Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ülkenin gündemi pahalılık. Hepimiz bunu konuşuyoruz. Çünkü hepimizin mutfağına giren ürünlerde anormal artışlar var.

Ben de bunun nedenleri üzerine kafa yoruyorum.

Süt fiyatlarındaki artışı anlamak için bir süredir üretici, sanayici, marketler, konu uzmanları, Gönen’de çiftlik sahipleri ve fabrikalarla görüştüm.

Tüm görüşmelerimin ve araştırmaların sonucunda vardığım sonuç şudur:

Sütte ne üretici, ne sanayici, ne zincir marketler fahiş fiyat uygulamıyor, haksız kazanç elde etmiyor.

Dün ilk bölümünü yayınladığımız dizinin bugün yayınladığımız ikinci bölümünde bunun tüm detaylarını yazdım.

Yazının sonunda linkini bulabilirsiniz.

Sütteki pahalılığın sebebi hayvan yeminden, ulaşım giderlerine, paketlemeden döviz artışına kadar bir çok etken var.

Ben bunları yazdığım esnada Cumhurbaşkanı Erdoğan Amerika dönüşü gazetecilere yaptığı açıklamada fahiş fiyatlar konusunda şöyle dedi:

“Bu konuda kısmen özellikle bu zincir marketlerin sınırsız uygulamaları var. Bu sınırsız uygulamalar karşısında biz de Ticaret Bakanlığı olarak bunların üzerine üzerine gideceğiz. Zincir marketlerin bu uygulamalarıyla mücadelede Ticaret Bakanlığımız gerekli olan her türlü tedbiri alıyor, alacak ve bunlara da gerekli operasyonları yapacaktır.”

Doğrusu şaşırdım.

Zira bu marketlerin çok ucuza ürün sattığını biliyoruz hepimiz.

Zincir marketlerin rakibi sayılan, bir süpermarket sahibini aradım. Sektörün yıllardır içinde, bu konuyu çok iyi bilen birisi.

Beni şaşırtan şu açıklamayı yaptı:

“Bu indirim market zincirleri bizim gibi marketlerin pazar payını düşüren, bizi çok mahveden sektör. Ancak haklarını yiyemem. Bu indirim marketleri aynı zamanda enflasyonun da pahalılığın da önündeki bariyerdir. Özellikle … isimli marketler zinciri (ismini verdi ancak ben yazmıyorum buraya) tam anlamıyla piyasadaki fiyatlandırmayı belirliyor. Fakat kardeşim pahalığı önleyecek şekilde belirliyor. Onlar olmasa belki biz bazı ürünleri daha pahalı satacağız. Şimdi bu indirim marketleri fahiş fiyatlarla mal satıyor, pahalılığı arttırıyor demek biraz insafa sığmaz. Bunlar olmazsa tam tersi pahalılık daha da artar, millet ucuz gıda alamaz inanın. Bakın benim işlerimi sekteye uğratmasına rağmen bunları diyorum.”

Çok değerli buldum bu açıklamaları.

Zincir marketlerin fahiş fiyat uyguladığını, pahalılığın nedeni olduğunu kim rapor etmişse Cumhurbaşkanına, bir kez daha gözden geçirsin bunu. Cumhurbaşkanı da bu konuda bağımsız kuruluşlara bir kez daha araştırma yaptırmalı.

Zira zincir marketlerin kapanması halinde pahalılık çok ciddi oranda artacak, millet ucuz gıda bulamayacaktır.

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
0:00 / 0:00