Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Son yıllarda Türkiye’de üniversite sayısı jet hızıyla artarken eğitimin niteliğinin giderek düştüğünü aklı başında tüm bilim insanları, akademisyenler söylüyor.

Dün basına yansıyan iki çarpıcı haber vardı.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nin bilimsel araştırmalar için ayrılan kaynaklar ile mutfak araç gereci aldığı Sayıştay’ın denetim raporu ile ortaya çıkmış. Yani akademisyenler ve öğrenciler yeni buluşlar yapsın diye ayrılan paralar idarenin kullanacağı tencere tavalar ve mutfak tadilatları için harcanmış!

Yine Sayıştay raporlarına göre farklı şehirlerdeki kimi rektörler aynı zamanda 5-6 fakültede vekâleten dekanlık yapıyormuş. Atanabilecek liyakatte dekan mı yoktur yoksa “Az olsun bizden olsun” mantığı alıp başını yürümüş müdür belli değil…

Belli olan tek bir şey var, o da fikri iktidarın bu yolla tesis edilemeyeceği…

Geçtiğimiz günlerde vefat eden AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan için dün Kumkapı Meryem Ana Patriklik Kilisesi'nde tören düzenlendi.

Ve o törende Türkiye Ermenilerinin tarihinde bir ilk yaşandı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı bir Ermeni kilisesindeki cenaze törenine katıldı.

Hem de Dağlık Karabağ’da Ermenistan ile Azerbaycan arasında çatışmaların had safhaya ulaştığı günlerde…

Türkiye Ermenileri 85. Patriği Sahak Maşalyan, bu durumun altını çizen çok hoş bir konuşma yaptı.

 “Karabağ’daki çatışmalar sürerken bir Ermeni kilisesinde acımızı bizimle paylaşmanız anlamlı mesajlar içermektedir” dedi.

Ve daha da önemli cümleler kurdu:

"Kafkaslardaki bu üzücü savaş bir din savaşı değildir.

Hatta Ermeni ve Azeri milletlerinin de savaşı değildir.

Bu esasında bir toprak mücadelesi ve emperyalist aklın halklar arasında bıraktığı çözülmesi zor bir düğümdür. (…)

Savaşın kara bulutlarının dağıtılması için Rabbim sizi barış ve selamet elçisine dönüştürsün. Sağlık ve afiyetiniz için Ermeni vatandaşlarınız her daim duacıdır."

Türkiye’de bazı kendini bilmezlerin Karabağ’daki çatışmaları bahane ederek Türkiye’deki Ermeni vatandaşlarımız hakkında hadsiz laflar ettiği şu günlerde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın böyle bir ilki gerçekleştirmesi ve Patrik Maşalyan’ın da incelikli sözleri gerçekten takdire şayan…

 

 

İnanç ve hoşgörüden bahsetmişken dün bir 'paçavra'da gazeteci Bekir Coşkun’un vefatının ardından kaleme alınan yazı tek kelimeyle rezillikti.

Bir insanın siyasi görüşlerine katılmayabilirsiniz. O da sizin inançlarınızı paylaşmayabilir. Bu konularda hiç hoşunuza gitmeyen yazılar kaleme almış olabilir.

Varsa bir itirazınız hayattayken yüzüne söylersiniz.

Ölümünün ardından eleştirecekseniz, onun da bir adabı üslubu olur.

Vefat etmiş birinin arkasından böyle pespaye hakaretler etmeniz, kin ve nefret kusmanız, üstelik bir de bunu inancınız uğruna yaptığınızı söylemeniz son derece mide bulandırıcı.

“Müslüman'ım” diyorsanız önce dinimizin vakarına uygun davranın.

Şu halinizle “Gazeteciyim” demeniz zaten mümkün değil…

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ‘icracı çalışkan başkan’ imajını sürekli canlı tutacak haberlerle çıkıyor.

Son 3 haftada hakkındaki manşetlere bir bakalım:

Köylere ücretsiz internet için Türksat ile görüştü, belli noktalara bisiklet yolu açtı, 900 bilgisayarı randevulu sistemle çocuklara dağıtacak, su fiyatını aylık 10 tona kadar 10 TL'de sabitleme planını belediye meclisine taşıdı, Çubuk Barajı’ndaki Atatürk Evi’ni onardı…

Dün de kirası 100 TL olacak sosyal konut haberleri vardı.

18 yıldır atıl durumda bulunan Eserkent Sosyal Konutları'ndaki 1+1’lik 400 daireyi yenilemiş.

İhtiyaç sahibi yeni evli çiftler ile 65 yaş üstü vatandaşlara sosyal amaçlı olarak aylık 100 TL’ye kiraya verilecekmiş. Konutların açılışı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda yapılacakmış.

Dikkat edersiniz hiçbiri mega-çılgın projeler değil, hepsi küçük ölçekli ama son derece halkçı ve sempatik projeler.

Mansur Yavaş hem vatandaşın hoşuna gidecek icraat türlerini hem de medya üzerinden pozitif algı oluşturma işini iyi çözdü.

Muhalefetin olası Cumhurbaşkanı adayları listesinde adının yükselmesi de işte bu stratejisinin sonucu…

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
0:00 / 0:00