Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Türk Silahlı Kuvvetleri, terör örgütü PKK’nın Kandil ve Sincar’dan sonraki en kritik kamplarının bulunduğu Kuzey Irak’ta Gara bölgesine yönelik operasyon başlattı.

    Saha hareketli… Eksi 20 derece soğuk havada Mehmetçik bu operasyonu icra ediyor. Bölgenin dağlık fiziki koşulları, zorlu iklim şartları ve ABD’nin PKK’ya verdiği yeni nesil silahlar ve aldığı teknik teçhizata rağmen “Pençe-Kaplan 2” operasyonu sürdürülüyor.

    Hakkari- Şemdinli ve Çukurca hattına yakın Hakurk, Haftanin, Metina ve Avaşin gibi kritik bölgelerde TSK’nın son iki yılda kurduğu yeni ve kalıcı üsler sayesinde örgütün bölgedeki hareket kapasitesi yüzde 65 oranında sınırlanmıştı.

    PKK’nın arka bahçesi gibi kullandığı, sınırımızın öte yanında yer alan örgüt kampları 1996’da düzenlenen operasyonlar ve kurulan askeri üsler sayesinde 12-15 km öte tarafına süpürülmüştü. Saddam Hüseyin’in devrilmesi sonrasında PKK, Irak ordusunun Musul ve Bağdat depolarından elde ettiği silahlar sayesinde önemli oranda bir güç kazanmıştı.

    Suriye iç savaşı ile birlikte, ABD ve DAEŞ ile mücadele koalisyon güçlerinin örgüte sağladığı yeni nesil silahlara ulaşması ile birlikte artık 1996’da kurulan üslerin misyonu ve anlamı da değişti.

    Türkiye Gara ve Kanireş bölgesi dışındaki alanlarda yeni üsler kurdu. İlk kez bölgedeki sivil halk ile iletişim geliştirildi. İHA’ların ve özellikle SİHA’ların devreye girmesi ile birlikte Türkiye de buralarda önemli ölçüde kontrolü sağlamış oldu.

    REKLAM

    MİT ve Genelkurmay arasında sağlanan koordinasyon ise güvenlik birimlerini bölgede daha aktif bir pozisyona taşıdı. Asker ve MİT’in Erbil ile geliştirdiği ilişkiler ve diplomatik alanda sağlanan müzakere süreçleri sayesinde sahadan alınan bilgiler sınır hattımızı daha güvenli bir hale getirdi.

    Ancak bir boş alan vardı ki bu alanın kontrol altına alınmaması hem Türkiye’yi hem de Kürt yönetimini son bir yıldan buyana rahatsız etmeye başlamıştı. Bu alanın adı Gara hattıydı. PKK için Kandil ve Sincar’ın devre dışı kalması durumunda alternatifi sayılacak bir bölgeydi. Ve tez elden bir operasyon yapılmasının gerekliliği Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın geçtiğimiz günlerde Bağdat ve Erbil ziyaretlerinde netleştirildi.

    PKK’nın Türkiye sınır hattında kaybettiği alanların ardından Gara bölgesini Kandil ile Sincar hattı arasındaki koordinasyon ve lojistik merkezine dönüştürmesi üzerine Türkiye harekete geçti. Ayrıca PKK’nın üç ay önce bölgedeki petrol boru hatlarını hedef alması ve peşmerge güçlerine saldırması ile birlikte bölgeye yönelik hareketlilik için start verildi.

    Peki şu an bu kritik bölgede durum nasıl? TSK’nın bölgedeki hareketliliği ne durumda?

    Hemen söyleyeyim, operasyon planlandığı gibi ve projeksiyon ölçeğinde devam ediyor. Zira 2003’te Irak savaşının başlamasından sonra PKK, Musul ve Bağdat’taki askeri depolardan çaldığı Rus yapımı mayınların bir kısmını sınır hattımızdaki son kalesi olan Gara bölgesini tuzaklamak için kullanıyor. Bu nedenle Özel Kuvvetlere mensup askerlerimiz oldukça dikkatli hareket etmek durumunda.

    TSK operasyonları hava destekli devam ediyor. Bir yandan İHA’lar ve SİHA’lar 24 saat süre ile uçuş gerçekleştiriyor. Askerlerimiz gece karanlık başladığı an itibari ile sahada hareket ediyor. Zira gündüz mağaralarda saklanan veya pusu hazırlığı içinde olan teröristlerin hedefi olmamak için gün içinde değil akşam karanlığında çatışmalar yoğunlaşıyor. Ancak dün 11:00 ila 18:00 sularında bölgedeki yoğun sis nedeniyle Özel Kuvvetlere mensup askerler operasyonu devam ettirdi.

    REKLAM

    Burayı Sincar-Kandil’e alternatif olarak gören terör örgütünün bölgede kurduğu lojistik kampı, siyasi eğitim kampı ve sağlık birimlerinin olduğu iki üssü hali hazırda operasyonların hedefinde.

    İlk aşamada bölgede yüzde 75 düzeyinde bir kontrolün sağlanması hedefleniyor. Bu sağlandıktan sonra Gara-Kanireş hattında operasyonel sürecin başlatılması amaçlanıyor. Zira bu operasyonlar neticesinde Kandil ile Sincar arasındaki bağ büyük ölçüde kopmuş olacak.

    Operasyonun ilk aşamasında TSK’nın hedefi, PKK’nın Gara bölgesinde yer alan Sidari, Nirani, Museleka, Bilindbazi ve Şkeftiyan kampların ortadan kaldırmak…

    Eğer Sincar’a yönelik bir operasyon gerçekleşecekse bunun öncesinde yolu açmak gerekiyor. Gara operasyonun maksadı ve manası budur.

    Diğer Yazılar