/100.000.000 ihtimalle değiştirebiliyoruz. Yani bakteriler bir veya iki gün içinde evrimleşebilirken bizlerin değişmesi yüz binlerce, hatta milyonlarca yıl alabilmektedir.

Pekiyi ani mutasyonlar yok mudur? Vardır, ama örneğin bir bebeğin uğradığı mutasyon, bir insan için zararlıdır. Bu bebeğin çok özel tedbirler alınmadıkça yaşayabilmesi düşünülemez. Ama aynı mutasyonun bir dev su samurunda olması, onun suda diğer su samurlarından çok daha hızlı hareket etmesini sağlar ve onun yavruları aynı onun gibi bacak yerine kuyruğa benzeyen öğelerle doğarak giderek “foklaşabilirler”. Yaşam da işte bu tür tesadüfi mutasyonlarla bazen pek yavaş bazen de sıçramalarla gelişmekte, evrimleşmektedir.

MUTASYONUN NEDENLERİ
Mutasyonun nedenleri çok çeşitlidir. Annenin ve babanın vücut kimyasından, çevredeki ışımanın tür ve şiddetine bağlı olarak sayısız faktör mutasyonlara etki eder. Mesela radyoaktif ışımaya maruz kalan canlılarda mutasyonun hızlandığı gözlenmiştir. Mutasyonların DNA yapısını yani moleküler bir yapıyı değiştirdiğini düşünürsek bunların kendiliğinden olmalarının da mümkün olduğunu görürüz. DNA’yı oluşturan iki sıradan birinin biraz fazla bükülmesi bile bir mutasyona sebebiyet verebilir. Zaten böyle olmasa hayvan ıslahçıları istedikleri ırkları bu kadar hızlı elde edemezler.

Özetle, dünyada bugün yaşayan her canlı bir ara türdür, çünkü evrim sürekli bir olaydır. Mesela, bizlerin ataları ortalama olarak bizler kadar uzun boylu değillerdi. Yüz binlerce yıl önce ayak başparmağımız önde değil, yandaydı; dişilerimizin memeleri bugünküler kadar iri değildi.

“Evrimde ara tür sorunu var” demek, basit bir bilgisizlik ifadesinden başka bir şey değildir.

*************

Dünya seyahatlerinde bilimi anlamak için nerelere gidelim?

AMERICAN MUSEUM OF NATURAL HISTORY

NEW York şehrindeki muhteşem doğa tarihi müzesi, her uygar insanın muhakkak görmesi gereken muazzam bir eğitim ve araştırma kurumudur. Burada evrimin her türlü kanıtından, envai çeşit dinozordan (37 metre uzunluktaki dünyanın en büyük dinozorunun bir iskeleti yeni monte edildi; mutlaka görülmeli), dünyamızın biyolojik çeşitliliğine ve ilkel kültürlere kadar çok çeşitli koleksiyonları görmek, dükkânından çok faydalı kitap ve modeller satın almak mümkün.

* Adres: American Museum of Natural History
Central Park West & 79th St New York 10024 ABD
* Bilet fiyatları görülecek bölümlere göre 20 ile 35 ABD Doları arasında değişmektedir. Eğer çocuğunuz 2 yaşından küçükse müze ona bedavadır.
* Açılış saatleri: Her gün 10.00-17.45 arası. Şükran günü ve Noel’de kapalı.


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 11 Ekim 2018 Perşembe 11:09
  sıçtığın boku yiyeceğine, şuraya artık birşeyler yükle.
 • Misafir 14 Temmuz 2018 Cumartesi 23:11
  ne zaman canim skilca bir celal sengor vide. osu izlerim. icimi rahatlarim
 • Misafir 29 Mayıs 2018 Salı 15:38
  Tez zamanda bilgilerinizi paylaşacak vakit bulursunuz umarım. İyi Çalışmalar
 • Misafir 26 Mayıs 2018 Cumartesi 20:12
  Hocam yazılarınızı sabırla bekliyoruz.
 • Misafir 25 Mayıs 2018 Cuma 23:53
  Celal bey artık neden yazmıyorsunuz. Maceramız yeni başlamıştı
 • Misafir 23 Mayıs 2018 Çarşamba 03:24
  Hocam yazınızı bekliyoruz.
 • Misafir 20 Mayıs 2018 Pazar 15:43
  harikasın Celal Abi, teşekkürler bize kattıkların için
 • Misafir 20 Mayıs 2018 Pazar 07:28
  yazılarınızı dört gözle bekliyoruz
 • Misafir 18 Mayıs 2018 Cuma 19:39
  Neden Celal Şengör uzun zamandır Habertürk medyasıyla olan bağlantısını zayıflattı?(Ya da en azından böyle algılamamıza sebep verecek bir aksaklık oldu.) Televizyon programına da çıkmıyor, gazeteye yazı da yazmıyor.
 • Misafir 18 Mayıs 2018 Cuma 09:43
  Hocam neredesiniz ?
 • Misafir 07 Mayıs 2018 Pazartesi 16:21
  hocam nerelerdesiniz?yazınızı bekliyoruz.
 • Misafir 04 Mayıs 2018 Cuma 15:44
  Birkaç saatte veya birkaç günde mikroplarda olan evrime bir örnek verebilir misiniz?
 • Misafir 04 Mayıs 2018 Cuma 14:47
  Ara tür diye bir sorun var, dünyayı yönetiyor şu anda.
 • Misafir 04 Mayıs 2018 Cuma 11:28
  Birkaç saatte ve birkaç günde mikroplarda olan evrime bir örnek verebilir misiniz?
 • Misafir 27 Nisan 2018 Cuma 15:14
  teşekkürler
 • Misafir 26 Nisan 2018 Perşembe 09:51
  sevgili hocam, öncelikle bu yazı dizisinden dolayı size sonsuz teşekkür ederim. kafama takılan nokta şurası. gelincik ile başlayıp çeşitli evrelerden geçerek yunusa kadar devam eden süreçte canlının dış yapısında meydana gelen değişiklikleri ifade ettiniz. peki dış yapı böyle değişirken iç yapı ve canlının duyusal yapısı (işitme, görme vb) nasıl değişim gösteriyor ? Bu değişimi ne nasıl sağlıyor? (inşallah ifade edebilmişimdir)
 • Misafir 25 Nisan 2018 Çarşamba 09:11
  Sevgili Celal hocam, sizden bir isteyim. Sizin birde egitim ogretim programi yapmaniz. Belki bir psikiyatrist ile. Sizin bukadar bilgiyi okumak icin nasil moviteve oldugunuz. Bu bilgileri nasil beyninide tutugunuz. Nasil hizlica tekrar geri getirdiginiz genclerin egitiminde kullanilmasi acisindan yararli olacaktir.
 • Misafir 23 Nisan 2018 Pazartesi 12:08
  Çok teşekkürler.
 • Misafir 23 Nisan 2018 Pazartesi 11:37
  Celal Bey, aydınlatıyorsunuz. İyi ki varsınız. İçinde bulunduğumuz çağda, Ülkem adına sizinle ne kadar gurur duysak azdır. Cesaretinize ayrıca hayranız.
 • Misafir 23 Nisan 2018 Pazartesi 11:15
  Merhaba, öncelikle yazılarınız ve sizi bize ulaştırdığı için Fatih Altaylıya çok teşekkür ederiz. Fakat çok üzülerek söylüyorum ki , sizden başka hiç bir kimsenin halkı bilgilendiremiyor olması ne kadar üzücü ve vahim bir durumdur. Ülkemizde malesef çoğu insan hayal dünyasında yaşamayı tercih etmekte, kafalarında ki kalıplardan çıkamamakta bu böyle oldukça gelişimde olmuyor. Bilim adamlarına pranga takmamalıyız, çünkü onlar fikir üretmeli. Halk olarak yüzlerce senedir duyarlı olmadık ve daha kötüsü kimse farkında değil. . . Hocam ve Fatih bey iyi ki varsınız. Cesareti gösterebilen az sayıda...
 • Misafir 23 Nisan 2018 Pazartesi 09:31
  Sağolun hocam sayenizde aydınlanıyoruz allah sizden razı olsun yobaz lara kalsa hepimiz zembille dünyaya geldik!
Kalan karakter : 300