Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İstanbul Avrupa Futbol Şampiyonası maçlarına ev sahipliği yapmıyor ancak Bakü kendi evimiz gibi. Zira Bakü sokaklarındaki heyecan İstanbul’dakinden geri kalır gibi değil. Aylar önce Ermenistan’ın İşgal ettiği Karabağ’da başlayan savaşın hemen 6 saat sonrasında Habertürk ekibi olarak bölgeye gelmiştim. Yüzlerde endişe vardı. Bugün ise coşku…

2 bin kilometre ötede, Bakü'ye maç izlemeye gelen 5 bin Türk taraftar kendilerini evlerinde gibi hissediyor. Bugün 19.00'da oynanacak Türkiye-Galler maçı öncesinde, Türk bayrağı rengindeki aksesuarlar bütün Bakü mağazalarında yerlerini aldı. Bakü bu maça kilitlendi. Neredeyse her restoran ve her kafede büyük ekranlar kuruldu. Bahisler açıldı. Türk bayrakları da apartmanların, işyerlerinin pencerelerine asıldı. Tıpkı daha önce Karabağ savaşı döneminde olduğu gibi.

Azerbaycan’da sokakta karşılaştığınız her yurttaş, "Köklerimiz aynı. Neredeyse aynı dili konuşuyoruz dolayısıyla birbirimizi anlıyoruz. Bu da en büyük avantajlardan biri. Biz maç sonrası sokaklarda şölen yapacağız. Bakü sokakları İstanbul sokakları aratmayacak. Türk Milli Takımı ile gurur duyuyoruz” diyor.

Hazar Denizi kıyılarında 10 milyonluk nüfusu olan petrol ülkesi Azerbaycan, Türkiye'ye tarihi olarak sıkı sıkıya bağlı. Azerbaycan’ın bağımsızlık gününe denk gelen bir günde yapılan maç daha da anlam kazanıyor. İki ülke arasındaki ilişkiler her zaman üst seviyede oldu. Türkiye, Sovyetlerin yıkılmasının ardından 1991 yılında Azerbaycan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke oldu ve her koşulda Azerbaycan’ın yanında yer aldı.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki bağlar, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ'daki savaş sırasında daha da güçlendi. Ankara çok geniş bir toprağın kontrolünü alarak ihtilaftan güçlenerek çıkan Bakü'ye askeri destek sağladı. Bakü sokaklarında Azeriler başka bir şey demiyorlar. Ve hala her sohbetin başlangıcı böyle başlıyor.

Azerbaycan televizyonlarında ise yorumlar oldukça ilginç, zira siyaset ve spor yorumları iç içe. Yani, ekranlarda Türkiye-Azerbaycan ilişkileri üzerinden spor okuması yapılıyor. Ama mesajlar ortak… Türkiye’nin yanındayız…

Türk-Azeri dostluğunu sembolize eden "Bir millet, iki devlet" söylemini hiç dilinden düşürmeyen Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’ın bağımsızlık gününde mevkidaşı İlham Aliyev’i yalnız bırakmadı. İki devlet başkanının, Galler karşısında oynanacak maç için olimpiyat stadyumunun tribünlerinde yerlerini almaları bekleniyor. Tribünlerden Türk seyircilere ek olarak Azeri seyircilerden de bir destek gelecek. Evimizdeyiz…

Bu maç kritik öneme sahip. İtalyanlar karşısındaki 3-0 mağlubiyetin ardından Avrupa Futbol Şampiyonası’ndan (Euro 2020) kopmamak için bu maçı mutlaka kazanmalıyız. Mağlubiyet durumunda Türkiye Futbol Federasyonu’nda ciddi değişimlerin olacağı kulislerde konuşuluyor. İstifalar gelebilir.

Azerbaycan Futbol Federasyonu yetkilileriyle sohbet ettim. Önemli mesajları var: "İki ülke arasındaki güçlü bağları geliştirmeliyiz. Her alanda Ankara - Bakü ilişkileri olması gerektiği gibi en üst seviyede. Şimdi spor alanında ne yapabiliriz diye çalışıyoruz. İki ülke liglerinde üst seviyede yer alan takımların ortak bir kupa ligi maçı yapması gibi henüz düşündüğümüz ve planladığımız süreçler var. Belki bu sayıyı ikişer takımla sınırlandırıp iki Türk devletinin daha dahil olacağı bir projeye dönüştürülebilir. Türk yetkililer destek verirse 2023’e yetiştirebiliriz. Azerbaycan halkı Türk takımlarını milli gururu olarak görüyor. Türkiye’nin maçının Bakü’ye geleceği belirlendiğinde inanılmaz mutlu olduk.”

Yıllar önce yaptığım bir haberde Hardasan (neredesin) Azeri Gardaş demiştim. Bugün Azeri gardaşlarımızın yanımızda olduğu derinden hissediyoruz….

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
0:00 / 0:00