Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

CHP PM üyesi ve Mersin milletvekili Ali Mahir Başarır ile birçok canlı yayına katıldık. O yayınlarda epey tartıştık. Program çıkışları uzun uzun konuşma imkanımız oldu.

Türkiye son 5 gündür Ali Mahir’in sözlerini tartışıyor. Deyim yerindeyse Türk siyasetinde bir "Ali Mahir Başarır olayı" yaşanıyor. Ben bu olayla ilgili yarın yazacağım. Yarın bu köşede bu hadiseye ve Ali Mahir’e dair herkesi şaşırtan bilgiler yayınlayacağım ama benim nazarımda kadınlara bitmeyen taciz meselesi çok daha önemlidir. Her siyasi çevrede kadınlara yapılan haksızlıklar artık bende bıkkınlık yaratıyor.

CHP İstanbul ilçe yönetimlerinden art arda bu bağlamda çok tuhaf haberler geliyor.

Maltepe ilçe yöneticisi bir kişi bir kadına tecavüz ettiği iddiası ile tutuklandı.

Ardından başka bir kadın CHP’nin iki İstanbul il yöneticisinin kendisini taciz ettiğini ileri sürdü.

Öte yandan CHP Ümraniye ilçe yönetiminde de bir kadının bir partili tarafından taciz edildiği iddiası dolaşmaya başladı.

Tüm bu fırtınada CHP’li Barış Yarkadaş İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nu bu iddialara yönelik sessiz kalmakla ve olayları örtbas etmeye çalışmakla suçladı. CHP içi savaşın pimini çekti.

Kaftancıoğlu ise Yarkadaş’ın şov yaptığını söyleyerek iddiaları reddetti.

CHP her daim kaynayan kazandır, güç savaşları, klik kavgaları derken en büyük zararı kendisine veren bir parti bu parti.

Ben genellikle CHP içi kavgaları yazmam.

Ancak bu kez mesele doğrudan kadınları ilgilendiriyor ve ortada çok vahim suçlamalar var…

Adeta CHP’nin içinde bir "MeToo" uyanışı yaşanıyor.

Şayet tacize uğradığını söyleyen kadınlar desteklenirse bu Türk siyasetinde dalga dalga diğer partilere ve başka yerlere yayılabilir.

ABD’de sinema dünyası üzerinden patlayan MeToo Hareketi Türkiye’de siyasetten ilerleyip medyaya, sinema ve iş dünyasına sıçrayabilir.

Ancak bunun için mağdurları koruyarak ilerlemeli ve bu işi erkeklerin siyaset malzemesi haline getirmesinin önüne geçmeliyiz.

Mesela bu iddialarda maksadı CHP’yi dövmek olanlar aradan çekilsin. Konu doğrudan erkek egemen düzeni ve kadınları ilgilendiriyor.

Maltepe’deki olay aşağı yukarı aydınlandı. Tecavüz suçu işlediği öne sürülen şahıs tutuklandı ve partiden ihraç için işlem başlatıldı.

TACİZE UĞRADIĞINI İLERİ SÜREN KADINLA KONUŞTUM

Peki Ümraniye’de ne oldu?

Orada da mağdur edildiği söylenen bir kadın var.

O kadına ulaştım ve iddiaların detaylarını sordum.

Karşıma henüz 20 yaşında gencecik biri çıktı. D.A. isminin yazılmasını istemiyor.

Üniversite öğrencisi siyasete heves etmiş pırıl pırıl bir insan.

Uzun uzun konuştuk. Mart 2020’de CHP Ümraniye Gençlik Kollarında yöneticilik yapan 27 yaşında bir kişinin ağır fiziksel tacizine uğradığını söyledi.

3 ay susmuş. Bu arada partinin ilçe yönetiminde konuşmaması yönünde baskı altına alındığını anlattı.

"Sen kızsın, ismin kötüye çıkar, kapat konuyu, zaten kimse sana inanmaz" demişler.

"CANAN HANIM'A HAKSIZLIK YAPILIYOR"

Ancak ilçe yönetiminden erkekler pişkince olayı örtbas etmeye çalışırlarken konudan İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu haberdar olmuş ve mağdur olan genç kadını olaydan bir hafta sonra aramış. "Canan Hanım’a haksızlık yapılıyor, benim olayımda duyar duymaz müdahale etti, o kişiyi görevinden uzaklaştırdı" dedi.

Konu burada da kalmamış, D.A. yargıya başvurmuş, dava açılmış süreç devam ediyormuş.

Ancak bu arada ciddi psikolojik sorunlar yaşamış.

"Partide gençlik kollarına devam ediyor musun" diye sordum...

"Hayır 2 yıldır çalışıyordum, yaşadığım travma yüzünden ayrıldım" dedi.

Mahkemeye başvurmuş ancak yaşadıklarından babası ve abisinin haberi yok, yalnızca annesi biliyormuş.

"Biz Erzurumluyuz, babam ve abim duyarsa iş çok daha vahim hale gelir. O nedenle mahkeme sürecinde kağıtlar eve gelmesin diye ikamet adresimi değiştirdim, büyük zorluklar altında hakkımı aramaya ve bu kişinin suçunun cezasını çekmesi için mücadele etmeye devam ediyorum" dedi.

Ancak konu mahkemeye intikal etmiş olmasına, Kaftancıoğlu’nun söz konusu şahsı Ümraniye Gençlik Kollarından uzaklaştırmasına rağmen bu kişi hala CHP’li Kartal Belediyesi özel kalemde çalışmaya devam ediyor!

Buradan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’e soruyorum hatta haykırıyorum...

Ümraniye Gençlik Kollarında bir kadını taciz ettiği gerekçesi ile yargılanan ve bizzat İstanbul İl Başkanınız Canan Hanım tarafından görevden alınan bir isim neden özel kaleminizde çalışmaya devam ediyor?

Gökhan Bey, 20 yaşında gencecik bir kadına defalarca sarkıntılık ettiği suçlaması ile yargılanan birini nasıl oluyor da hala yanınızda tutabiliyorsunuz?

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
0:00 / 0:00