Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Önce faiz indirimi kararı, ardından Merkez Bankası yönetimindeki 3 ismin görevden alınıp yerine yeni isimlerin atanması, doların yeni rekorlar kırmasına, Türk Lirası'nın ciddi anlamda değer kaybetmesine neden oldu.

    Dolar giderek tırmanırken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sürpriz bir kararla ekonomi kurmaylarını da yanına alarak Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüşmeye gitti.

    Kılıçdaroğlu’nun bu hamlesi şüphesiz siyaset adına oldukça dikkat çeken bir adımdı.

    Yeni bir gerilim yaratma riski de taşıyordu.

    Kavcıoğlu, Kılıçdaroğlu’nun ani randevu talebine yanıt vermeden önce birilerinden icazet almış mıdır bilemiyoruz ama eğer ki kabul etmeseydi ve CHP heyeti Merkez Bankası önüne gidip sert bir açıklama yapsaydı piyasaları kötü etkileyecek yeni bir tablo ile karşılaşabilirdik.

    Ya da görüşme sonrası Kavcıoğlu’nu yüksek tonda eleştiren cümleler kursaydı yine ortam gerilirdi.

    Kılıçdaroğlu bunu yapmadığı gibi misafir gittiği Merkez Bankası’nın hukukunu koruyan, kurumun kuruluş değerlerini öne çıkaran sakin ve akil bir değerlendirme yaptı.

    “Sıcak siyasetin Merkez Bankası’na müdahalesini asla istemiyoruz. Bu düşüncemizi sayın başkana ifade ettik” dedi.

    “Merkez Bankası’nın iyi bir kültürü var; bu kültürün yok olmamasını istedik. İyi bir kadrosu var; kadronun korunmasını istedik. Bu konuda elimizden gelen yardımı da yapabileceğimizi ifade ettik” diyerek adeta Merkez Bankası’nı iktidara karşı arkalayan bir strateji izledi.

    Halkın gidişattan endişe duyduğu bir dönemde siyasi sorumluluğun ve yapıcı muhalefet anlayışının iyi bir örneğini gördük dün…

    Mini mini…

    Mini mini…
    0:00 / 0:00

    AK Parti Konya Milletvekili Hüsnüye Erdoğan, artan zamlara yönelik eleştirilere yanıt verirken "Doğalgaza zam gelmiştir ama mini mini gelmiştir" demiş.

    Belli ki Hüsnüye Hanım bu kış için doğalgaza asıl zammın henüz gelmediğini, geldiğinde pek de mini mini olmayacağını bilmiyor.

    Ayrıca gıdadan kiralardaki zam oranına hayat pahalılığı mini mini artmıyor.

    Merkez Bankası yönetimi ikide bir değiştirildikçe Ocak 2020’de 5.95 TL olan dolar mini mini yükselmiyor.

    Dolar yükseldikçe dış borcumuzun TL karşılığı da mini mini çoğalmıyor.

    Fakat halkın yaşadığı darlığın gerçek boyutunu hafife aldığı içinanketlere göre AK Parti’nin oyları mini mini azalıyor

    Diğer Yazılar